
Perussuomalaiset aktiivit alkoivat kerätä nimiä kansalaisaloitteeseen vanhusvaltuutetun viran perustamiseksi
Vanhusten oikeuksia valvomaan ja parantamaan tarvitaan vanhusvaltuutetun virka. Näin ajattelevat uuden kansalaisaloitteen vireillepanijat. Aloitteen tekijöiden mukaan vanhusten hoitoon on kohdistunut jo pitkään vakavia laiminlyöntejä, ja viimeaikainen keskustelu on nostanut näistä vain räikeimpiä tapauksia esille.
– Kun hallitus ryskää vauhdilla yksityistä palvelutuotantoa lisäävää soteuudistusta maaliin, herää huoli, millainen on vanhusten tulevaisuus, kun jo nykyisellä määrällä yksityisiä toimijoita ongelmat ovat olleet niin laajamittaisia, eikä niihin ole puututtu, toteaa aloitteen oululainen vireillepanija, kaupunginvaltuutettu Sebastian Tynkkynen.
– Uskomme, että jos vain onnistumme keräämään 50 000 nimeä, kukaan kansanedustaja ei uskalla eduskunnassa äänestää viran perustamista vastaan ja vanhusvaltuutettu saadaan vihdoin Suomeen, Tynkkynen jatkaa.
Aloitteen tekijät aikovat vaadittavan nimimäärän täyttyessä jättää kansalaisaloitteen vasta uuden eduskunnan aloitettua, jotta aloitetta ei onnistuta torppaamaan ennen kuin kansanedustajat jäävät vaalilomalle ennen huhtikuun eduskuntavaaleja. Vanhusvaltuutettu halutaan tulevalle eduskunnalle piikiksi päättäjien lihaan, jotta ongelmia ei päästä lakaisemaan maton alle vaalienkaan jälkeen.
– Hoitajia on painostettu olemaan kertomatta epäkohdista sekä heitä on ohjeistettu esimiesten taholta joissakin tapauksissa toimimaan tavalla, joka ei täytä mitenkään hyvän hoivan kriteereitä, toteaa aloitteen toinen vireillepanija, outokumpulainen Sanna Antikainen.
– Pitää ymmärtää, että vanhusvaltuutettu ei ole ongelmien ratkaisu, vaan viranomainen, joka laittaa painetta poliitikoille ratkaista ongelmat, Antikainen jatkoi.
Sunnuntaina iltapäivällä, kun aloite oli ollut verkossa digitaalisesti allekirjoitettavissa vasta neljättä päivää, se oli saanut jo lähes viisituhatta allekirjoittajaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Tampere lähettää 50 000 euroa Gazaan – Vigelius kritisoi pormestari Nurmisen päätöstä: ”Rahoille olisi tarvetta kotimaassakin”
Tampereen kaupunginvaltuusto käsittelee tänään maanantaina valtuustoaloitetta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille. Kaupunginhallitus on hyväksynyt päätösehdotuksen, jonka mukaan 50 000 euron kertasuoritus maksetaan pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) harkinnanvaraisesta määrärahasta, josta pormestari on tehnyt päätöksen. Perussuomalaisten kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius kertoo puolueen vastustavan rahan lähettämistä Gazaan.

Purra: Suomalaisten pitää olla etuoikeutettuja omassa maassaan
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra linjaa, että Suomi on suomalaisten maa, jonka tulisi käyttää rajalliset resurssinsa oikein eli omiinsa. - Tämä päivänselvä asia on perussuomalaisuuden ytimessä, Purra sanoo.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.

Keskisarja julisti sodan pakkoenglannille – Purra varoittaa puolueita lupailemasta rahaa sote-alueille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja julisti tänään perussuomalaisten puoluevaltuuston kokouksen tiedotustilaisuudessa sodan kielenvaihtoa vastaan. Puheenjohtaja Riikka Purra varoitti puolueita lupailemasta vaalienkaan alla merkittävästi lisärahoitusta hyvinvointialueille. Pieniä valopilkkuja taloudessa näkyy jo ensi vuonna kuluttajien ostovoiman selvästi vahvistuessa.

Anarkistiryhmälle potkut Helsingin yliopiston ylioppilaskunnasta – erottamisen taustalla valtiovarainministeriin kohdistuva häirintä ja uhkaava toiminta
Valtiovarainministeri Riikka Purraa häiriköimään pyrkinyt A-ryhmä on äskettäin poistettu Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan piiristä. Päätös tarkoittaa käytännössä sitä, että A-ryhmä menettää virallisen statuksensa ylioppilaskunnan hyväksymänä opiskelijajärjestönä. Samalla poistuvat järjestöasemaan liittyvät edut sekä velvoitteet.















