

LEHTIKUVA
Poliisin resurssit riittävät enää palojen sammuttelemiseen
Perussuomalainen eduskuntavaaliehdokas, ylikonstaapeli Jari Halttunen Äänekoskelta on jo neljännesvuosisadan kestäneen uransa aikana joutunut seuraamaan uudistuksia, joilla poliisipalvelut on ajettu alas erityisesti maaseudulla.
– Sisäministeri Päivi Räsäsen ajama poliisihallinnon uudistus Pora III on mielestäni täysin epäonnistunut. Kaikki nämä talous edellä ajetut uudistukset ovat johtaneet siihen, että maaseudulla poliisin resurssit riittävät enää palojen sammuttelemiseen. Meitä on liian vähän, Halttunen toteaa.
Kymmenisen vuotta sitten poliisivirkoja oli vielä reilut kahdeksantuhatta, nyt määrä on laskenut noin seitsemääntuhanteen.
– Konkreettisesti esimerkiksi pohjoisessa Keski-Suomessa poliisien määrän väheneminen näkyy siten, että vielä vuonna 1997 meillä oli viidestä seitsemään partiota perjantai-iltaisin, nyt partioiden määrä on vähentynyt kahdesta kolmeen, vaikka työmäärä on samaan aikaan lisääntynyt. Isommissa kaupungeissahan poliisien määrä ei ole vähentynyt samassa suhteessa kuin pikkukylissä, Halttunen selvittää.
Pienistä asioista ei enää soiteta
Maaseudun ja haja-asutusalueiden ihmiset ovat poliisien määrän vähenemisestä huolissaan, mikä näkyy monella eri tavalla. Aivan pienistä asioista ei poliisille enää viitsitä soittaakaan, kun tiedetään, ettei se poliisi kuitenkaan puheluihin vastaa. Tai jos vastaa, niin ei tule tai jos tulee, niin tulee vain suurella viiveellä.
– Esimerkiksi Pihtiputaalla paikalliset kuntalaiset ovat järjestäneet omaa yöpartiointia korvaamaan puuttuvia poliisipalveluja. Varsinkin eläkeläiset kokevat suurta turvattomuutta, kun poliisia ei enää näy katukuvassa, sanoo Halttunen.
Rattijuoppo on vaarallinen
paikkakunnasta riippumatta
Hälytysajoissa joudutaan suorittamaan selkeää priorisointia. Jos esimerkiksi Jyväskylässä soitetaan epäillystä rattijuoposta, saadaan poliisi paikalle, mutta jos hälytys tulee Pihtiputaalta, todetaan, että laitetaan ajoneuvo tarkkailuun, koska toiminnallisesti partion irrottaminen ei ole järkevää. Vaikka se rattijuoppo on Pihtiputaalla aivan yhtä vaarallinen kuin Jyväskylässäkin.
– Myös pienemmät tappelunnujakat yritetään hoitaa ensisijassa puhelimen välityksellä, koska resurssit eivät anna myöten käydä paikan päällä, sanoo Halttunen.
Maaseudullakin tarvitaan poliisia
Halttunen ei väitä, että aivan joka paikassa pitäisi aina olla poliisipartio, mutta selkeästi niiden määrää olisi lisättävä, jotta myös maaseudulla olisi olemassa jonkinlainen poliisivalmius.
– Nyt meitä on liian vähän. Poliisin määrä on ajettu jo liian alas, enää ei kerta kaikkiaan ole muuta mahdollisuutta kuin alkaa lisäämään sitä nyt, toteaa Halttunen.
Myös ulkoinen turvallisuus
ajettu liian alas
Sisäisen turvallisuuden lisäksi myös ulkoista turvallisuutta on Suomessa ajettu alas, kun varuskuntia – varsinkin itärajalla – on vähennetty, mikä Halttusen mielestä on nykyisessä turvallisuuspoliittisessa tilanteessa täysin väärin.
– Ottawan sopimuksesta Suomen tulisi irtautua täysin. Venäjähän ei kyseisessä sopimuksessa ole mukana, ja tulee mahdollisessa konfliktitilanteessa, jota kukaan ei tietenkään toivo, miinoituksia kyllä käyttämään.
Myöskään Nato-jäsenyyttä ei Suomen ainakaan vielä pidä Halttusen mielestä lähteä hakemaan. Ensin pitäisi tehdä kattavat selvitykset mahdollisen jäsenyyden haitoista ja hyödyistä, ja mitä koko jäsenyys Suomelle käytännössä merkitsisi.
– Sisäiseen turvallisuuteen minun mielestäni liittyvät myös terveyspalvelut, joita myös on keskitetty jo liikaa. Haja-asutusalueiden asukkaat joutuvat usein hakemaan kohtuuttoman pitkien matkojen päästä ne terveyspalvelut, joista ovat verorahoillaan maksaneet, Halttunen huomauttaa.
MIKA MÄNNISTÖ
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Sodan kurimus vaati Jyrki Ålandin lapsen hengen – 20-vuotias lähti Ukrainaan vapaaehtoisena, eikä hän koskaan enää palaa kotiin

Hoitajien tekemät vanhusten raiskaukset järkyttävät Ruotsissa – rohkean Elsan haastattelu sai muut uhrit avautumaan, Uppsalan kunnan koko vanhuslautakunta eroaa
Vanhuksiin kohdistunut seksuaaliväkivalta nousi julkisuuteen viime syyskuussa Ruotsissa, kun 84-vuotias Elsa päätti kertoi asiasta Uppsala Nya Tidningille (UNT). Elsan haastattelu rohkaisi myös muita kotipalvelun työntekijöiden uhreiksi joutuneita vanhuksia kertomaan raiskauksista toimittajille.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää