PerusNuoret vaativat: Viron yritysveromalli Suomeen

27.03.2013 |14:43

Perussuomalaiset Nuoret vaatii Suomea ottamaan käyttöön Viron mallin yritysverotuksessa. Kehysriihessä tehty päätös laskea yhteisöveroa oli oikeansuuntainen, mutta ei ratkaise verojärjestelmämme rakenteellisia ongelmia.

Viron mallissa yritykset maksavat veroja osingoista, mutta eivät yritykseen jätetyistä voitoista. Malli tukee erityisesti pienten ja keskisuurten yritysten mahdollisuutta sijoittaa voitot lyhentämättöminä yrityksen toiminnan laajentamiseen ja kehittämiseen, ja sitä kautta luoda lisää työpaikkoja ja verotuloja valtion kassaan.

– Vasemmistopuolueet ovat rähmällään suuryritysten edessä ja unohtaneet duunarit ja pienyrittäjät. Kehysriihessä tehdyistä päätöksistä hyötyvät eniten suuryritykset eivätkä pienyrittäjät, jotka ovat suomalaisen arjen sankareita, Perussuomalaisten Nuorten hallituksen jäsen Samuli Voutila paheksuu.

Petri Kivikankaan, Satofumi Ushigamin ja Daichi Suzukin Tokion yliopistolle tekemässä tutkimuksessa Viron mallin yritysverotuksen havaittiin kasvattavan merkittävästi yritysten panostusta tutkimus- ja kehitystyöhön. Tutkimuksessa myös todetaan, että malli ei aiheuttanut pitkällä aikavälillä verokertymän vähentymistä.

Suomessa on syntynyt viimeisten kymmenen vuoden aikana toistasataatuhatta uutta työpaikkaa erityisesti pk-sektorille. Perussuomalaiset Nuoret vaatii toimia, jotka edesauttavat työllistävien yritysten mahdollisuuksia toimia menestyksellisesti Suomessa. Yhteisöveron prosenttien siirrot suuntaan tai toiseen eivät auta pitkällä aikavälillä, minkä vuoksi suomalainen yrityselämä tarvitsee Viron mallin kaltaisen rakenteellisen uudistuksen.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”

03.07.2025 |12:36
6.
Suomen uutiset logo

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle

28.06.2025 |09:10
8.
Suomen uutiset logo

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä

04.07.2025 |15:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää