
Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piiri vaatii uudelleenlaskentaa Varsinais-Suomen äänten osalta – Jyrki Åland: Äänestäjien luottamus ääntenlaskentaan on vaarantunut
Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piiri valittaa Varsinais-Suomen hyvinvointialueella käytyjen aluevaalien laskennasta. Tarkastuslaskennassa Varinais-Suomessa perussuomalaiset menetti valtuustopaikan 16 äänen erolla keskustaan ja 53 äänen erolla vasemmistoliitoon. Mikäli vain yksi prosentti (90 ääntä) mitätöidyistä äänistä katsottaisiin hyväksytyksi, niin sekin voisi jo muuttaa vaalien lopputulosta.
Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piirin puheenjohtaja Jyrki Åland uskoo, että äänestäjien luottamus ääntenlaskentaan on vaarantunut 13.4. käydyissä yhdistelmävaaleissa johtuen huomattavan suuresta määrästä mitätöityjä ääniä. Pelkästään yhden kunnan osalta suoritetussa osittaisessa tarkastuksessa selvisi useita epäkohtia ja inhimillisiä virheitä sekä virheellisiä toimintatapoja.
– Katsomme perusteluissamme, että on hyvin todennäköistä, että vastaavia virheitä on myös muidenkin kuntien lopputuloksissa. Koska kyse on ensimmäistä kertaa käydyistä yhdistelmävaaleista, pidämme perusteltuna, että on syytä laskea ja tarkistaa annetut äänet uudelleen. Haluamme, että kaikkia annettuja ääniä kohdellaan yhdenvertaisesti riippumatta siitä, missä ja kuka ne on laskenut, Åland vaatii.
Jo alle prosentin virhemarginaali voi vaikuttaa vaalitulokseen
Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piiri vaatii, että Varsinais-Suomen aluevaaleissa annetut äänestyslipukkeet tarkastetaan ja lasketaan uudelleen, koska laskennan epäkohtia on löytynyt vielä tarkastuslaskennan jälkeenkin.
– Vaalien lopputuloksesta ilmenee muun ohella, että hyväksyttyjä ääniä oli annettu 209 893 kappaletta ja mitättömiä äänestyslippuja oli 9 008 kappaletta. Vastaavasti samaan aikaan käytyjen kuntavaalien mitätöityjä äänestyslippuja oli koko Varsinais-Suomen alueella 4 170. Mitätöityjen äänien määrä aluevaaleissa on niin iso, että jo alle yhden prosentin virhemarginaali voi vaikuttaa vaalien lopputulokseen. Lisäksi aluevaaleissa mitätöityjen äänien määrä on lähes kaksinkertainen verrattuna kuntavaaleissa mitätöityjen määrään.
– Vaalilautakunnat ja keskusvaalilautakunnat tekivät erittäin pitkää päivää ja osaksi ilman taukoja. Katsomme, että kaksoisvaalit lisäsivät virheiden määrää ja kiire on lisännyt tuloslaskennan epätarkkuutta. Katsomme, että virheiden määrä osaltaan myös johtuu epäinhimillisestä työtaakasta ja liian pitkistä työvuoroista, Varsinais-Suomen perussuomalaisten Turun hallinto-oikeudelle lähettämässä valituksessa todetaan.
Kaarinassa äänet sai väärä ehdokas
Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piiri ei myöskään pidä millään lailla perusteltuna, että eri kunnissa tulkitaan ja perustellaan eri tavalla mitätöityjä ääniä samassa vaalissa. Mitätöidyissä äänissä on suuria kuntakohtaisia eroavaisuuksia. Oripäässä mitätöitiin 7,3 % aluevaaliäänistä ja 1 % kuntavaaliäänistä, kun vastaavasti Paimiossa mitätöitiin aluevaaleissa 2,4 % ja kuntavaaleissa 1,4 % annetuista äänistä. Turussa pelkästään Varissuon äänestysalueella mitätöitiin 8,5 % aluevaalien äänistä ja vain 3 % kuntavaalien annetuista äänistä.
Kaarinassa suoritettiin osittainen tarkastuslaskenta vain perussuomalaisten äänten osalta vaalituloksen vahvistamisen jälkeen 25.4. Perussuomalaiset pyysivät äänten tarkistusta, koska ehdokas Toni Kaijanen omalla äänestysalueellaan vaalipäivänä ei saanut edes itselleen antamaansa ääntä. Laskennassa selvisi, että Kaijasen ehdokasnumeron (70) äänet oli merkitty ehdokkaalle numero 73. Tämä yksittäinen virhe oli 15 ääntä, vaikka ehdokas numero 73 ei saanut kyseisellä äänestysalueella yhtään ääntä.
– Äänestäjän pitää pystyä luottamaan siihen, että vaalivirkailija toimii oikein. Mikäli näin ei ole tapahtunut, pitää keskusvaalilautakuntien katsoa, että äänestäjän etu toteutuu. Emme halua syyttää ketään, mutta ihmiset tekevät virheitä. Pääasia on, että ääniä kohdellaan ja tulkitaan yhdenvertaisesti, ja siksi vaadimme uudelleenlaskentaa, Åland sanoo.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- tarkastuslaskenta Toni Kaijanen Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piiri aluevaalit 2025 kuntavaalit 2025 Ääntenlaskenta Jyrki Åland vaalitulos Varsinais-Suomi Yhdenvertaisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaisaktiivit joutuivat väkivaltaisen hyökkäyksen kohteeksi Turun vapputapahtumassa – henkilövahingoilta vältyttiin

Varsinais-Suomi puolustaa ykköspaikkaansa ja tavoittelee viidettä kansanedustajaa – ”Äänestämättä jättäminen on ääni SDP:lle”

PS esitti ryhmärahasta ja palkkioiden korotuksista luopumista Varsinais-Suomessa, oppositio pilkkasi – Tavio: Ilmeisesti oppositio pitää kansalaisia tyhminä
Perussuomalaiset esittivät Varsinais-Suomen aluevaltuustossa, että valtuutettujen palkkioita ei koroteta ja että puolueiden ryhmärahasta luovutaan. Esitystä vastustivat keskusta, SDP, vihreät ja kokoomus.

Törkeää vaalihäirintää Turussa: Perussuomalaisten tarra oli jollekin liikaa – rikkoi piirin puheenjohtajan auton ikkunat
Viikon suosituimmat

BBC: Hamas maksaa palkkoja yhä 30 000 ”virkamiehelle” – varastettua ruoka-apua annetaan vain terroristien tukijoille
Ennen sotaa Hamas hamstrasi tunneliverkostoihinsa noin 600 miljoonaa euroa käteistä. Rahat ovat peräisin gazalaisilta kerätyistä tullimaksuista ja veroista sekä Iranin islamistihallinnolta, Qatarilta ja egyptiläiseltä Muslimiveljeskunnalta.

PS-Nuoriso: Suomalaiset ulos ja mamut tilalle – tähän johtaa kuntien punavihervalta
Perussuomalainen Nuoriso on tuohtunut Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää kaupungin rivitalojen asukkaat pois, jotta asuntoihin voidaan asuttaa läheiseen vastaanottokeskukseen saapuvia turvapaikanhakijoita.

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”
Yle uutisoi 12.8.2025 Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää suomalaisia vuokralaisia kodeistaan vastaanottokeskuksen tieltä. Rivitalot vuokraa jatkossa Luona Oy, jolla on vastaanottokeskus naapurissa. Asukkaat pitävät kaupungin ratkaisua epäoikeudenmukaisena. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää Mikkelin tapausta hälyttävänä esimerkkinä siitä, mitä on odotettavissa, ellei turvapaikkapolitiikan kiristyksistä pidetä kiinni ja kiristetä lisää.

Vasemmiston verkkomedia huolestui naispoliitikkojen häirinnästä – samaan aikaan vasemmiston puolueaktiivi lietsoo häirintää naispoliitikkoa kohtaan
Vasemmistoliiton aktiivien toimittama Vasen kaista -verkkomedia julkaisi eilen laajan kirjoituksen naispoliitikkoihin kohdistuvasta häirinnästä. Tänään valtiovarainministeri Riikka Purra on kertonut häneen kohdistuneesta häirintäaktivismista, jonka taustalla on muun muassa vasemmistoliiton kuntavaaliehdokas.

Emeritusprofessori Vesa Kanniainen: ”Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen väitteet maahanmuuton hyödyistä harhaanjohtavia”
Maahanmuutto rasittaa julkista taloutta, vaikka maahanmuuton hyödyt olisi huomioitu laskelmissa, toteaa kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen Leevi Leivon haastattelussa.

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille
Ruotsi on edelleen luokkayhteiskunta, jossa hyvinvoivat nettoveronmaksajat asuvat omakotitaloissaan vehreillä huvila-alueilla. Sosialidemokraattien mielestä tämä on kestävän kehityksen vastaista ja väestö pitäisi sekoittaa. Muutto veden ääreen äveriäälle alueelle olisi varmasti monen kolmen miljoonan vuokralaisen mieleen ja tämä demareiden kädenojennus muistettaisiin varmasti myös vaaleissa.

Purra: Suomessa edelleen kuvitellaan, että tunkemalla veronmaksajan rahaa joutavaan tai haitalliseen tuotetaan elinvoimaa ja kasvua – ”Siksi kai maa tähän jamaan on päätynytkin”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi somekanavillaan tapausta, jossa Mikkelin kaupunki ajaa vuokra-asukkaita pois kodeistaan, koska asunnot jatkossa vuokrataan turvapaikanhakijoille. Purra kuvaa Mikkelin toimintaa harhaiseksi.

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita
Pääkaupunkiseudulla asuminen eriytyy yhä voimakkaammin asukkaiden äidinkielen ja sosiaalisen aseman mukaan. Nuorimmissa ikäluokissa jo puolet joidenkin alueiden asukkaista on vieraskielisiä. Vapaarahoitteisten asuntojen keskihinta kertoo puolestaan siitä, että uudistuotanto tai remontointi saattaa näillä alueilla olla haastavaa. Segregaatio sen sijaan on pomminvarmaa.

Tyytymättömyys opetushallitukseen kasvaa – jo osa alan ammattilaisistakin näyttää vihreää valoa organisaation lakkauttamiselle
Valtiovarainministeriön ehdotus Opetushallituksen lakkauttamisesta on kansan keskuudessakin nähty aiheellisena säästötoimena hallinnon virtaviivaistamiseksi ja tehostamiseksi. Samalla Opetushallitus on kansalaiskeskusteluissa tunnistettu politisoituneena instituutiona, joka on vähitellen ajautunut kauas alkuperäisistä tavoitteistaan. Seurauksena on muun muassa oppimistuloksien heikkeneminen.

Perussuomalaiset Naiset vaatii: Riikka Purraan kohdistuvan ajojahdin on päätyttävä nyt
Brutaaleja graffiteja julkisilla paikoilla, joissa veitsi on isketty Riikka Purran rintaan. Mielenosoituksessa banderolli, jonka kuvassa leikataan Purralta pää, tappouhkauksia sosiaalisessa mediassa ja kannustuksia tehdä perättömiä ilmiantoja ministeri Purrasta mielenterveyshuoltoon. Nyt riittää, vaatii perussuomalaisten naisjärjestö - ajojahdin on päätyttävä!