Perussuomalaiset nuoret viikonloppuna valtakunnalliseen syyskokoukseen

28.10.2015 |23:25

Perussuomalaiset nuoret kokoonuvat tulevana viikonloppuna valtakunnalliseen syyskokoukseen Seinäjoella. Kokouksessa valitaan puheenjohtajisto ja hallitus, ja viime päivinä julkisuudessa velloneista tapahtumista käytäneen vilkas keskustelu.

Perussuomalaisista erotettu Sebastian Tynkkynen tavoittelee jatkoa puheenjohtajuudelleen, eikä hänelle ole vielä tähän mennessä ilmoittautunut haastajia.  Nuorisojärjestön jäseniltä ei edellytetä emopuolueen jäsenyyttä, joten nuorten kokous voi halutessaan jatkaa Tynkkysen puheenjohtajakautta.

Ensimmäisen varapuheenjohtajan paikkaa tavoittelee Aleksi Hernesniemi, joka joutui myös äskettäin törmäyskurssille emopuolueen kanssa ja sai toimistaan varoituksen.

Toiseksi varapuheenjohtajaksi ovat ehdolla Matias Kvist ja Samuli Voutila, kolmanneksi varapuheenjohtajaksi puolestaan Daniel Kaartinen ja Roger Kulmala.

Nuorten pääsihteerinä on toiminut Suvi Karhu, mutta hän väistyy nyt tehtävästään. Pääsihteerin paikkaa hakevat: Krista Bister, Tony Leppäkoski ja Tuomas Tähti.

Hallituksen jäseniksi ovat ehdolla: Milko Aikio, Henri Hautamäki, Pasi Liukkonen, Tiina Palovuori, Marika Sorja ja Harri Vuorenpää.

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta

08.06.2025 |15:46
4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”

08.06.2025 |17:19
6.
Suomen uutiset logo

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia

09.06.2025 |14:30
10.
Suomen uutiset logo

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi

08.06.2025 |16:09

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää