Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Perussuomalaiset olisivat vapauttaneet 90-luvun laman johdosta velkaantuneet

05.11.2014 |10:46

Eduskunnan lakivaliokunnassa hyväksyttiin tänään mietintö liittyen lakiin yksityishenkilön velkajärjestelystä. Lain on tarkoitus astua voimaan vuoden 2015 alusta.

Yksityishenkilön velkajärjestelyä muutetaan siten, että pienimuotoisesta elinkeinotoiminnasta aiheutuneet velat voidaan jatkossa järjestellä. Lakivaliokunnan perussuomalaiset jäsenet Arja Juvonen ja Kaj Turunen kannattivat lakiesitystä muutoin kuin lain taannehtivuuden suhteen.

– Tässä yhteydessä olisi voitu käytännössä vapauttaa 90-luvun velalliset kokonaan velkavankeudesta. Se olisi ollut inhimillistä ja kohtuullista. Olen pahoillani, että valiokunnassa tätä eivät kannattaneet perussuomalaisten lisäksi kuin James Hirvisaari. Ihmettelen, että edes keskustalaiset eivät voineet kannattaa esitystämme, toteaa Kaj Turunen.

– 90-luvun laman velalliset eivät velkaantuneet useinkaan omilla toimillaan. Silloin valtiovallan rahapolitiikka ja devalvointi aiheuttivat merkittävän konkurssiaallon. Nyt olisi ollut vähintäänkin inhimillistä, 20 vuoden jälkeen, antaa niille ihmisille uusi mahdollisuus. Erityisen pettynyt olen takausvelallisten puolesta, Arja Juvonen pahoittelee.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman

10.03.2025 |20:47
3.
Suomen uutiset logo

Pirkko Ruohonen-Lerneriltä kovaa kritiikkiä demarien Eero Heinäluomalle: “Kieroilun mestari, josta Putinkin on hänet palkinnut korkea-arvoisella mitalilla”

13.03.2025 |19:09
5.
Suomen uutiset logo

Kristittyjä vainotaan ympäri maailmaa median vaietessa – Antikainen: Sisäministeri Mari Rantanen on toiminut oikein

12.03.2025 |17:04
6.
Suomen uutiset logo

Dosentti Ari Helo moittii lukion historiankirjaa: ”Halutaanko koululaisille antaa naiiviin utopistinen kuva Euroopan ulkopuolisten alueiden historiasta ennen kolonialismin kautta?”

12.03.2025 |14:34
7.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset Opiskelijat: “Maahanmuuttajakiintiöt eivät kuulu korkeakoulujen yhteishakuun”

12.03.2025 |18:35
8.
Suomen uutiset logo

Saksalta puuttuu sotilaita, aseita ja maanpuolustustahtoa – rämäkuntoinen armeija halutaan panna kuntoon satojen miljardien velkarahalla

13.03.2025 |20:52
9.
Suomen uutiset logo

Melko erikoista: Vieraskielisille oma väylä korkeakouluun – ”Yliopiston on pystyttävä vastaamaan muuttuviin osaamisvaatimuksiin ja muutoksiin väestörakenteessa”

10.03.2025 |13:19
10.
Suomen uutiset logo

40 vuoden taistelu on ohi ja terroristijärjestö PKK laski aseensa – Suomen 16 000 kurdille avautui toivo paluusta kotiin

11.03.2025 |16:36

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää