
Perussuomalaisten Pirkanmaan piiri nimesi ensimmäiset aluevaaliehdokkaat
Perussuomalaisten Pirkanmaan piirin hallitus nimesi ensimmäiset aluevaaliehdokkaat huhtikuun aluevaaleihin.
Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piiri on valinnut ensimmäiset aluevaaliehdokkaansa. Varsinais-Suomen piirissä uskotaan, että hyvinvointialueen haastava tilanne motivoi hyvin monia lähtemään ehdolle ja vaikuttamaan alueen sote-palveluiden järjestämiseen.
Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piirin keskeisempiä tavoitteita on työvoiman veto- ja pitovoimaan liittyvien ongelmien ratkaiseminen kestävällä tavalla suomen- ja ruotsinkielistä henkilökuntaa hyödyntäen. Piirillä ei ole varaa Loimaan kaltaisiin ylilyönteihin, jossa koulutuksen jälkeen kymmenkunta työntekijää jää sairaslomalle voimakkaan stressireaktion takia.
– Me perussuomalaiset haluamme, että hyvinvointialueella otetaan työhyvinvointi vakavasti. Enemmän joustoa työn suorittamiseen ja tehtäviin. Me uskomme, että Varhan henkilöstö tekee työnsä ammattitaidolla ja säntillisesti. Enemmän arvostusta ja luottamusta – ja lopussa kiitos seisoo. Mielekäs työ ja hyvä johtaminen luo työhyvinvointia ja auttaa jaksamaan, kertoo Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piirin puheenjohtaja Jyrki Åland.
Nimetyt ehdokkaat ovat lehtori Sari Anttila Turusta, tarkastusapulainen Hans Huttunen Kaarinasta, yhteisöpedagogi Jari Ilkka Kaarinasta, myyntipäällikkö Jouni Kaunisto Turusta, terveystieteiden maisteri Mikko Koivumäki Liedosta, sairaanhoitaja Sini Laine Raisiosta, valtiotieteiden kandidaatti Riku Leppänen Turusta, eläkeläinen, evp. pankinjohtaja Jarmo Metsänperä Loimaalta, hammaslääkäri Pirjo Niinivirta Turusta, työsuojelutarkastaja Kari Nurmi Salosta, yksikönjohtaja Mikko Taavitsainen Nousiaisista ja lähihoitaja Annica Tuominen Paimiosta.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Perussuomalaisten Pirkanmaan piirin hallitus nimesi ensimmäiset aluevaaliehdokkaat huhtikuun aluevaaleihin.

Median klikkiotsikoiden kautta politiikasta välittyy usein riitaisa vaikutelma, joka ei kerro koko todellisuutta yhteisten asioiden hoidosta. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kutsuukin kansaa perussuomalaisten tapahtumiin, mikäli kiinnostaa tietää, mitä politiikassa oikeasti tapahtuu. - Pysy kuulolla, ja tutustu siihen, mitä sanottavaa meillä oikeasti on, Purra sanoo.

Perussuomalaisten Kymen piiri ry:n hallitus on hyväksynyt ensimmäiset aluevaaliehdokkaat kevään 2025 aluevaaleihin syyskuun hallituksen kokouksessaan.

Perussuomalaisten Uudenmaan piirihallitus on nimennyt 18.8.2024 ja 8.9.2024 pidetyissä kokouksissaan ensimmäiset ehdokkaat 13.4.2025 pidettäviin aluevaaleihin. Ehdokkaita nimettiin kaikille Uudenmaan neljälle hyvinvointialueelle yhteensä 50.
Viikon suosituimmat

Fabrik Oy:n tiedotteen mukaan Helsinki Pride -yhteisö on käynnistänyt poikkeuksellisen pilotin: PrideBot-niminen tekoälybotti seuraa nyt ahkerasti suomenkielistä "seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin kohdistuvaa verhoilematonta suomenkielistä vihapuhetta" X:ssä

Suomalaiset eivät ole suvaitsemattomia ja Suomi on maailman onnellisin maa. Tätä ei juurikaan uskoisi, kun seuraa valtamedian fiktiota rasismista ja vihapuheesta, joka on kietonut valtakunnan mustaan syleilyynsä. Yleensä maalittaminen toki rajoitetaan perussuomalaisiin, mutta summa summarum: vastakkainasettelua lietsova uutisointi on muunneltua totuutta.

Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysen mielestä laki kiihottamisesta kansanryhmää vastaan on erittäin vaarallinen ja sitä käytetään työkaluna uusien ennakkotapausten hakemiseksi, jolloin sananvapaus kaventuu tapaus tapaukselta.

Suomi on perunut niin kutsuttujen irakilaiskaksosten turvapaikan ja pysyvän oleskeluluvan heidän muodostamansa turvallisuusuhan vuoksi. Kotimaassaan etsintäkuulutettu kaksikko uhkailee suomalaisia, mutta heitä ei voida karkottaa ihmisoikeussopimuksiin liittyvän palautuskiellon vuoksi. Maahanmuuttoviraston mukaan veljeksiä voisi uhata Irakissa vaino, kidutus, kuolemanrangaistus tai muu ihmisarvoa loukkaava kohtelu.

The Telegraph -lehti julkaisi viime viikonloppuna laajan artikkelin, jossa lehti nostaa Suomen esimerkiksi siitä, miten massamaahanmuutto kuormittaa julkista taloutta. Artikkelin mukaan Suomi on esimerkki massamaahanmuuton taustalla olevasta valheesta: lupaukset maahanmuuton taloudellisista hyödyistä eivät pidä paikkaansa, kun tarkastelu kohdistuu tulijoiden todellisiin elinkaarikustannuksiin.

Suomen evankelis-luterilainen kirkko uppoutuu intohimoisesti woke-ideologian, antirasismin ja identiteettipolitiikan kysymyksiin, ikään kuin sen päätehtävä olisi signaloida hyveellisyyttä modernille vasemmistolaiselle eliitille eikä enää puolustaa omaa ydinsanomaa tai kristikuntaa, moittivat perussuomalaiset kansanedustajat.

Maahanmuuttajien eläkkeet ovat nousseet puheenaiheeksi. Onneksi, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää, jolla oli ollut hiljattain vieraana eduskunnassa Libanonista Suomeen lomalle saapunut hyvä ystävä. Mäenpään libanonilaisystävä oli tutustunut suomalaiseen anteliaaseen kotouttamispolitiikkaan käytännössä ja ihmetellyt kovasti, miten Suomella on varaa tällaiseen.

Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan eduskunnalla ei ole teoriassakaan mahdollisuuksia ryhtyä toimenpiteisiin kansanedustaja Päivi Räsäsen saaman tuomion pohjalta. - Enkä näe sitä tarpeelliseksikaan, Halla-aho sanoo Iltalehdelle.

Pitkään velkaantunut Tampere aloitti vuosia kestävät säästötalkoot, mutta silti kaupungilla riittää rahaa toissijaisiin menoihin. - Samaan aikaan, kun kouluista nakataan ulos rehtoreita ja koulukirjoja, kiikutetaan sisään taideteoksia, kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius ihmettelee kaupungin rahankäyttöä.


Lue lisää

Lue lisää