

Packalén ilmoittautuu vapaaehtoiseksi neuvottelijaksi: ”Rauha Syyriaan”
Kansanedustaja ja ulkoasiainvaliokunnan pitkäaikainen jäsen, perussuomalaisten kansanedustaja Tom Packalén ei ole tyytyväinen keskusteluun, jota Syyrian tilanteesta käydään.
Tom Packalén piti eduskunnassa puheen jo syksyllä 2013, jossa hän avasi keskustelua siitä, ketkä Syyriassa taistelevat ja ovatko kaikki kapinalliset ihan niin hyvällä asialla kuin annetaan olettaa. Packalén puhui järjestöistä, joista harva oli kuullut mitään. Nämä paljastuivat ei maltillisiksi ryhmiksi, kuten Jabhat al-Nusraksi eli toiselta nimeltään Syyrian al-Qaidaksi sekä Irakin al-Qaidaksi, joka nyttemmin tunnetaan nimellä Isis. Sittemmin Isis valtasi ensin Syyriassa Raggan ja myöhemmin Irakissa Mosulin.
– Nyt Syyrian Idlibissä on tilanne, jossa Syyrian asevoimat yrittävät puhdistaa maakuntaa toimijoista, jotka ovat EU:n ja YK:n mukaan terroristijärjestöjä. Merkittävin ryhmä alueella on samainen Nusran rintama, josta varoitin 2013. Nykyiseltä nimeltään Nusra on Hayat Tahrir al-Sham, mutta käytännössä järjestö on edelleen al-Qaida. Toinen merkittävä terroristiorganisaatio alueella on Turkistan Islamic Party, joka on al-Qaidan tapaan kansainvälinen terroristiryhmä. Isiskin on yhä alueella, muttei enää edusta samanlaista merkittävää sotilaallista voimaa kuin aiemmin.
Länsimaita ei voi syyttää
Näiden ryhmien merkittävin tukija on Turkki, Packalén sanoo.
– Aiemmin myös Qatar ja Saudi-Arabia tukivat ryhmiä, mutta heidän osuudestaan nykytilanteessa ei ole selvää kuvaa. Länsimaitakaan ei voi väittää järjestöjen tukijoiksi, vaikka erityisesti USA on aiemmin välittänyt suurimman osan aseistuksesta terroristeille, joita se kutsui maltillisiksi kapinallisiksi. USA:n intressi ei tietenkään ole ollut tukea terroristeja, mutta tilanteen monimutkaisuuden, alueen puutteellisen ymmärryksen ja ehkä putkinäön takia he ovat halunneet tukea Assadin hallintoa vastustavia tahoja – välittämättä siitä, keitä he itseasiassa ovat.
Onko rauha alueella mahdollinen?
Packalén painottaa, että Syyrian sodan nykytilanne on paha kaikille.
– Kärsijöinä ovat etenkin siviilit, mutta myös Turkki, EU, Syyria ja koko maailma. Jos alueella olevia pakolaisia halutaan auttaa, on se mahdollista.
Packalén sanoo, että hänellä on ehdotus, jolla rauhaa saataisiin rakennettua alueelle. Ehdotuksessa voittaisivat kaikki muut paitsi terroristit.
– Ensimmäinen askel olisi, että kansainvälinen yhteisö painostaisi Turkkia lopettamaan tuen kansainvälisille terroristiryhmille. Tässä EU:n pitäisi ottaa nykyistä suurempi rooli. Suomella on hyvä maine rauhanvälityksessä. Suomi voisi viedä asiaa eteenpäin EU:ssa tai jos tukea ei löydy, Suomi voisi ottaa isomman roolin myös itsenäisesti.
Packalén ilmoittautuu vapaaehtoiseksi toimimaan alueella ulkoministerin erityisedustajana tässä tapauksessa.
SIUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Qatar sota Saudi-Arabia Rauhanvälitys Ulkoministeri Turkki Syyria Yhdysvallat perussuomalaiset Tom Packalén EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Kantaväestö muuttaa pois Itä-Helsingistä – uudet koulurajat pakottavat perheet liikkeelle
Helsingin kaupunki piirtää itäisen Helsingin koulujen oppilaaksiottoalueiden rajoja uusiksi segregaation torjumiseksi. Satojen lasten koulupolku vaihtuu tänä vuonna. Muutos herättää vanhemmissa vastustusta, ja koulushoppailu kiihtyy.

Eerola: Media ja Pride eivät suostu myöntämään tosiasioita
Berliinin terrori-iskun vinoutunutta uutisointia seurannut Juho Eerola kysyy, miten media suhtautuisi asiaan, jos äärioikeisto iskisi kuolettavasti Pride-juhlaan. - Kerrottaisiinko samassa yhteydessä, kuinka myös ääri-islamistit uhkaavat seksuaalivähemmistöjä? Ei kerrottaisi.

Kymmenet tuhannet afrikkalaiset tunkeutuivat väkisin Eurooppaan – Espanjan Ceutassa ”täysi kaaos”
Espanjan vasemmistohallituksen myötäsukainen maahanmuuttopolitiikka kärjistyy parhaillaan Ceutassa. Valtava määrä lähinnä nuoria miehiä on tunkeutunut väkisin EU:n alueelle. Espanjan hallitus on päättänyt lähettää armeijan selvittämään totaalista kaaosta ja ryöstelyä. Euroopan tulevaisuus on Ceutassa käsillä jo tänään.

Razmyar ja Vigelius kiivaina Espanjan kriisistä – ”SDP levittää laittomille siirtolaisille punaista mattoa”
Marokosta saapui vuorokaudessa yli 60 000 siirtolaista Espanjan Ceutaan. Perussuomalaiset vaativat Espanjan sulkemista Schengen‑alueen ulkopuolelle, kun taas SDP:n Nasima Razmyar ehdottaa lähtöalueiden olojen parantamista. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius tyrmää Razmyarin puheet epärealistisina.

Iranin vallankumouskaarti uhoaa: Näin tapamme Melanie Trumpin
Iranin pappisjohto on vannonut kostoa Yhdysvalloille siitä lähtien, kun amerikkalaisesta droonista ammuttu ohjus tappoi islamilaisen tasavallan vallankumouskaartin komentajan. Nyt vallankumouskaartia lähellä oleva uutistoimisto on julkaissut videon, jossa uhataan seikkaperäisesti Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin perhettä.

Veitsihyökkäys Pariisissa, yksi uhreista raskaana oleva nainen – hyökkääjä huusi Allahia
Pariisissa tapahtui maanantaina vakava veitsihyökkäys, jossa kolme naista joutui puukotetuksi. Yksi uhreista on raskaana. Iskun uhrit ovat nyt sairaalahoidossa vakavien vammojen takia, mutta heidän henkensä eivät ole vaarassa. Teosta epäilty mies on poliisin hallussa.

Antikainen: Espanjan raja murtui – tätäkö Lindtman haluaa Suomelle?
Torstaina laittomien maahantulijoiden massa vyöryi Espanjan Ceutaan Marokosta. Ceutan aluehallinnon johtaja Juan Jesús Vivas julisti alueelle hätätilan ja pyysi Madridilta armeijaa rajalle. Espanjan sisäministeriö kieltäytyi julistamasta kansallista hätätilaa.

Kielimuuri suojaa: Maahanmuuttajalapset eivät kelpaa ruotsinkielisiin kouluihin
Vieraskielisten oppilaiden osuus on suomenkielisissä kouluissa liki kymmenkertainen ruotsinkielisiin verrattuna. Samaan aikaan kun koulushoppailu ja oppilasalueiden pakkomuutokset mullistavat satojen suomenkielisten koulujen arkea, ruotsinkielinen koulujärjestelmä on säästynyt ilmiöltä lähes kokonaan.

Berliinin Pride-juhlan iskusta epäilty on tunnettu islamisti – poliisi jahtaa libanonilaissyntyistä terroristia junatunneleissa ja rautatieasemilla
Berliinissä Pride-juhlaan tehdystä islamistisesta terrori-iskusta etsitään libanonilaistaustaista Saksan kansalaista 21-vuotiasta Abdoul Balloutia. Hänet tunnetaan yhteyksistään radikaaliuskonnollisiin islamistisiin piireihin. Kaikki Pride-tilaisuudet on Berliinissä peruttu. Asemien, lentokenttien ja rajojen valvontaa on tehostettu. Ministeri pelkää uusia iskuja.

Kolumni: Sokea suvaitsevaisuus islamismille tappaa
Islamistien massamittainen päästäminen Eurooppaan koituu vielä Euroopan tuhoksi. Tämä tapahtuu, kun avoimet länsimaat avaavat ovensa islamistiselle ideologialle, joka valtaan päästessään hylkää avoimuuden periaatteet ensimmäisenä, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













