
Perussuomalaiset kommentoivat salamurhayritystä: ”Raukkamainen demokratian vastainen teko”
Perussuomalaiset komentoivat Donald Trumpiin kihdistuvaa salamurhayritystä.
Riikka Purra: ”Kammottavia uutisia Yhdysvalloista. Onneksi Trumpiin kohdistunut salamurhayritys epäonnistui.
Joka tapauksessa kampanjatilaisuudessa tapahtunut poliittinen väkivalta tulee entistä enemmän polarisoimaan paitsi vaalitilannetta myös edelleen jakamaan koko maata. ”
Kammottavia uutisia Yhdysvalloista. Onneksi Trumpiin kohdistunut salamurhayritys epäonnistui.
Joka tapauksessa kampanjatilaisuudessa tapahtunut poliittinen väkivalta tulee entistä enemmän polarisoimaan paitsi vaalitilannetta myös edelleen jakamaan koko maata.
🇺🇸🇫🇮 pic.twitter.com/jvTIdPqijd
— Riikka Purra (@ir_rkp) July 14, 2024
Jani Mäkelä: ”Uutiset USA:sta järkyttävät. Presidenttiehdokas on yritetty murhata julkisessa tilaisuudessa ja ampuminen on johtanut sivullisen kuolemaan sekä useiden loukkaantumiseen. Raukkamainen demokratian vastainen teko.”
Uutiset USA:sta järkyttävät. Presidenttiehdokas on yritetty murhata julkisessa tilaisuudessa ja ampuminen on johtanut sivullisen kuolemaan sekä useiden loukkaantumiseen. Raukkamainen demokratian vastainen teko.
— Jani Mäkelä (@JaniMakelaFi) July 14, 2024
Luku Ranne:”Järkyttävä teko, josta ex-presidentti Trump onneksi selvisi hengissä.
Poliittinen väkivalta on aina tuomittavaa. Poliitikot eivät ole vapaata riistaa.”
Järkyttävä teko, josta ex-presidentti Trump onneksi selvisi hengissä.
Poliittinen väkivalta on aina tuomittavaa. Poliitikot eivät ole vapaata riistaa. https://t.co/dED20waUC0— Lulu Ranne (@LuluRanne) July 14, 2024
Miko Bergbom: ”Demokratiassa pitää saada kampanjoida ilman pelkoa väkivallasta. Mikäli se ei onnistu, ei demokratialla ole kovin hyviä edellytyksiä toimia normaalilla tavalla.
Raukkamaista toimintaa, jota nähdään Yhdysvaltojen lisäksi myös Euroopassa.
Trump olosuhteisiin nähden ilmeisesti kunnossa, vaikka osuman saikin. Silti ainakin yksi yleisön jäsen on kuollut ja kaksi loukkaantunut. Osanotto kuolleen perheelle ja voimia toipuville.
Järkyttävää, että tällaista tapahtuu. Amerikka on muutenkin jo voimakkaasti polarisoitunut ja tämä tuskin sitä tulee vähentämään.’
Demokratiassa pitää saada kampanjoida ilman pelkoa väkivallasta. Mikäli se ei onnistu, ei demokratialla ole kovin hyviä edellytyksiä toimia normaalilla tavalla.
Raukkamaista toimintaa, jota nähdään Yhdysvaltojen lisäksi myös Euroopassa.
Trump olosuhteisiin nähden ilmeisesti… pic.twitter.com/AKBGH5UrOZ
— Miko Bergbom (@BergbomMiko) July 14, 2024
Suomen Uutiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Salamurhayrityksen kohteeksi joutunut Trump: Emme pelkää, emmekä anna pahan voittaa

Trump valitsi varapresidenttiehdokkaakseen J.D. Vancen – media pelottelee ”painajaisella Euroopalle”
Viikon suosituimmat

Tabu murtuu: J.K. Rowling jakoi suomalaistutkimuksen transhoitojen haitoista – miljoonat näkivät
Harry Potter -kirjoista ja transideologian vastustamisesta tunnettu J.K. Rowling jakaa sosiaalisessa mediassa suomalaistutkimusta, jonka mukaan transhoidot heikentävät potilaiden mielenterveyttä. Tabu transhoitojen haittojen ympärillä murenee vähitellen.

Tilintarkastaja ei pysty vahvistamaan kahden islamilaisen säätiön rahaliikennettä — Samat puutteet kahtena vuotena peräkkäin
Kahden tunnetun islamilaisen säätiön tilintarkastaja on kahtena peräkkäisenä vuotena antanut varauman sisältävän lausunnon: hän ei ole pystynyt varmentumaan säätiöiden pankki- ja käteisvarojen olemassaolosta. Säätiöt ovat myöntäneet kymmenien tuhansien eurojen korottomia lainoja ilman sääntöjensä mukaista valtuutusta tai dokumentoitua hallituksen päätöstä.

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta
Helsingin työttömyyden kasvusta lähes kaksi kolmasosaa tuli elokuussa vieraskielisistä. Silti lähes kaikki Helsingin valtapuolueet hokevat, että työperäinen maahanmuutto on Suomelle välttämättömyys. Valtamedia tuskin koskaan kysyy, mihin tehtäviin uudet tulijat työllistyisivät, kun edellisetkään eivät ole kiinni työn syrjässä.

Sosialidemokraatit heittivät pyyhkeen kehään – Ruotsin hallituskuviot menossa uusiksi
Sosialidemokraattien puheenjohtaja Magdalena Andersson luopuu ainakin toistaiseksi yrityksestään muodostaa Ruotsiin uusi hallitus.

Paavo Arhinmäki vähättelee graffitirikostaan: ”Mieluummin en olisi jäänyt kiinni”
Vasemmistoliiton ex-puheenjohtaja Paavo Arhinmäki ei tuoreessa haastattelussa juurikaan kadu vuoden 2023 graffitirikostaan. Hän lähinnä harmittelee sitä, että jäi teosta kiinni.

Purra: Media komppaa opposition valheita euron bensasta
Purra sivaltaa keskustaa, SDP:tä ja näitä myötäilevää mediaa tietoisesta valheen levittämisestä. Vaikka perussuomalaiset eivät ole koskaan luvanneet euron bensaa, tällainen väite toistuu edelleen yhä aggressiivisemmin opposition ja median ulostuloissa.

Grönroos varoittaa Espoon koulujen tilanteesta: ”Vakavassa syöksykierteessä”
Espoon koulujen turvallisuustilanne on espoolaisen kaupunginvaltuutetun ja Suomen Perusta -ajatuspajan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan vakava. Grönroos nostaa ongelmien taustalla esiin muun muassa maahanmuuton kasvun ja suomalaisen koulujärjestelmän viime vuosien muutokset.

Jo 160 000 allekirjoittanutta vaatii uusia vaaleja Ruotsiin – kansanliike polkaistiin pystyyn muutamassa päivässä
Sunnuntaina illansuussa lähes 160 000 henkilöä oli allekirjoittanut vetoomuksen valtiopäivävaalien uusimisesta Ruotsissa. Vauhti on melkoinen, sillä palvelun verkko-osoite rekisteröitiin vasta runsas viikko sitten. Kansanliikkeen moottorit pysyvät nimettöminä, mutta jäljet näyttäisivät johtavan ruotsidemokraatteihin.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää












