

Packalén ilmoittautuu vapaaehtoiseksi neuvottelijaksi: ”Rauha Syyriaan”
Kansanedustaja ja ulkoasiainvaliokunnan pitkäaikainen jäsen, perussuomalaisten kansanedustaja Tom Packalén ei ole tyytyväinen keskusteluun, jota Syyrian tilanteesta käydään.
Tom Packalén piti eduskunnassa puheen jo syksyllä 2013, jossa hän avasi keskustelua siitä, ketkä Syyriassa taistelevat ja ovatko kaikki kapinalliset ihan niin hyvällä asialla kuin annetaan olettaa. Packalén puhui järjestöistä, joista harva oli kuullut mitään. Nämä paljastuivat ei maltillisiksi ryhmiksi, kuten Jabhat al-Nusraksi eli toiselta nimeltään Syyrian al-Qaidaksi sekä Irakin al-Qaidaksi, joka nyttemmin tunnetaan nimellä Isis. Sittemmin Isis valtasi ensin Syyriassa Raggan ja myöhemmin Irakissa Mosulin.
– Nyt Syyrian Idlibissä on tilanne, jossa Syyrian asevoimat yrittävät puhdistaa maakuntaa toimijoista, jotka ovat EU:n ja YK:n mukaan terroristijärjestöjä. Merkittävin ryhmä alueella on samainen Nusran rintama, josta varoitin 2013. Nykyiseltä nimeltään Nusra on Hayat Tahrir al-Sham, mutta käytännössä järjestö on edelleen al-Qaida. Toinen merkittävä terroristiorganisaatio alueella on Turkistan Islamic Party, joka on al-Qaidan tapaan kansainvälinen terroristiryhmä. Isiskin on yhä alueella, muttei enää edusta samanlaista merkittävää sotilaallista voimaa kuin aiemmin.
Länsimaita ei voi syyttää
Näiden ryhmien merkittävin tukija on Turkki, Packalén sanoo.
– Aiemmin myös Qatar ja Saudi-Arabia tukivat ryhmiä, mutta heidän osuudestaan nykytilanteessa ei ole selvää kuvaa. Länsimaitakaan ei voi väittää järjestöjen tukijoiksi, vaikka erityisesti USA on aiemmin välittänyt suurimman osan aseistuksesta terroristeille, joita se kutsui maltillisiksi kapinallisiksi. USA:n intressi ei tietenkään ole ollut tukea terroristeja, mutta tilanteen monimutkaisuuden, alueen puutteellisen ymmärryksen ja ehkä putkinäön takia he ovat halunneet tukea Assadin hallintoa vastustavia tahoja – välittämättä siitä, keitä he itseasiassa ovat.
Onko rauha alueella mahdollinen?
Packalén painottaa, että Syyrian sodan nykytilanne on paha kaikille.
– Kärsijöinä ovat etenkin siviilit, mutta myös Turkki, EU, Syyria ja koko maailma. Jos alueella olevia pakolaisia halutaan auttaa, on se mahdollista.
Packalén sanoo, että hänellä on ehdotus, jolla rauhaa saataisiin rakennettua alueelle. Ehdotuksessa voittaisivat kaikki muut paitsi terroristit.
– Ensimmäinen askel olisi, että kansainvälinen yhteisö painostaisi Turkkia lopettamaan tuen kansainvälisille terroristiryhmille. Tässä EU:n pitäisi ottaa nykyistä suurempi rooli. Suomella on hyvä maine rauhanvälityksessä. Suomi voisi viedä asiaa eteenpäin EU:ssa tai jos tukea ei löydy, Suomi voisi ottaa isomman roolin myös itsenäisesti.
Packalén ilmoittautuu vapaaehtoiseksi toimimaan alueella ulkoministerin erityisedustajana tässä tapauksessa.
SIUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Qatar sota Saudi-Arabia Rauhanvälitys Ulkoministeri Turkki Syyria Yhdysvallat perussuomalaiset Tom Packalén EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Tabu murtuu: J.K. Rowling jakoi suomalaistutkimuksen transhoitojen haitoista – miljoonat näkivät
Harry Potter -kirjoista ja transideologian vastustamisesta tunnettu J.K. Rowling jakaa sosiaalisessa mediassa suomalaistutkimusta, jonka mukaan transhoidot heikentävät potilaiden mielenterveyttä. Tabu transhoitojen haittojen ympärillä murenee vähitellen.

Vaalikatastrofi järisyttää jo koko Ruotsia: Jengirikollisten lähipiiri vaalitoimitsijoina Tukholmassa – ääniä ostettu Luulajassa ja Piitimessä
Ruotsin valtiopäivävaaleihin liittyvät epäselvyydet uhkaavat haudata alleen koko valtakunnallisen vaalituloksen. Epäiltyjä väärinkäytöksiä tulee kaiken aikaa lisää ja usko pohjoismaiseen demokratiaankin horjuu. Pian on johtopäätösten aika.

Ceutan kunnossapitotyöntekijät syyttävät laittomasti maahan tunkeutuneita: ”He tappavat eläimiä huvikseen”
Ceutaan laittomasti tunkeutuneet ja sinne jääneet nuoret miehet ovat syyllistyneet pahoinpitelyihin, ryöstöihin ja raiskauksiin, mutta mitkään laittomuudet eivät näköjään tulijoille riitä. Nyt rikosten kohteena ovat viattomat eläimet.

Tilintarkastaja ei pysty vahvistamaan kahden islamilaisen säätiön rahaliikennettä — Samat puutteet kahtena vuotena peräkkäin
Kahden tunnetun islamilaisen säätiön tilintarkastaja on kahtena peräkkäisenä vuotena antanut varauman sisältävän lausunnon: hän ei ole pystynyt varmentumaan säätiöiden pankki- ja käteisvarojen olemassaolosta. Säätiöt ovat myöntäneet kymmenien tuhansien eurojen korottomia lainoja ilman sääntöjensä mukaista valtuutusta tai dokumentoitua hallituksen päätöstä.

Elinkeinoelämä ja vasemmisto ajattelevat lompakoillaan – eliitin ihmisvihamielinen katastrofilogiikka esillä Ylen äärioikeistokeskustelussa
Yleisradion A-Talk-ohjelma käsitteli eurooppalaisen ”laitaoikeiston” kiihtyvää nousukiitoa. Studiossa sosialisti ja elinkeinoelämän edustaja löysivät yhteisen sävelen yksiulotteisesta talousajattelusta. Keskustelijat vaikenivat visusti maahanmuuton ongelmista.

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta
Helsingin työttömyyden kasvusta lähes kaksi kolmasosaa tuli elokuussa vieraskielisistä. Silti lähes kaikki Helsingin valtapuolueet hokevat, että työperäinen maahanmuutto on Suomelle välttämättömyys. Valtamedia tuskin koskaan kysyy, mihin tehtäviin uudet tulijat työllistyisivät, kun edellisetkään eivät ole kiinni työn syrjässä.

Maahanmuuttajaryhmien välillä valtavia eroja maanpuolustustahdossa
Monikulttuurisuus muokkaa yhteiskuntaa monella tavalla. Keskeinen kysymys on, miten se vaikuttaa maanpuolustustahtoon tosipaikan tullen? Maahanmuuttajaryhmät ovat keskenään erilaisia siinä, miten kutsuntoihin ja varusmiespalvelukseen – eli maanpuolutukseen – suhtaudutaan.

Rikosilmoitus vasemmistopuolueen mahdollisesta vaalivilpistä Tukholmassa: ”Pahinta mitä olen nähnyt”
Ruotsin valtiopäivävaaleihin liittyvät vilppiepäilyt laajenevat Borlängestä Tukholmaan. Svenska Dagbladetin pääkirjoituksessa useat Järvan ongelmalähiöiden alueella työskennelleet vaalivirkailijat kertovat tilanteista, joissa äänestäjiä olisi päättäväisesti johdateltu kannattamaan vasemmistopuoluetta. Nyt poliisi selvittää äänestystapahtumia.

Marinin hallituksen luoma opiskelijamaahanmuuttomonsteri näkyy vielä Rauman leipäjonoissa – järjestelmän purku jo hyvässä vauhdissa
Marinin hallitus loi opiskelijamaahanmuuton ympärille punoutuvan hyväksikäyttäjien verkoston. Kärsimään joutuvat sekä ulkomaiset opiskelijat että suomalaiset veronmaksajat. Perussuomalaisten johdolla valmisteltuja korjaustoimenpiteitä vastustavat keskusta, vasemmisto ja kaikki toiminnalla tienaavat.

Sosialidemokraatit heittivät pyyhkeen kehään – Ruotsin hallituskuviot menossa uusiksi
Sosialidemokraattien puheenjohtaja Magdalena Andersson luopuu ainakin toistaiseksi yrityksestään muodostaa Ruotsiin uusi hallitus.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














