Artikkeli kuva

Kyseessä on tarpeellinen uudistus erityisesti pienille yrityksille. / LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Oppositio ei päässyt potkulakipelottelullaan pitkälle – Purra: ”Ei mitään vaikutusta työnsä asiallisesti hoitavaan duunariin”

04.11.2025 |20:25

Irtisanominen ei tule jatkossakaan olemaan sen paremmin mielivaltaista kuin syrjivääkään. Se perustuu asialliseen syyhyn, ja erotusta edeltävät varoitukset, kuten nykyäänkin. Kyseessä on tarpeellinen uudistus erityisesti pienille yrityksille, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa.

Eduskunnassa tänään opposition huutelu kiihtyi, kun täysistunnossa otettiin lähetekeskusteluun hallituksen esitys irtisanomissuojan muuttamisesta.

Oppositio ei kuitenkaan päässyt potkulakipelottelullaan pitkälle, valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

– Hirveä möykkä kyllä, mutta itsekin tietävät, että ei villoja.

Tarpeellinen uudistus pienille yrityksille

Kyseessä on tarpeellinen uudistus erityisesti pienille yrityksille. Mitä pienempi yritys, sitä suurempi merkitys yksittäisellä rekrytoinnilla on, Purra kirjoittaa.

– Irtisanomiskynnys laskee hyvin maltillisesti eikä sillä ole mitään vaikutusta työnsä asiallisesti hoitavaan duunariin.

– Irtisanominen ei tule jatkossakaan olemaan sen paremmin mielivaltaista kuin syrjivääkään. Se perustuu asialliseen syyhyn, ja erotusta edeltävät varoitukset, kuten nykyäänkin.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Vihreiden ja vasemmistoliiton talousvaihtoehto järkyttää: Säästöjen ja työllisyystoimien perumista, lisää veroja, lisää maahanmuuttoa ja ”kyllä” uudelle EU-yhteisvelalle

27.11.2024 |10:46
Suomen uutiset logo

Puheenjohtaja Koskelalla ei ollut laskelmia työllisyystoimiensa tueksi illan A-talkissa: “Mulla ei ole antaa lukua sulle”

22.11.2024 |15:09
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Näin jättiluokan jäänmurtajadiili saatiin Suomeen

28.08.2025 |09:34
Suomen uutiset logo

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Ostovoiman tukeminen on juuri nyt tärkeää – ”Että näkymä tulevaisuuteen paranee ja ihmiset uskaltavat taas kuluttaa”

30.08.2025 |12:37

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Ovatko suomalaiset masokisteja vai tyhmiä? – Vahtera: ”Suomalaiset ovat tyhmiä potenssiin ääretön”

17.03.2026 |14:10
2.
Suomen uutiset logo

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä

19.03.2026 |18:29
3.
Suomen uutiset logo

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”

20.03.2026 |18:26
4.
Suomen uutiset logo

Vigelius ihmettelee hyvinvointialueiden tukia: 500 euroa romanihameisiin – muut tuensaajat eivät saa vastaavaa vaatetustukea

17.03.2026 |17:17
6.
Suomen uutiset logo

Saksassa kansalaiset ilmiantavat toisiaan rasismista, syrjinnästä ja oikeistolaisista satoihin ilmiantokeskuksiin

21.03.2026 |12:40

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää