Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Porvarihallituksen toimet purevat – ampumisten määrä Ruotsissa laski toista vuotta peräkkäin

Hallituksen toimet jengiväkivallan hillitsemiseksi tuottavat tulosta Ruotsissa. Ampumistapausten määrä laski viime vuonna 30 prosenttia. Ampumisten määrä väheni toista vuotta peräkkäin. Tilastoituja tapauksia oli edelleenkin paljon, peräti 270.

Aseväkivallan seurauksena kuoli 44 henkilöä, kun uhrien määrä edellisenä vuonna oli 54. Haavoittuneita oli 57, luku putosi puoleen edellisestä vuodesta.

– Oman arviomme mukaan väheneminen johtuu entistä paremmasta kyvystämme estää väkivallantekoja ennakolta, toteaa keskusrikospoliisin operatiivinen päällikkö Johan Olsson, jonka tausta on turvallisuuspalvelu Säpossa.

Taustalla parantunut tiedonhankinta

Poliisi on asteittain kahden viime vuoden aikana kehittänyt kykyään kerätä ja analysoida tietoa. Tämä koskee sekä tutkintatyötä että tekohin mahdollisesti syylllistyneiden rikollisten tavoittamista. Parhaimmillaan poliisi on epäiltyjen ovilla jo tunnin-parin kuluttua rikoksesta.

Poliisi on edistynyt myös kyvyssä yhdistellä hankkimiaan tietoja. Paikallispoliisi toimii luontevana osana ketjua tiedustelun sekä kansainvälisen tietojenvaihdon ohella.

– Rikollisuuden kehitys, jossa tekoja suunnitellaan ja tekijöitä rekrytoidaan sekä paikallisesti, digitaalisesti että kansainvälisesti edellyttää meitä toimimaan tällä tavoin, Olsson selventää.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Ennakkovaroitus suomalaisille veronmaksajille: Yksi jengirikollinen maksaa yhteiskunnalle miljoonia ja tuhat jengirikollista miljardeja

31.12.2024 |09:33

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Ceutan kriisi sai jo koko Espanjan kaduille – Sánchezia vaadittiin eroamaan, poliisi vastasi kyynelkaasulla

03.09.2026 |12:21
6.
Suomen uutiset logo

Kommunisti kääntyi nuivaksi ja sai potkut vasemmistopuolueesta – haluaa lopettaa turvapaikkarallin ja keskittyä palautuksiin

03.09.2026 |14:17
7.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen

07.09.2026 |16:40
9.
Suomen uutiset logo

Tuore tutkimus: Vasemmisto on liikkunut 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin oikeisto oikealle

05.09.2026 |12:00

Uusimmat

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi