Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Perussuomalaiset tyytyväisiä: Avoimuus säilyy Suomen osakemarkkinoilla

01.12.2015 |13:35

Osakeomistukset pysyvät julkisina Suomessa. Perussuomalaisten jo viime vaalikaudella vastustama hallintarekisteri ei etene, kertoi valtiovarainministeri Alexander Stubb tänään pidetyssä tiedotustilaisuudessaan.

Perussuomalaiset on alusta asti suhtautunut hyvin epäilevästi hallintarekisteriä koskevaan lakihankkeeseen. Lakiuudistus olisi lisännyt osakeomistusten salaamista tuomatta merkittäviä hyötyjä yhteiskunnalle.

– Arvopaperikeskusasetus on mielestäni tärkeä ja se on syytä tuoda nopeasti eduskunnan käsittelyyn. Mutta on erittäin hyvä, että hallintarekisteri irrotettiin lakihankkeesta, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja ja talousvaliokunnan puheenjohtaja Kaj Turunen.

Muu hankkeet etusijalla

Turunen muistuttaa, etteivät keskusta, perussuomalaiset ja kokoomus sopineet hallintarekisteristä hallitusohjelmassa.

– Jatketaan hallitusohjelman toteuttamista. Maahanmuuttokriisi, työllisyyspolitiikka, sosiaali- ja terveysuudistus ja monet muut hankkeet vaativat meiltä nyt huomiota.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Financial Times torppaa Antti Lindtmanin haaveilut: Espanjan maahanmuuttomalli täysin yhteensopimaton Suomeen – kielimuuri, kulttuurierot ja osaamistaso esteenä, johdattaisi tulijat sossun luukulle

06.06.2026 |15:00
2.
Suomen uutiset logo

Vigelius vaatii Ylelle suursiivousta: ”Sata miljoonaa euroa pois hömppäviihteestä ja takaisin ydintehtäviin”

05.06.2026 |18:15
4.
Suomen uutiset logo

Antikainen kauhuissaan hoivakodin potilasturvallisuustapauksesta: Hoitajat kirjoittivat raportteja käännössovelluksella, toimitusjohtaja kaunisteli jäljet

08.06.2026 |15:42
8.
Suomen uutiset logo

Vihervasemmisto järkyttyi kansalaisuuslain kiristyksistä: Kansalaisuuskokeesta ”psykologista stressiä” maahanmuuttajille

10.06.2026 |12:10
10.
Suomen uutiset logo

Yle paljastaa: Vanhukset eivät tienneet, saivatko lääkkeensä – SDP viittaa kintaalla kielitaidottomien hoitajien aiheuttamille ongelmille

09.06.2026 |13:43

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää