

KUVAKAAPPAUS/YOUTUBE
Oscar-ehdokkaaksi nimetty dokumenttielokuva onkin lavastus – taustalla turvapaikan tavoittelu
”Life Overtakes Me”-dokumenttielokuva nimettiin ehdolle Oscar-elokuvapalkinnon saajaksi. Dokumentissa seurataan muun muassa apaattista lasta ja hänen perhettään Ruotsissa. Filter-aikakauslehti tutki tapausta ja väittää, että elokuvassa esiintyvän tytön traaginen tarina on lavastettu.
Dokumenttielokuva seuraa kolmen eri henkilön tarinaa, joista yksi kertoo 7-vuotiaasta ”Nadjasta”, apaattisesta tyttöparasta. Elokuvassa tyttö käyttää vielä vaippoja, häntä syötetään ja vanhemmat raahaavat velttoa pakettia ympäri pitäjää. Samaan aikaan vanhemmat käyvät omaa taisteluaan saadakseen oleskeluluvan.
Totuus on toista maata
Filter-lehti pyrkii todistamaan dokumentista poikkeavan näkemyksensä ystäväperheen haastatteluilla. Haastatellut ovat olleet tekemisissä ongelmaperheen kanssa kaiken sen aikaa, jonka Nadja on oirehtinut elokuvassa apaattisesti. Läheisten arvio Nadja-tytöstä on aivan toisenlainen kuin palkitussa dokumentissa esitetty todellisuus. Saman vahvistaa myös SVT.
Ystäväpariskunta kertoo leikkisästä, täynnä energiaa olevasta tytöstä, joka on oppinut esittämään apaattista tilauksesta. Nadja syö siviilissä sipsejä eikä nenässä ole ruokintaletkua. Perhetuttavat kertovat Filter-lehdessä, että vanhemmat olivat luvanneet Nadjalle reissun Pariisin Disneylandiin, jos tämä näyttelee onnistuneesti apaattista lasta.
– Hän oli täysin terve lapsi, joka söi kunnolla. Äiti oli huolissaan ainoastaan siitä, että tyttö söisi liikaa, joka taas saattaisi herättää lääkäreiden epäilykset, tuttava todistaa.
Oleskelulupa heltisi
Lokakuussa 2017 Nadjan perhe sai pysyvän oleskeluluvan Ruotsiin, johtuen lapsen taudinkuvasta. Nadja paranikin pian, kun perhe sai jäädä maahan. Tämä kuvataan dokumentissa ja ihmeparantuminen onkin herättänyt kysymyksiä asiantuntijapiireissä.
SVT on pitkään ja turhaan yrittänyt saada yhteyttä ”Life Overtakes Me” – elokuvan tuottajiin. Nadjan perhe ei halua kommentoida tapahtunutta. Nadja ei ole elokuvassa esiintyvän tytön oikea nimi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kommentti: Mikä yhdistää jihadistiäitiä ja överiymmärtäjää, joka lähes poikkeuksetta on radikaalifeministi?

Näin meitä vedätetään: Vihervasemmistolainen media syöttää omia mielipiteitään uutisina

Vasemmistopolitiikka on länsimaissa vastatuulessa, mutta mielipidekontrollia kiivaasti vaativa ideologia kytee silti vahvana

Purra: Ruotsin väestönmuutosta ei voi enää pysäyttää
Viikon suosituimmat

HS:n toimittaja ehdotti Suvivirrelle uutta sanoitusta moskeijoineen päivineen – Koponen: Miksi haluamme pyyhkiä oman kulttuurimme pois?
Helsingin Sanomien toimittaja ehdotti, että perinteiseen Suvivirteen pitäisi tehdä uudet sanat, jotka "sopisivat kaikille". Ehdotuksessa oli mukana viittaus muun muassa moskeijoihin. Muutosehdotus esitettiin muka monikulttuurisuuden nimissä, mutta perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää lopputulosta pikemminkin kulttuurisen itsetunnon rapauttamisena ja oman perinteen halveksuntana.

Suomenruotsalainen professori hämmensi visioillaan HBL:n haastattelussa: Väestönkasvu Suomessa voidaan hoitaa maahanmuuttajilla
Hufvudstadsbladet-lehdelle antamissaan erikoislaatuisissa kommenteissa Helsingin yliopiston kestävän kehityksen professori Kristina Lindström toivoo, ettei Suomessa syntyisi enempää lapsia ilmastosyistä. Professori Lindströmin visioiden mukaan suomalaiset korvattaisiin muiden kansallisuuksien ihmisillä, jotka vaeltaisivat Suomeen maailman ääristä.

Suurten työttömyyslukujen taustalla ennätyksellinen maahanmuutto – tilanne Ruotsissa ja Suomessa on saman kaltainen, sillä pulaa on vain ammattitaitoisesta työvoimasta
Työttömyssluvut ovat surullista katseltavaa sekä Suomessa, että Ruotsissa. Eräänä syynä kehnoon tilanteeseen on voimakas maahanmuutto. Kielitaidottomuus ja alhainen koulutustaso vaikeuttavat tilannetta entisestään ja kaiken lisäksi huono-osaisuus tuppaa periytymään.

Vasemmistoliitto ajaa nyt monella kärjellä ”Kaupasta saa varastaa” -asennetta hyväksyttäväksi – ei kannattaisi: Varastelusta kertyy kaupoille vuodessa liki miljarditappio
2020-luvulla vasemmisto asemoi arvopolitiikkaansa ja aatemaailmaansa asentoon, jossa yksityisen omistamisen kunnioittaminen on käytännössä työnnetty luiskaan itsekeskeisen ”minäminä” -asenteen edessä.

Trump vaati Etelä-Afrikan presidentiltä vastauksia valkoisten vainoamisesta – esitti todisteeksi videon, joka veti vieraan hiljaiseksi
Presidentti Ramaphosa kävi Valkoisessa talossa keskustelemassa presidentti Trumpin kanssa Yhdysvaltain antaman kehitysavun jatkamisesta ja tulleista. Trump otti kuitenkin lehdistötilaisuudessa esille valkoisiin kohdistuvan vainoamisen ja väkivallan. Mitkään todisteet vihanlietsonnasta ja murhatuista valkoisista maanviljelijöistä eivät kuitenkaan riittäneet vakuuttamaan valtamedian toimittajia siitä, että valkoiset ovat vaarassa Etelä-Afrikassa. Myöskään presidentti Ramaphosa ei nauttinut Trumpin hänelle esittämistä videoista.

Venäjä-asiantuntija, ex-diplomaatti Alpo Rusi: Eduskunta epäonnistui, kun Kimmo Kiljunen aiemmin nimitettiin ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtajaksi
Suomen Uutiset Show’n uudessa jaksossa palataan lähihistoriaan ja tarkastellaan sodanjälkeisiä vuosikymmeniä, joita leimasi suomettumisen aika ja monen suomalaispäättäjän läheiset yhteydet itänaapurin vaikuttajiin. Keskustelussa sivutaan myös heijastumia tämän päivän politiikkaan.

Viha juutalaisia ja Israelia kohtaan yhdistää Saksassa palestiinalaisia, islamisteja ja vasemmistoradikaaleja – antisemitistisiä ja juutalaisvihamielisiä rikoksia tehdään yhä enemmän
Lähi-idän konflikti ja Gaza näkyvät Saksan rikostilastossa. Poliisi rekisteröi viime vuonna 6 236 antisemitististä rikosta, mikä on viidennestä enemmän kuin edellisvuonna. Washingtonissa israelilaisiin diplomaatteihin kohdistuneen veriteon pelätään saavan seuraajia myös Saksassa.

Purra Finlandia-hymnistä Palestiinan puolesta: ”Järjetöntä ja suorastaan kipeää”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra nostaa sosiaalisessa mediassa esille maanantaisen tempauksen, jossa laulettiin Finlandia-hymniä muutetuin sanoin ja Palestiinan lippuja liehutellen.

Riikka Purra toistaa kantansa: En kannata Palestiinan tunnustamista
Yle ja STT väittivät hiljattain, että Riikka Purran ja perussuomalaisten linja Gazan suhteen on jäänyt epäselväksi. Purra oikoo väitteitä X:ssä.

Lakialoite vaatii Malmin lentoasemaa liitettäväksi Sipoonkorven kansallispuistoon – Mäenpää: “Ennallistaminen tulisi aloittaa Malmilta ja palauttaa se 50-luvun loistoonsa”
Kuluneella viikolla eduskunnassa keskusteltiin Malmin lentokenttään liittyvästä lakialoitteesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää kertoi allekirjoittaneensa kyseisen aloitteen, jossa vaaditaan Sipoonkorven kansallispuiston alueen laajentamista lentokentän sekä sen niittyjen ja ympäristön alueisiin.