Artikkeli kuva

Oikeusministeri Lindström: Valtion on korkea aika vapauttaa 1990-luvun laman uhrit

09.08.2015 |14:18

Työ- ja oikeusministeri Jari Lindström lupasi, että neuvotteluissa haetaan tasapuolisuutta hallituksen esittämään yhteiskuntasopimukseen.

– Pääministeri Juha Sipilähän (kesk.) sanoi, että eihän se tasapainossa ole. Mutta nyt tätä tasapainoa etsitään. Vastaukseni on näin ympäripyöreä, koska en halua ärsyttää kumpaakaan neuvotteluosapuolta – ja olen oppinut tavoille, Lindström letkautti.

Oikeutta laman ja vakuutuslääkärien uhreille

Lindström piti tärkeänä kysymyksenä sitä, mitä hallitus aikoo tehdä 1990-velkaantuneille laman uhreille.

– Kun valtio on asettanut nämä ihmiset uhrin asemaan, valtion on korkea aika vapauttaa ihmiset siitä, Lindström linjasi.

Lindström vakuutti myös hallituksen tekevän kaikkensa, jotta työkyvyttömyyden vuoksi sairausvakuutusta hakeville täytyy saada oikeutta.

– Näille vakuutetuille täytyy saada oikeutta. Työ käynnistyi heti, kun aloitin ministerintyöni, Lindström vakuutti.

Veli-Pekka Leskelä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”

13.08.2025 |10:57
5.
Suomen uutiset logo

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita

15.08.2025 |14:05
6.
Suomen uutiset logo

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille

12.08.2025 |12:52
7.
Suomen uutiset logo

Talousprofessori Matti Virén: On leikattava suomalaisten hyvinvoinnille toissijaisista menoista

17.08.2025 |15:19
8.
Suomen uutiset logo

Purra: ”Kyllä riittää tässä maassa hommia puolueella, joka ei halua kupata veronmaksajan selkänahasta etuoikeuksia eikä totella kaiken maailman intressitahoja”

18.08.2025 |08:05

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää