Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Pia Sillanpää: Turvallinen synnytys on jokaisen äidin oikeus

24.10.2025 |08:34

Suomessa on nähty viime aikoina myönteistä kehitystä syntyvyyden suhteen, sillä syyskuun loppuun mennessä syntyi 1 300 lasta enemmän kuin viime vuonna vastaavana ajankohtana.

Perussuomalaisten kansanedustaja ja kätilö Pia Sillanpää pitää tätä erinomaisena uutisena. Samalla hän muistuttaa, miten tärkeää on keskustella terveydenhuollon mahdollisuuksista tukea erilaisia synnytystapoja ja kehittää synnytysten turvallisuutta entisestään.

Ammattilainen mukaan kotisynnytykseen

Kotisynnytykset ovat aihe, joka herättää paljon tunteita ja myös ennakkoluuloja.

– On kuitenkin tärkeää ymmärtää, että kotisynnytys ei tarkoita automaattisesti vastuutonta synnyttämistä, kunhan se toteutetaan asianmukaisesti ja ammattilaisen läsnä ollessa. Monissa Euroopan maissa on vakiintunut käytäntö, jossa matalan riskin synnyttäjät voivat synnyttää kotona kokeneen kätilön tai muun terveydenhuollon ammattilaisen kanssa. Ammattilaiset toimivat samalla yhteistyössä sairaalan kanssa.

– Kotisynnytyksiä ei pidä asettaa vastakkain sairaalasynnytysten kanssa. Niitä voidaan kehittää rinnakkain niin, että äidin ja lapsen turvallisuus on huomioitu ja synnyttäjän oma toive synnytyksestä toteutuu. Kotisynnytys ei kuitenkaan sovi kaikille, varsinkaan riskisynnyttäjille ja mielestäni kenenkään ei pitäisi yrittää kotisynnystä ilman ammattilaisen läsnäoloa, Sillanpää sanoo.

Sairaalaan voitava siirtyä nopeasti

Kotisynnytyksissä olennaista on huomioida välimatka sairaalaan ja mahdollisuus siirtyä sinne nopeasti, jos tilanne sitä vaatii. Kotisynnytykset voivat olla turvallisia vain silloin, kun mukana on koulutettu ammattilainen ja toimiva yhteys terveydenhuoltoon. Sen sijaan tilanteet, joissa synnytyksiä hoidetaan ilman asianmukaista koulutusta, tuottavat turhia riskejä äidille ja lapselle.

Sillanpää pitää tärkeänä, että kotisynnytyksestä siirtyminen sairaalaan ei saa aiheuttaa häpeää tai syyllisyyttä äidille.

– Jos synnytys alkaa kotisynnytyksenä, mutta päättyy sairaalasynnytykseksi, synnyttäjä täytyy kohdata kunnioittavasti sairaalaan tullessa. Jokaisen synnyttävän äidin pitäisi luottaa siihen, että sairaalassa hänet otetaan lempeästi vastaan ilman syyllistämistä siitä, että kotisynnytys ei onnistunut. Kaikkien tavoitteena tulisi olla terve äiti ja vauva, eikä se, menikö synnytyspaikan valinta oikein.

Synnytyssairaalaverkkoa ei saa karsia enempää

Sillanpää korostaa myös synnytyssairaalaverkoston ylläpitoa, eikä synnytyssairaaloita yksinkertaisesti ole varaa karsia nykyisestä yhtään enempää. Välimatkat synnytyssairaaloihin ovat monin paikoin kasvaneet ja se heikentää turvallisuutta, kun matkasynnytysten riskit kasvavat. Samalla synnytysten käynnistykset ovat lisääntyneet, jotka itsessään aiheuttavat lisää riskejä.

Myös synnytysvalmennusten roolia Sillanpää pitää erityisen tärkeänä osana perhemyönteistä yhteiskuntaa. Laadukas synnytysvalmennus lisää tutkitusti todennäköisyyttä hyvälle synnytyskokemukselle, joka vaikuttaa positiivisesti syntyvyyteen ja myös naisten elämään.

– Puutteellinen synnytysvalmennus sekä huono tai pelottava synnytyskokemus voivat vaikuttaa siihen, haluaako tai uskaltaako perhe yrittää lisää lapsia. Joku voi myös kokea sairaalaympäristön pelottavaksi paikaksi synnyttää. Kotisynnytysten turvallista edistämistä tulisikin tarkastella osana laajempaa kokonaisuutta, johon liittyy äidin toiveet synnytykselle, julkisen terveydenhuollon kehittäminen ja perhemyönteinen yhteiskunta.

Myöteinen kokemus vaikuttaa syntyvyyteen

Sillanpään mielestä synnytysvalmennus, kivunhallintakeinot ja synnytyksen jälkeinen tuki ovat osa perhepolitiikkaa, joiden pitäisi olla yhtä laadukkaat jokaisella hyvinvointialueella.

– Kun synnytyskokemus on hyvä ja turvallinen, se vaikuttaa suoraan syntyvyyteen ja perheiden hyvinvointiin. Siksi on todella tärkeää, että jokainen äiti saisi kokea hyvän ja turvallisen synnytyksen riippumatta siitä, missä synnyttää. Tarvitsemme käyttöön jokaisen keinon, jolla voimme tukea syntyvyyttä Suomessa ja tässä olisi monta sellaista, Sillanpää sanoo.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”

17.10.2025 |12:11

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää