
Perussuomalaisten Uudenmaan piirillä on nyt 153 aluevaaliehdokasta
Perussuomalaisten Uudenmaan piirihallitus on nimennyt 27.10. ja 8.12.2024 pitämissään kokouksissa lisää ehdokkaita 13.4.2025 pidettäviin aluevaaleihin.
Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piiri valitsi lisää aluevaaliehdokkaita järjestäytymiskokouksessaan 6.1. Ehdokkaita on nyt yhteensä 72.
Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piirihallitus on huolissaan siitä, että kuntien ja hyvinvointialueen yhteistyö ei ole lähtenyt toivotulla tavalla liikkeelle. Aidosti oikeaa hyvinvointia syntyy, kun kunnat ja Varha ottavat vakavasti oman roolinsa ja tekevät aitoa yhteistyötä. Hyvinvointialueiden ja kuntien välisten yhdyspintojen toimivuudella voidaan vähentää tarvetta sosiaali- ja terveydenhuollon palveluihin.
– Kunnat vastaavat nyt päivähoidosta, opetuksesta, liikunnasta ja kulttuurista sekä työvoimapalveluista. Sen, minkä kunnat nyt kylvävät, joutuvat hyvinvointialueet tulevaisuudessa niittämään.
– Me perussuomalaiset haluamme turvata hyvinvointipalvelut jokaiselle varsinaissuomalaiselle, kertoo piirin puheenjohtaja Jyrki Åland.
Uusiksi aluevaaliehdokkaiksi valittiin seuraavat henkilöt:
Marko Paukku (LVI-suunnittelija) Turku
Erkki Koskinen (pelastaja) Turku
Julius Englund (metsuri) Turku
Nina Aaltomaa (psykiatrian sairaanhoitaja) Turku
Miina Kankaanranta (valtiotieteiden maisteri) Turku
Aamu Nuojua (lähihoitajaopiskelija) Turku
Satu Taivassalo (sairaanhoitaja) Turku
Väinö Kallio (tutkimuspäällikkö) Salo
Pia Ylä-Kotola (lähihoitaja, diakoni) Salo
Heidi Närvänen (sairaanhoitaja) Salo
Marja-Liisa Lindstedt (yrittäjä, eläkeläinen) Salo
Ronja Pajusalo (eläkeläinen) Kaarina
Päivi Ahlroos (lähihoitaja, sosionomiopiskelija) Kaarina
Jaakko Salo (maanviljelijä) Somero
Toni Starkdal (tekninen myyjä) Raisio
Sisko Jaakkola (ammattillinen opettaja) Raisio
Sami Hovi (päällikkö, mekaniikan insinööri) Naantali
Tarmo Koivunen (keksijä) Naantali
Janne Nurmi (yrittäjä) Somero
Tommi Lehtonen (henkilökohtainen avustaja) Pöytyä
Jarmo Takatupa (taksinkuljettaja) Parainen
Jarkko Granat (sähköasentaja) Aura
Lassi Relander (betonityöntekijä) Koski Tl
Timo Salmi (yrittäjä) Taivassalo
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita
Perussuomalaisten Uudenmaan piirihallitus on nimennyt 27.10. ja 8.12.2024 pitämissään kokouksissa lisää ehdokkaita 13.4.2025 pidettäviin aluevaaleihin.
Pirkanmaan Perussuomalaiset ry on asettanut 37 aluevaaliehdokasta 24.11.2024 järjestetyssä kokouksessaan. Ehdokkaita on nyt yhteensä nimetty 57.
Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piirillä on nyt 48 ehdokasta.
Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piirin ehdokaslistasta on nyt täytetty kolmannes.
Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piirin tavoitteena on täysi 98 ehdokkaan lista. Piirihallitus päätti samalla myös tulevista tavoitteistaan. Varsinais-Suomen piiri vaatii, että pelastustoimeen ohjataan riittävästi resursseja. Pelastustoimi ja ihmisten avunsaanti on turvattava, asui sitten vaikka Turun taajamassa tai saaristossa.
Viikon suosituimmat
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.
Lue lisää
Lue lisää