Perussuomalaiset puntaroivat ministerivalintaa

27.04.2017 |15:16

Eduskunnan ryhmähuoneeseen kokoontuneet perussuomalaiset kansanedustajat puntaroivat ministerivalintaa.

Äskettäin päättyneen puoliväliriihen yhteydessä päätettiin, että oikeus- ja työministeri Jari Lindström luopuu oikeusministerin salkusta. Perussuomalaiset saavat kokoomukselta kulttuuriministerin salkun. Sen tulevaksi haltijaksi on julkisuudessa arveltu eduskuntaryhmän puheenjohtaja Sampo Terhoa.

Eilen illalla kansanedustaja Mika Niikko ilmoitti kiinnostuksestaan ministeritehtävään. Myös kansanedustaja Kari Kulmalan nimi on liitetty kiinnostuneiden listalle. Asiasta kirjoitti ensimmäisenä Verkkouutiset.

Eduskuntaryhmä keskustelee paraikaa valinta-asiasta.


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
3.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
4.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
5.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25
9.
Suomen uutiset logo

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa

05.03.2026 |18:00
10.
Suomen uutiset logo

Ex-valtiovarainministeri Suvi-Anne Siimes: Maahanmuuttajilla liian helppo tie Kelan eläkkeille

10.03.2026 |14:50

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää