Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Seppänen: Koulujen tasa-arvoraha kohdennettava oikeudenmukaisesti myös harvaan asutuille alueille

28.03.2026 |10:00

Tasa-arvoraha ei voi mennä käytännössä vain suurten kaupunkien maahanmuuttajavaltaisille kouluille. Myös maaseudun pienet koulut tarvitsevat tukea, jotta ne selviävät arjen haasteista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen.

Perusopetuksen järjestäminen on Suomessa murroksessa, kun oppilasmäärät vähenevät erityisesti harvaan asutuilla alueilla ja pienten koulujen määrä laskee nopeasti. Samaan aikaan opetuksen järjestämisen kustannukset kasvavat juuri niillä alueilla, joilla resurssit ovat jo valmiiksi niukemmat.

Kansanedustaja Sara Seppänen korostaa, että koulutuksen tasa-arvo ei saa tarkoittaa yksipuolista rahoituksen kohdentamista.

– Tasa-arvoraha ei voi mennä käytännössä vain suurten kaupunkien maahanmuuttajavaltaisille kouluille. Myös maaseudun pienet koulut tarvitsevat tukea, jotta ne selviävät arjen haasteista.

Nykyiset jakokriteerit painottavat vieraskielisten osuutta

Seppäsen mukaan nykyinen kehitys uhkaa lisätä alueellista eriarvoisuutta koulutuksessa. Harvaan asutuilla alueilla opetuksen järjestämiseen liittyy erityisiä haasteita, kuten pitkät koulumatkat, kasvavat kuljetuskustannukset ja vaikeudet saada päteviä opettajia.

Seppänen nostaa esiin myös sen, että nykyiset tasa-arvorahan jakokriteerit painottavat erityisesti työttömyysastetta ja vieraskielisten oppilaiden osuutta.

– On ongelmallista, jos rahoitus perustuu liiaksi työttömyysasteeseen ja vieraskielisten määrään. Ne ovat yhdenlaisia mittareita, mutta eivät yksin riitä kuvaamaan koulutuksen todellisia haasteita eri puolilla Suomea.

– Jos rahoitus ei huomioi alueellisia olosuhteita, vaarana on, että lasten oikeus laadukkaaseen opetukseen riippuu liikaa postinumerosta.

Jokaisella lapsella oikeus laadukkaaseen kouluun

Seppänen painottaa, että tasa-arvoavustuksen alkuperäinen tarkoitus on tasata eroja koko maassa, ei keskittää resursseja vain tiettyihin kouluihin tai alueisiin. Hänen mukaansa rahoituskriteereitä on päivitettävä vastaamaan paremmin väestökehityksen tuomia muutoksia.

– Harvaan asutuilla alueilla pienet koulut kamppailevat aivan eri mittakaavan ongelmien kanssa kuin kasvukeskuksissa. Tämän pitää näkyä myös rahoituksessa.

Seppäsen mukaan koulutuksen saavutettavuus ja laatu on turvattava koko Suomessa myös tulevaisuudessa, vaikka väestökehitys eriyttää kuntia yhä voimakkaammin.

– Jokaisella lapsella on oltava oikeus laadukkaaseen kouluun, asuinpaikasta riippumatta.

Seppänen vaatii, että tasa-arvorahan jakoperusteita tarkastellaan uudelleen ja varmistetaan, että myös pienet koulut ja harvaan asutut alueet saavat niille kuuluvan osuuden tuesta.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Strandman vaatii: Kynät ja kirjat takaisin kouluihin – liiallinen digitalisaatio ilman oikeaa tasapainoa voi heikentää oppimisen ydintä

18.03.2026 |09:00
Suomen uutiset logo

Junnila: Kasvojen peittävä naamioituminen kiellettävä kouluissa ja julkisilla paikoilla

12.03.2026 |16:29
Suomen uutiset logo

Kansanedustajat ja opettajat kokoontuivat pohtimaan keinoja lahjakkaitten tukemiseen: Peruskoulu syrjii lahjakkaita oppilaita

13.02.2026 |13:32

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”

09.04.2026 |23:32
6.
Suomen uutiset logo

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa

08.04.2026 |15:11
7.
Suomen uutiset logo

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja

07.04.2026 |09:31

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää