
Perussuomalaiset kommentoivat salamurhayritystä: ”Raukkamainen demokratian vastainen teko”
Perussuomalaiset komentoivat Donald Trumpiin kihdistuvaa salamurhayritystä.
Riikka Purra: ”Kammottavia uutisia Yhdysvalloista. Onneksi Trumpiin kohdistunut salamurhayritys epäonnistui.
Joka tapauksessa kampanjatilaisuudessa tapahtunut poliittinen väkivalta tulee entistä enemmän polarisoimaan paitsi vaalitilannetta myös edelleen jakamaan koko maata. ”
Kammottavia uutisia Yhdysvalloista. Onneksi Trumpiin kohdistunut salamurhayritys epäonnistui.
Joka tapauksessa kampanjatilaisuudessa tapahtunut poliittinen väkivalta tulee entistä enemmän polarisoimaan paitsi vaalitilannetta myös edelleen jakamaan koko maata.
🇺🇸🇫🇮 pic.twitter.com/jvTIdPqijd
— Riikka Purra (@ir_rkp) July 14, 2024
Jani Mäkelä: ”Uutiset USA:sta järkyttävät. Presidenttiehdokas on yritetty murhata julkisessa tilaisuudessa ja ampuminen on johtanut sivullisen kuolemaan sekä useiden loukkaantumiseen. Raukkamainen demokratian vastainen teko.”
Uutiset USA:sta järkyttävät. Presidenttiehdokas on yritetty murhata julkisessa tilaisuudessa ja ampuminen on johtanut sivullisen kuolemaan sekä useiden loukkaantumiseen. Raukkamainen demokratian vastainen teko.
— Jani Mäkelä (@JaniMakelaFi) July 14, 2024
Luku Ranne:”Järkyttävä teko, josta ex-presidentti Trump onneksi selvisi hengissä.
Poliittinen väkivalta on aina tuomittavaa. Poliitikot eivät ole vapaata riistaa.”
Järkyttävä teko, josta ex-presidentti Trump onneksi selvisi hengissä.
Poliittinen väkivalta on aina tuomittavaa. Poliitikot eivät ole vapaata riistaa. https://t.co/dED20waUC0— Lulu Ranne (@LuluRanne) July 14, 2024
Miko Bergbom: ”Demokratiassa pitää saada kampanjoida ilman pelkoa väkivallasta. Mikäli se ei onnistu, ei demokratialla ole kovin hyviä edellytyksiä toimia normaalilla tavalla.
Raukkamaista toimintaa, jota nähdään Yhdysvaltojen lisäksi myös Euroopassa.
Trump olosuhteisiin nähden ilmeisesti kunnossa, vaikka osuman saikin. Silti ainakin yksi yleisön jäsen on kuollut ja kaksi loukkaantunut. Osanotto kuolleen perheelle ja voimia toipuville.
Järkyttävää, että tällaista tapahtuu. Amerikka on muutenkin jo voimakkaasti polarisoitunut ja tämä tuskin sitä tulee vähentämään.’
Demokratiassa pitää saada kampanjoida ilman pelkoa väkivallasta. Mikäli se ei onnistu, ei demokratialla ole kovin hyviä edellytyksiä toimia normaalilla tavalla.
Raukkamaista toimintaa, jota nähdään Yhdysvaltojen lisäksi myös Euroopassa.
Trump olosuhteisiin nähden ilmeisesti… pic.twitter.com/AKBGH5UrOZ
— Miko Bergbom (@BergbomMiko) July 14, 2024
Suomen Uutiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Salamurhayrityksen kohteeksi joutunut Trump: Emme pelkää, emmekä anna pahan voittaa

Trump valitsi varapresidenttiehdokkaakseen J.D. Vancen – media pelottelee ”painajaisella Euroopalle”
Viikon suosituimmat

Espoon koulujen väkivaltaluvut räjähtäneet – viranomaiset panttaavat tuoreimmat tiedot
Espoon koulujen väkivalta- tai uhkatilanneilmoitukset ovat lisääntyneet lähes 70 prosenttia viidessä vuodessa. Ilmiön taustalla on kehityskulku, jota pääkaupunkiseudun perheet ovat jo vuosia ratkoneet muuttamalla pois maahanmuuttajavaltaisilta alueilta.

Halla-aho varoittaa suomen kielen asemasta: ”Ekosysteemiä puretaan systemaattisesti”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho varoitti Suomalaisuuden Liiton 120-vuotisjuhlassa pitämässään puheessa suomen kielen aseman heikentymisestä ja englannin kasvavasta roolista suomalaisessa arjessa, koulutuksessa ja palveluissa. Hänen mukaansa kehitys on jo muuttamassa yhteiskunnan rakenteita ja uhkaa suomen kielen elinvoimaa.

Suuri epäkeskustelu toimittajien vasemmistolaisuudesta – mielipide-eliitin sananvalta tukahdutti mediakritiikin
Maaliskuussa julkaistu tutkimus paljasti suomalaisten toimittajaopiskelijoiden valtavan vasemmistovinouman. Valtakunnanjulkisuutta nauttivien media-asiantuntijoiden väheksyvä reaktio tutkimustuloksiin kuitenkin oli, että tuloksilla ei ole väliä. Sitä paitsi kaikki tiesivät asian jo, eikä se edes pidä paikkaansa.

Tilastokeskus: Raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia ulkomaalaistaustaisia
Tilastokeskuksen viime viikolla julkaisema Rikos- ja pakkokeinotilaston data kertoo, että raiskauksesta tai törkeästä raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia oli ulkomaalaistaustaisia. Helsingin yliopiston helmikuussa julkaisema katsaus osoittaa, että korkeimmat väestöön suhteutetut raiskausrikosepäilyjen tasot koskivat afrikkalais- ja länsiaasialaistaustaisia 18–29-vuotiaita miehiä.

Monikulttuurinen urheilujuhla Ranskassa – satoja loukkaantunut mellakoissa
Pariisissa alkoi mellakointi, kun PSG voitti Arsenalin jalkapallon Mestarien liigan loppuottelussa. Kaupungissa tehtiin satoja pidätyksiä ja poliisi turvautui kyynelkaasuun rauhoittaakseen kaduilla riehunutta väkijoukkoa.

Grönroos: ”Työvoimapula on naurettava väite – meillä on 300 000 työtöntä”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos tyrmää väitteet maahanmuuton tarpeellisuudesta. Tilastot osoittavat, että maahanmuutto maksaa Suomelle miljardeja.

Huhtasaari: Ulkomaalaistaustaiset seksuaalirikolliset karkotettava Suomesta
Perussuomalaisten kansanedustaja Laura Huhtasaari vaatii tuoreessa kirjallisessa kysymyksessään muutoksia lainsäädäntöön, jotta ulkomaalaistaustaisten seksuaalirikollisten karkottaminen olisi jatkossa mahdollista. Alaikäisen tekijän tapauksessa Huhtasaari edellyttää, että karkotus koskisi myös hänen perhettään.

Somalialaistaustainen rikollisryhmä salakuljetti ihmisiä Suomeen – kaksi tuomittiin vankeuteen
Alaikäisen somalitytön salakuljettaminen Suomeen johti järjestäytyneen ihmissalakuljetusryhmän paljastumiseen. Käräjäoikeus on tuominnut kaksi ryhmän jäsentä ehdottomiin vankeusrangaistuksiin.

Siviilipalveluskeskuksen opetuksessa kehotettiin osallistumaan Elokapinaan – Mäenpää: ”Onko toiminnan valvonta puutteellista?
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää on jättänyt kirjallisen kysymyksen Siviilipalveluskeskuksen järjestämän koulutuksen sisällöstä. Kansanedustajien korviin on kantautunut huolestuttavia tietoja, miten keskus kouluttaa siviilipalvelukseen osallistuvia.

Etnistä erityiskohtelua Britanniassa: Sikhi puukotti hengiltä brittiopiskelijan – poliisi laittoi kuolevan käsirautoihin
Southamptonissa puhkesi rajuja mielenosoituksia, kun paikallisen opiskelijan puukotuksesta julkaistiin poliisin haalarikameralla taltioima video. Poliisi laittaa kuolevan käsirautoihin, koska puukottaja syyttää tätä rasistisesta hyökkäyksestä. Nyt Britanniassa selvitetään, mikä rooli etnisellä erityiskohtelulla oli traagisissa tapahtumissa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














