
Politiikkalehti kysyi saksalaisilta kuuluuko islam Saksaan – selkeä enemmistö torjui
Saksan uunituore sisäministeri Horst Seehofer kohahdutti lausuttuaan, ettei islam kuulu Saksaan. Liittokansleri Angela Merkel toppuutteli Seehoferin sanomaa. Kun asiaa kysyttiin saksalaisilta, oli tulos kiistaton: vain 22 prosenttia saksalaisista arveli islamilla olevan sijaa Saksassa. Peräti 62 prosenttia saksalaisista asettui Seehoferin kannalle.
Seehoferin lausahduksen on arveltu johtuvan siitä, että hänen kotiosavaltiossa Baijerissa käydään pian aluevaalit. Hallituspuolue kristillisdemokraattien (CDU) baijerilainen sisarpuolue (CSU) menetti liittopäivävaaleissa edustajapaikkoja maahanmuuttokriittiselle vaihtoehtopuolue AfD:lle. Seehoferin arveltiin kosiskelevan AfD:lle valuneita äänestäjiä takaisin.
Politiikkaan keskittynyt aikakausilehti Cicero tilasi aiheesta kyselyn, jonka toteutti tutkimuslaitos Insa. Tutkimuksen mukaan selkeä saksalaisenemmistö ei arvellut islamin kuuluvan Saksaan. Joka kymmenes saksalainen ei osannut ottaa kantaa ja 6 prosenttia ei vastannut millään muotoa kysymykseen.
Nuoret vastaajat poikkesivat vastauksessaan merkittävästi kaikista saksalaisista. Alle 25-vuotiaiden vastaajien näkemys oli melko lailla tasan. 18-24 ikävuoden luokka oli ainoa, missä vastaajien enemmistö puolsi islamin sijaa Saksassa. 37 prosenttia nuorista oli suopea islamille. 36 prosenttia saksalaisnuorista tuki Seehoferin väittämää.
Sen sijaan vastaajan sukupuoli ei näyttänyt tekevän suurta eroa vastauksissa. Pieni poikkeama esiintyi siinä, oliko vastaaja kotoisin entiseltä Itä-Saksan alueelta. Näistä vastaajista vain 16 prosenttia lämpeni islamille. Entisen Länsi-Saksan alueen vastaajista 23 prosenttia oli samaa mieltä liittokanslerinsa kanssa.
Vastaajien puoluekannatus toi selkeät erot. Vihreiden äänestäjät olivat hanakkaimmin antamassa islamille jalansijaa Saksassa. Vihreitä äänestäneistä 43 prosenttia toivotti islamin tervetulleeksi Saksaan. 40 prosenttia vihreiden äänestäjistä suhtautui penseästi kysymykseen. Arvellusti AfD:n äänestäjät olivat herkimmin torppaamassa islamin Saksassa. Peräti 95 prosenttia vaihtoehtopuolueen kannattajista vastasi kysymykseen kieltävästi.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Saksan sisäministeri valmis eroamaan – CSU taivutti ministerin kriisikokoukseen
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Maahanmuuttaja joutuu jatkossa itse maksamaan opiskelustaan lukiossa ja ammattikoulussa
Kolmansista maista tuleville ammattikoulussa tai lukiossa opiskeleville henkilöille on tulossa lukuvuosimaksut. Jatkossa oleskeluluvan myöntäminen opiskelua varten edellyttää myös koulutuksen järjestäjän määräämien maksujen suorittamista.

Reijonen: Nyt jysähti todellinen ilosanoma autoilijoille
Kansanedustaja Minna Reijonen piti eduskunnan salipuheessaan tulevaa polttoaineiveron kevennystä yltiösuperhienona juttuna. Polttoainevero laskee noin 50 miljoonaa euroa ensi vuonna.

Tehtaita nurin, työpaikat kiven alla – Saksan hallitusta vaaditaan luopumaan ”ilmastososialismista” lasten tulevaisuuden pelastamiseksi
Lähes paikoilleen jämähtäneen energiakäänteen jättikulut romuttavat saksalaista sosiaalivaltiota. Saksan suurimman päivälehden päätoimittaja vaatii liittokansleri Merziä luopumaan ”ilmastososialismista” saksalaisten lasten tulevaisuuden pelastamiseksi. Teollisuudessa pakataan laukkuja.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.

Totuus on tekijän silmissä – Yle tulkitsee maailmaa sellaisena kuin toimittaja haluaisi sen olevan
Uutisia tuottavat ja välittävät (ainakin toistaiseksi) ihmiset ja maailman tapahtumat ovat siten aina tavalla tai toisella suodattuneita. Luontevaa kuitenkin olisi, jos verorahoilla jyvitetty uutistoiminta pyrkisi ponnekkaan aidosti monipuoliseen, eri näkökantoja esiin tuovaan raportointiin. Maailma muuttuu ja toivottavasti Yle sen mukana.
Uusimmat

Junnila: Maahanmuuttajilla tehdylle koulubisnekselle kurmutusta

Vigelius Milan Jaffin nälkälakosta: ”Kotiinpaluun aika”

Velkajarru läpi eduskunnassa – vasemmistoliitto jäi ulkopuolelle
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää