Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Pekka Aittakumpu lataa täyslaidallisen SDP:n suuntaan: ”Elitistinen puolue asettaa oman etunsa Suomen ongelmien edelle”

28.08.2026 |12:30

Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu tuomitsee jyrkästi SDP:n halun sulkea perussuomalaiset kokonaan tulevien hallitusneuvottelujen ulkopuolelle. Aittakummun mukaan demarien elitistinen ja syrjivä linja osoittaa, ettei puolueella ole aitoa kiinnostusta suomalaisten puolustamiseen tai maan polttavien ongelmien ratkaisemiseen. Aittakumpu muistuttaa SDP:n keskittyvän vain omien etujensa suojeluun ja hyveelliseltä näyttämiseen, vaikka Suomi hyötyisi perussuomalaisten vahvasta osaamisesta esimerkiksi turvallisuuden ja teollisuuden saralla.

SDP:stä kertoo paljon, että se sulkisi perussuomalaiset ehdoitta ulos hallituksesta, pohtii kansanedustaja Pekka Aittakumpu tuoreessa kirjoituksessaan Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä.

– SDP on elitistinen ja syrjivä puolue. Sitä ei näytä kiinnostavan maamme ongelmien ratkaiseminen ja kansamme puolustaminen. Omat vanhat edut ja ”hyvältä” tai ”hyveelliseltä” näyttäminen ovat ilmeisesti tärkeintä, Aittakumpu moittii demareita.

Oma etu menee kaiken edelle

Muutoin SDP kaiketi suhtautuisi avoimemmin perussuomalaisten osaamiseen vaikkapa turvallisuuden, teollisuuden, maatalouden, perhepolitiikan, liikenteen ja turvallisuuden vahvistamisessa, Aittakumpu spekuloi.

– Mutta kun oma etu menee kaiken edelle, politiikasta tulee tuollaista suhmurointia.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Vasemmisto-opposition talouspuheet tyhjää täynnä – Purra: SDP ei kykene kertomaan vaihtoehtoaan

25.08.2026 |14:26
Suomen uutiset logo

Koponen haastaa demarit katsomaan peiliin – SDP juhlii nyt ratkaisuna koulujen ongelmiin perussuomalaisten ikivanhaa linjaa

20.08.2026 |09:46

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Avoin internet kuoli hiljaa – länsimaat tekivät sananvapaudesta turvallisuusriskin

21.08.2026 |18:49
5.
Suomen uutiset logo

Saksan AfD-puolue tavoittelee Sachsen-Anhaltin osavaltiovaaleissa ehdotonta enemmistöä – muut puolueet, kirkko ja ay-liike käyvät yhdessä Antifan kanssa rajua vastakampanjaa

24.08.2026 |12:12
9.
Suomen uutiset logo

Hämeenlinnan kaupunginhallituksen puheenjohtaja jakoi alaikäisten videoita TikTokissa – ”Minun pitää olla jatkossa varovaisempi”

21.08.2026 |10:48

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää