
Perussuomalaisten Pirkanmaan piiri nimesi ensimmäiset aluevaaliehdokkaat
Perussuomalaisten Pirkanmaan piirin hallitus nimesi ensimmäiset aluevaaliehdokkaat huhtikuun aluevaaleihin.
Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piiri on valinnut ensimmäiset aluevaaliehdokkaansa. Varsinais-Suomen piirissä uskotaan, että hyvinvointialueen haastava tilanne motivoi hyvin monia lähtemään ehdolle ja vaikuttamaan alueen sote-palveluiden järjestämiseen.
Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piirin keskeisempiä tavoitteita on työvoiman veto- ja pitovoimaan liittyvien ongelmien ratkaiseminen kestävällä tavalla suomen- ja ruotsinkielistä henkilökuntaa hyödyntäen. Piirillä ei ole varaa Loimaan kaltaisiin ylilyönteihin, jossa koulutuksen jälkeen kymmenkunta työntekijää jää sairaslomalle voimakkaan stressireaktion takia.
– Me perussuomalaiset haluamme, että hyvinvointialueella otetaan työhyvinvointi vakavasti. Enemmän joustoa työn suorittamiseen ja tehtäviin. Me uskomme, että Varhan henkilöstö tekee työnsä ammattitaidolla ja säntillisesti. Enemmän arvostusta ja luottamusta – ja lopussa kiitos seisoo. Mielekäs työ ja hyvä johtaminen luo työhyvinvointia ja auttaa jaksamaan, kertoo Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piirin puheenjohtaja Jyrki Åland.
Nimetyt ehdokkaat ovat lehtori Sari Anttila Turusta, tarkastusapulainen Hans Huttunen Kaarinasta, yhteisöpedagogi Jari Ilkka Kaarinasta, myyntipäällikkö Jouni Kaunisto Turusta, terveystieteiden maisteri Mikko Koivumäki Liedosta, sairaanhoitaja Sini Laine Raisiosta, valtiotieteiden kandidaatti Riku Leppänen Turusta, eläkeläinen, evp. pankinjohtaja Jarmo Metsänperä Loimaalta, hammaslääkäri Pirjo Niinivirta Turusta, työsuojelutarkastaja Kari Nurmi Salosta, yksikönjohtaja Mikko Taavitsainen Nousiaisista ja lähihoitaja Annica Tuominen Paimiosta.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Perussuomalaisten Pirkanmaan piirin hallitus nimesi ensimmäiset aluevaaliehdokkaat huhtikuun aluevaaleihin.

Median klikkiotsikoiden kautta politiikasta välittyy usein riitaisa vaikutelma, joka ei kerro koko todellisuutta yhteisten asioiden hoidosta. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kutsuukin kansaa perussuomalaisten tapahtumiin, mikäli kiinnostaa tietää, mitä politiikassa oikeasti tapahtuu. - Pysy kuulolla, ja tutustu siihen, mitä sanottavaa meillä oikeasti on, Purra sanoo.

Perussuomalaisten Kymen piiri ry:n hallitus on hyväksynyt ensimmäiset aluevaaliehdokkaat kevään 2025 aluevaaleihin syyskuun hallituksen kokouksessaan.

Perussuomalaisten Uudenmaan piirihallitus on nimennyt 18.8.2024 ja 8.9.2024 pidetyissä kokouksissaan ensimmäiset ehdokkaat 13.4.2025 pidettäviin aluevaaleihin. Ehdokkaita nimettiin kaikille Uudenmaan neljälle hyvinvointialueelle yhteensä 50.
Viikon suosituimmat

Ruotsalaisaktivisti Greta Thunberg huutaa naama punaisena milloin minkäkin asian puolesta. Nyt aktivisti on löytänyt tiensä Ranskan ”lukiolaisprotesteihin”.

Kokoomuksen Turun valtuustoryhmästä erotettu ja sittemmin puolueen jättänyt Elina Hiltunen sanoo, ettei kokoomuksessa sallita julkista islamkritiikkiä muslimiäänestäjien menettämisen pelossa.

Ranskassa lauantaina järjestetyt laajat mielenosoitukset kärjistyivät väkivaltaisiksi mellakoiksi ja ryöstelyksi eri puolilla maata. Valtosa protestoijista käyttäytyi rauhallisesti, mutta videoiden mukaan kirjava joukko rikollisia käytti tilaisuutta hyväkseen kostaakseen yhteiskunnalle ja toteuttaakseen oikeudenmukaisuutta varastamalla.

Kolme maahanmuuttajaa kertoo kokemuksistaan siitä, millaista on asua Suomessa. He arvostavat demokratiaa ja turvallisuutta. Islamismi uhkaa vapautta täälläkin.

Mielenosoitukset ravistelevat jälleen Ranskaa ja kaaos on leviämässä koko yhteiskuntaan. Jo lauantaina puoleen päivään mennessä maassa oli täysi rähinä päällä ja iltaan mennessä levottomuuksien odotetaan kärjistyvän kansanjoukkojen kasvaessa. Nyt liikkeellä ovat myös maanviljelijät, ammattiliitot ja vuodelta 2018 tunnetuksi tulleet keltaliivit.

Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra painottaa, ettei Ranskan mellakoissa ole kyse koululaisten tai perinteisten ranskalaisten protestista, vaan eräiden ryhmien systemaattisesta hyökkäyksestä yhteiskuntaa vastaan.

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Miko Bergbom ja kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma ajautuivat sanasotaan sosiaalisessa mediassa polttoaineiden jakeluvelvoitteen alentamisesta. Bergbom arvostelee Kaumaa harhaanjohtavasta viestinnästä ja keskustelun siirtämisestä perusteettomiin syytöksiin ilmastonmuutoksen kiistämisestä.

Teollisuusliiton varapuheenjohtaja Turja Lehtonen sanoo maahanmuuttajien olevan Suomelle voimavara. Samalla hän myöntää, että maahanmuuttajien työttömyys on korkeampi ja työsuhteet epävarmempia. Tilastokeskuksen luvut osoittavat, kuinka suuresta erosta on kyse.

Sisäministeri Mari Rantanen haluaa pysäyttää maahanmuuton väliaikaisesti. Seuraavalla hallituskaudella hän kiristäisi työ- ja opiskeluperäisen maahanmuuton sekä perheenyhdistämisen ehtoja ja rajoittaisi maahanmuuttajien sosiaaliturvaa.

Italian poliisi ilmoitti ottaneensa sunnuntain mellakoissa kiinni 271 ihmistä. Milanossa naamioituneet vandaalit ryöstelivät liikkeitä, sytyttivät tulipaloja ja ottivat yhteen poliisin kanssa. Giorgia Melonin hallitus ei jää tuleen makaamaan vaan tuo armeijan kaduille.

Lue lisää

Lue lisää

Lue lisää