Artikkeli kuva

Nuorisojärjestöt: Taakanjakomekasnismi vain kasvattaisi rikollista bisnestä

25.06.2015 |12:28

Perussuomalaiset Nuoret ja KD Nuoret vastustavat yksissä tuumin EU:n komission pyrkimyksiä sisäinen taakanjakojärjestelmän luomisesta. Nuorisojärjestöjen puheenjohtajat  Sebastian Tynkkynen (ps.) ja Remo Ronkainen (kd.) painottavat yhteisessä kannanotossaan, että komission esitys ei ole oikea ratkaisu Välimeren inhimilliseen tragediaan.

Kiintiöjärjestelmä tekisi heidän mukaansa vain vaarallisesta rikollisesta bisneksestä laajamittaisempaa.

– Suomen tulee estää yhdessä muiden EU-maiden kanssa ihmisten hukkumiset Välimerellä. Yhtenä keskeisenä keinona on puuttua salakuljetukseen ja tehdä siitä kannattamatonta. Laittomat siirtolaiset on palautettava päättäväisesti takaisin lähtömaahansa ja näin vietävä ihmissalakuljettajilta toimintamahdollisuudet, puheenjohtajat toteavat.

Nuorisojärjestöt vaativat hallitusta pysymään ohjelmakirjauksessaan: “Turvapaikanhakijoiden EU:n sisäiset siirrot perustuvat jäsenvaltioiden vapaaehtoisuuteen.”

”Laivat tulisi käännyttää Välimerellä”

Perussuomalaisten Nuorten entinen puheenjohtaja, nykyinen kansanedustaja Simon Elo oli Ylen Aamu-tv:n haastattelussa samoilla linjoilla. Hän kertoi Ylelle, että EU:n rajavalvontaoperaatioiden tulisi perustua Australian-malliin. Tämä tarkoittaisi laivojen käännyttämistä takaisin lähtömaihinsa.

– Ei taakanjakomekanismi ole kestävä ratkaisu. Se enemmänkin houkuttaa ihmisiä tulemaan. EU:n Poseidon ja Triton -operaatiot pitäisi muuttaa Australian-malliin, eli käännyttää laivat takaisin, ja, kuten EU on jo tehnytkin, tuhota pakolaisten käyttämiä laivoja Libyan rannikolla, Elo sanoi.


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP:n esikuvamaassa Espanjassa hallitusta johtavat sosialistit – vaalivoittaja joutui jäämään oppositioon

08.08.2026 |13:32
5.
Suomen uutiset logo

Cambridgen yliopisto tiesi Jason Ardayn ongelmallisuudesta jo vuosia sitten – nyt omat professorit vaativat yliopistolta vastauksia

10.08.2026 |21:19
6.
Suomen uutiset logo

Vihreiden kansanedustaja vaati avoimuutta politiikan rahoitukseen – puolison yhtiön 290 000 euron sopimus jäi kaikkien rekisterien ulkopuolelle

13.08.2026 |17:48
9.
Suomen uutiset logo

Garedewilta uusi lomake vanhemmille: Woke-kielto lapsille

11.08.2026 |10:38

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää