Pekkarinen HS:ssa: Hallituksen kaatuminen lähellä

14.08.2013 |17:09

Kansanedustaja Mauri Pekkarinen (kesk.) ennustaa Helsingin Sanomissa, että hallituksen kaatuminen on entistä lähempänä.

– Kukaan ei toivo tässä tilanteessa ennenaikaisia eduskuntavaaleja, mutta niiden todennäköisyys ja tarpeellisuuskin käyvät päivä päivältä ajankohtaisemmiksi, Pekkarinen sanoo Helsingin Sanomien mukaan tiedotteessaan tiistaina.
Hänen mukaansa hallituksen rajuksi äitynyt riitely osoittaa, että hallituksen toimintakyky on supistunut olemattomiin. Pääministeri Jyrki Katainen (kok.) näyttää menettäneen otteensa hallituksen johtamisesta.
Pekkarinen viittaa SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajan Jouni Backmanin arvioon, että hallituskumppanit ovat jättäneet valtiovarainministeri Jutta Urpilaisen (sd.) yksin. Pekkarinen vaatii hallitukselta johtajuutta.
– Mikäli pääministeri ei pysty sellaiseen, hänen on kyettävä tekemään hallituksen kohtaloa koskevat oikeat ratkaisut. Haluttiinpa tai ei, hallituksen kaatuminen on yhä lähempänä.

 

Veli-Pekka Leskelä


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan

28.01.2026 |17:21
6.
Suomen uutiset logo

Trump antaa tonnin ”pesämunan” jokaiselle lapselle – osakesäästötilin tuoton saa haltuunsa 18-vuotiaana

30.01.2026 |12:01
9.
Suomen uutiset logo

Sahateollisuus varoittaa miljardipommista – Tynkkynen varoitti jo aiemmin: Ilmastokiimassa unohtuvat talous ja huoltovarmuus

02.02.2026 |15:03

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää