Oleskelulupaa ei saa enää humanitaarisen suojelun perusteella

14.04.2016 |00:19

Eduskunta päätti keskiviikkona, ettei humanitaarisen suojelun perusteella ole enää mahdollista hakea oleskelulupaa.

Humanitaarista suojelua koskevan oleskeluluvan edellytyksistä ei säädetty Euroopan unionin lainsäädännössä tai pakolaissopimuksessa, vaan taustalla oli Suomen oma kansallinen ratkaisu.

Kansainvälistä suojelua hakeneelle on aiemmin voitu myöntää oleskelulupa humanitaarisen suojelun perusteella ulkomaalaislain nojalla, jos edellytyksiä turvapaikan tai toissijaisen suojelun antamiselle ei ole ollut. Tällöin on edellytetty, että hakija ei voi palata kotimaahansa tai pysyvään asuinmaahansa siellä vallitsevien levottomuuksien, huonon ihmisoikeus- tai turvallisuustilanteen, huonon humanitaarisen tilanteen tai vastaavien olosuhteiden vuoksi.

Mtv3:n mukaan vuonna 2015 Suomessa myönnettiin 119 oleskelulupaa humanitaarisen suojelun perusteella. Tämä tarkoitti noin seitsemän prosenttia kaikista myönnetyistä luvista. Humanitaarisen suojelun perusteella myönnettiin eniten oleskelulupia somalialaisille.

Muutoksen tavoitteena oli saada Suomen lainsäädäntö paremmin vastaamaan Euroopan unionin lainsäädäntöä.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Vasemmisto käy jo kuntoilunkin kimppuun – Aittakumpu: ”Kaikki ei tule valmiina yhteiskunnalta – sosialismi, se vain ei toimi”

14.09.2026 |14:57
9.
Suomen uutiset logo

PS-Nuoriso: Kokoomus ja RKP pelastivat nuorisojärjestöjensä hillotolpat – kärsijöinä valtio ja veronmaksajat

15.09.2026 |16:20

Uusimmat

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi