Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Saksan sisäministeri valmis eroamaan – CSU taivutti ministerin kriisikokoukseen

02.07.2018 |12:34

Saksan sisäministeri Horst Seehofer kertoi olevansa valmis eroamaan tehtävästään. Hänen puolueensa johto taivutti Seehoferin vielä viime hetken kriisikokoukseen tarkoituksena pelastaa Saksan hallitus. Seehofer oli perin pettynyt liittokansleri Angela Merkelin saavutuksiin viime viikon EU-huippukokouksessa. Hän kuvasi niitä “turhiksi ja päämäärättömiksi”.

CSU:n puoluejohto halusi vielä yrittää. Puolue taivutti sisäministerin vielä harkitsemaan asiaa ja osallistumalla yhteiseen kriisikokoukseen Merkelin vetämän CDU:n kanssa. Puolueilla on pitkä yhteinen historia.

Seehofer muistutti, että jos neuvottelut eivät tuota tulosta niin silloin “kaikki on lopullista”. Tämä viitannee hallituskriisiin.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman

10.03.2025 |20:47
3.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin

07.03.2025 |08:46
6.
Suomen uutiset logo

Sisäministeri Rantanen: Maassa ei voi olla yhtä aikaa avoimet rajat ja korkea sosiaaliturva

08.03.2025 |10:38
7.
Suomen uutiset logo

Mäkelä: Ei mitään järkeä hakea ulkomailta lisää työttömiä Suomeen – ”Työvoimapulasta on puhuttu kohta jo 20 vuotta, ja kukaan ei vielä ole sitä nähnyt”

07.03.2025 |16:34
9.
Suomen uutiset logo

Dosentti Ari Helo moittii lukion historiankirjaa: ”Halutaanko koululaisille antaa naiiviin utopistinen kuva Euroopan ulkopuolisten alueiden historiasta ennen kolonialismin kautta?”

12.03.2025 |14:34
10.
Suomen uutiset logo

Kristittyjä vainotaan ympäri maailmaa median vaietessa – Antikainen: Sisäministeri Mari Rantanen on toiminut oikein

12.03.2025 |17:04

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää