

PIdä kaksipyöräinen kaveri kunnossa – fillarille kunnon talvihuolto
Kelit muuttuvat pikkuhiljaa pakkasiksi ja se on huono yhdistelmä fillarin kannalta: Vaijereiden kuoriin päässyt vesi jäätyy ja silloin saattavat kadota jarrut ja vaihteet jumittavat. Aika kinkkinen tilanne vaikkapa työmatkaliikenteessä.
Vaihteet ja ketjut olisi aluksi hyvä puhdistaa ravasta ja piintyneestä liasta. Sitten ketjut rattaat öljytään, ihan vaan jäätymisen estämiseksi. Ja vielä kurkistus napoihin: Sekä pyörien, että keskiön navat pitäisi putsata ja täyttää vaseliinilla. Pyöräilijän ykkövihollinen, eli vesi ei saisi päästä laakereihin, napojen sisälle tuhojaan tekemään. Ohjainlaakerinkin voisi samassa rytäkässä tarkistaa ja kiristää.
Käytännössä monet edellämainituista huoltotoimenpiteistä ovat sellaisia, että ne saattavat jäädä tavalliselta romukouralta tekemättä. Siksi tarvittaessa kannattaa turvautua pyörähuollon apuun. Vaikka pyörää ei talvella käyttäisikään, huolto kannattaa tehdä viimeistään nyt. Sitten keväällä kaikki on valmista hyvän sään pyöräretkelle.
Siinä tärkeimmät ja sitten vielä nastarenkaat alle!
Oula-Heikki Rantanen näytää kädestä pitäen mistä on kyse ja mitä kannattaa tehdä, jotta pyörä olisi iskussa ja turvallinen silloin, kun rapa roiskuu.
Fillareita tuunaamassa – Vehkeilijat.fi
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Ilta-Sanomat teetti faktantarkistuksen Teemu Keskisarjan puheista, mutta lukijoille ei kerrota, että faktantarkistaja on vihreissä vaikuttanut kuntapoliitikko
Suomen Uutiset teki faktantarkistuksen Ilta-Sanomien käyttämän faktantarkistajan poliittisista kytköksistä. Tarkistuksessa selvisi, että Keskisarjan puheita arvioivalla faktantarkistajalla on taustaa ja kytköksiä vihreisiin.

Teemu Keskisarjan kolumni: V-sana, T-sana ja R-sana

Päivän pointti: Vihreiden Sofia Virran puheet työtä tekevistä maahanmuuttajista ovat suuresti liioiteltuja

Helsingin Sanomat kaivoi esille asiantuntijan, joka lausuu huntukiellon olevan islaminvastaisuutta – Purra: ”Väitteet eivät kestä loogista ja moraalista tarkastelua”

Juutalaisia vihaava ”transnainen” murhasi lapsia katolisessa koulussa USA:ssa
Minneapolisissa tapahtui kouluammuskelu, jossa hyökkääjä tappoi kaksi lasta ja haavoitti lähes kahtakymmentä. Suomen valtamedia jätti järjestelmällisesti kertomatta, että ampuja oli Trumpia ja juutalaisia vihaava "transnainen".

Teemu Keskisarja: Maahanmuuton lieveilmiöistä pitää puhua oikeilla nimityksillä – ”Työperäinen on valheellinen sana”
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Teemu Keskisarja palaa vielä tämän viikon mediakohuun toteamalla, että hän hyvin ymmärtää, miltä Jussi Halla-ahosta aikoinaan tuntui selittää sata kertaa sama asia samoille ihmisille, jotka eivät ymmärrä tai eivät tahdo ymmärtää varsin selkeitä seikkoja.

Pääkaupunkiseudun ongelmat valuvat maakuntiin – silminnäkijä kertoo Jyväskylän nuorisokahakasta: ”Aivan sairasta touhua, mitä ei uskoisi tapahtuvan Suomessa”
Silminnäkijähavaintojen mukaan maahanmuuttajataustaisten miesten väitetään käyneen nuorten kimppuun Jyväskylän satama-alueella viime viikonloppuna.

USA:ssa woke-ideologia on jo menettänyt voimansa – Suomessa kuuluu vielä viimeisiä kuolinkorahduksia
Yhdysvalloissa woke-ideologia on jo menettänyt voimansa. Tämä on pitkälti Trumpin ansiota, koska hän on presidenttikautensa alusta asti pyrkinyt kitkemään woke-hullutuksia ja "positiivista erityiskohtelua" pois valtionhallinnosta ja yliopistoista. Suomessa tiedostavat poliitikot ja toimittajat jaksavat vielä pöyristyä "vääristä" sanoista.

Järjestöpamput lobbaavat leikkauksia vastaan säilyttääkseen omat ökypalkkansa
Budjettiriihessä käsitellään muun muassa leikkauksia sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuksiin. Järjestöt tietenkin vastustavat kaikkia leikkauksia saamiinsa julkisiin rahoihin. Monet järjestöt ovat palkanneet veronmaksajien rahoilla kovapalkkaisia lobbareita, jotka pyrkivät vaikuttamaan poliitikkoihin, jotta järjestöt saisivat lisää rahaa.

Veronmaksajien rahaa palaa vammaisten ”työllistämiseen” – hankehumppaa ilman konkreettisia tuloksia
Vates-säätiö on yksi monista julkisilla varoilla rahoitettavista yhteisöistä, joiden missiona on edistää vammaisten pääsyä työelämään. Konkreettisia tuloksia, kuten lukuja työllistyneiden vammaisten määristä, ei kuitenkaan Vatesin vuosikertomuksesta löydy.