

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Pridetys kuumentaa tunteita Tampereella – PS-valtuutettu Marika Puolimatka: ”Tällainen ei ole Tampereen kaupunginvaltuuston eettisten ohjeidenkaan mukaista toimintaa”
Tampereen kaupunginvaltuuston ensimmäisessä syyskokouksessa käytiin eilen vilkas keskustelu pride-liputuksesta luopumisesta, josta perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Marika Puolimatka ja joukko perussuomalaisten, kristillisdemokraattien sekä kokoomuksen valtuutettuja oli jättänyt aloitteen viime kaudella.
Aloitteen mukaan pride-liputuksesta on luovuttava, koska kaupungin ei tule antaa erityisasemaa millekään järjestölle. Keskustelun lopputuloksena pormestari Ilmari Nurminen (sd.) totesi, että pride-toimintaa tullaan jatkossa vielä entisestään laajentamaan. Perussuomalaiset onnistuivat kuitenkin herättelemään hyvää keskustelua pride-ideologian ongelmista.
– Perussuomalaisilla on Tampereella pieni ryhmä, vain neljä valtuutettua, joten siinä mielessä on positiivista, että saimme jonkin verran hajontaa äänestykseenkin. Esitin kokouksessa aloitteen palauttamista valmisteluun siten, että jatkossa yhdenvertaisuutta liputettaisiin Suomen lipulla. Palautusesityksen puolesta äänesti kahdeksan valtuutettua, ja kuusi äänesti tyhjää. Tämän verran siis löytyi niitä, jotka eivät suoraan antaneet tukeaan pride-liputukselle, kertoo valtuutettu Marika Puolimatka.
Lapsiin kohdistuvaa vaikuttamista
Puolimatka on huolissaan nykymuotoisen, ideologisen priden taustalla olevien poliittisten tavoitteiden vaikutuksista yhteiskuntaan laajemminkin. Hän mainitsee esimerkkeinä lapsiin kohdistuvan aktiivisen vaikuttamisen sukupuolenvaihdoksiin tähtäävien blokkihoitojen saamiseksi Suomeen ja biologisen sukupuolen häivyttämiseksi. Lisäksi biologisten miesten rooli naisurheilussa kaventaa naisten oikeuksia.
– Nämä ovat isoja ongelmia. Tällainen lapsiin kohdistuva aktiivinen vaikuttamispyrkimys ei ole Tampereen kaupunginvaltuuston eettisten ohjeidenkaan mukaista toimintaa. Ehkä kuitenkin saimme ihmisiä Tampereen valtuustossa ajattelemaan asiaa, Puolimatka pohtii.
Pride on Tampereelle melkoinen kuluerä
Tampereen kaupungin pitäisi olla poliittisista ja ideologisista vaikuttajista riippumaton toimija, jonka tehtäväkenttään ei pitäisi kuulua tämäntyyppisen toiminnan edistäminen kaupunkilaisten verorahoilla. Moni on kritisoinut Tampereen toimintaa priden ympärillä, ei pelkästään liputusta vaan kaikkea muutakin prideen liittyvää oheistoimintaa.
– Tänäkin vuonna on ollut esimerkiksi pride-viikko, pride-ratikka, jonka kylkiin teipataan verorahoilla kalliit mainokset, sekä pride-viikolla järjestetty Nova-festivaali, jota varten tarjottiin kaupunginvaltuutetuille ilmaislippuja. Kaikki tämä tapahtuu yhdellä pride-viikolla, johon liittyvä oheistoiminta on Tampereen kaupungille melkoinen kuluerä.
– Minusta oli mielenkiintoista, että pormestarina pride-liputuspäätöksen tehnyt valtuuston puheenjohtaja Kalervo Kummola (kok.) totesi, ettei hän tiedä oikeastaan mitään siitä, mitä ne lipun värit tarkoittavat. Kummola on kuitenkin hyväksynyt liputuksen, ja Ilmari Nurminen on sitten uutena pormestarina ollut pitämässä sateenkaariyhteisölle juhlia kesällä, Puolimatka naurahtaa.

Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Nova-festivaali pride-ratikka pride-viikko blokkihoidot pride-ideologia pride-liputus biologinen sukupuoli Kalervo Kummola Marika Puolimatka Sukupuolenvaihdokset Ilmari Nurminen naisurheilu Pride naisten oikeudet Yhdenvertaisuus Tampere
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Yleisradio starttasi pride-aktivismin – ja samalla politikoi murrosikää lykkäävien, kyseenalaisten hormonihoitojen aloittamista lapsille ja nuorille
Yleisradion Pride-myötäily näyttäytyy ongelmallisena, koska Yle on julkinen organisaatio, jonka toiminnan kulujen maksamiseen osallistuvat myös ne kansalaiset, jotka eivät koe omakseen Pride-liikkeen poliittisia hankkeita esimerkiksi alaikäisten hormonihoidoista tai ”kolmannesta sukupuolesta”.

Kansanedustajat vaativat valtionyhtiöiden Pride-aktivismin lopettamista: ”On käsittämätöntä, että valtionyhtiöt liputtavat ja rahoittavat poliittista aktivismia”
Valtionyhtiöistä ainakin Finnair ja Posti ovat ilmoittautuneet Helsinki Priden yhteistyökumppaneiksi. Finnair otti lisäksi käyttöön henkilökunnalleen Pride-pinssin, jossa on ”niin sanotun progressiivisen Pride-lipun värit” ja yhtiön logo.

Presidentti lähti Pride-politikointiin – Rostila: ”Toivoin, että presidentti olisi kyennyt näkemään asian myös arvokonservatiivien näkökulmasta”
Presidentti Sauli Niinistö ei lähtenyt liputtamaan kansaa vahvasti jakavaa Pride-aatetta koko kaksitoistavuotisen virkakautensa aikana. Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila pitää valitettavana, että Alexander Stubb irtaantui edeltäjänsä hyvästä linjasta ja lähti Pride-liikkeen peesiin.

Kaisa Garedew: Islam on naiselle vankila – ”Tämän tulisi olla Pride-kuukauden tärkein aihe”
Islamissa kyse on aina Koraanista, haditheista ja sharia-lainsäädännöstä, joka alistaa naisen systemaattisesti. Siitä hiljenemällä annamme hyväksyntämme naisten ja tyttöjen alistamiselle ja riistämiselle, perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew muistuttaa.
Viikon suosituimmat

Ex-ministeri Liisa Hyssälä järjestöleikkauksista: Mahdollisuus, ei uhka – varakkaat järjestöt käyttäkööt omia rahojaan
Aiemmin Kelan pääjohtajanakin toiminut, entinen sosiaali- ja terveysministeri Liisa Hyssälä (kesk) pitää hallituksen päättämiä järjestöleikkauksia mahdollisuutena, ei uhkana. Hänen mukaansa päällekkäistä järjestökenttää on karsittava, ja järjestöjen on yritysten tavoin kannettava vastuunsa taloudellisesti vaikeina aikoina.

AfD voitti Saksassa Saksi-Anhaltin osavaltiovaalit mutta jäi ovensuukyselyn mukaan paikan tai kahden päähän ehdottomasta enemmistöstä

Kelan hurjat luvut julki: Jo yli 40 % perustoimeentulotuista vieraskielisille – Vigelius: ”Täysin kestämätöntä’’
Kelan maksamat keskeisimmät toimeentuloa turvaavat etuudet vieraskielisille ovat viime vuonna kasvaneet noin 1,8 miljardiin euroon. Osuus on viidenneksen koko väestöstä. Luvut käyvät ilmi Kelan tuoreesta julkaisusta.

Ceutan kriisi sai jo koko Espanjan kaduille – Sánchezia vaadittiin eroamaan, poliisi vastasi kyynelkaasulla
Ceutan hallitsemattoman maahantulon aiheuttama kriisi on muuttumassa yhä vakavammaksi sisäpoliittiseksi ongelmaksi Espanjassa. Sadat tuhannet espanjalaiset osoittivat keskiviikkona mieltään eri puolilla maata vaatien ratkaisua Ceutan tilanteeseen ja pääministeri Pedro Sánchezin vasemmistohallituksen eroa. Madridissa poliisi vastasi mielenosoittajille kyynelkaasulla ja kumiluodeilla.

Kela julkaisi hämmentävän tiedotteen, joka johtaa harhaan – edelleen yli 40 prosenttia toimeentulotuesta menee vieraskielisille
Kelan tuore tiedote kehuu, että aiempaa harvempi vieraskielinen saa toimeentulotukea. Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen tyrmää uutisoinnin puolitotuutena – samaan aikaan jo 41 prosenttia kaikesta toimeentulotuesta menee vieraskielisille.

Kommunisti kääntyi nuivaksi ja sai potkut vasemmistopuolueesta – haluaa lopettaa turvapaikkarallin ja keskittyä palautuksiin
Vaikka eliitti ja valtamedia muuta väittävät, maahanmuuttokriittisyys on tänään politiikan vuolainta valtavirtaa Euroopassa. Sen todistaa osaltaan entinen ruotsalainen kommunisti, joka oli liian kriittinen vasemmistopuolueelle. Nyt omassa puolueessaan näyttäisivät valtiopäivien ovet olevan apposen auki. Perusajatus on se, että kansalaisia on kahta lajia: “tuottavia ja loisivia”.

85-vuotiaan naisen pyykkituvassa raiskannut ulkomaalaistaustainen mies jo kolmatta kertaa raiskaussyytteessä – Purra: ”Yhteen suuntaan: ulos”
Oulussa 85-vuotiaan naisen törkeästä raiskauksesta tuomittu Nahom Hagos on jälleen syytettynä raiskauksesta. Kyseessä on jo kolmas raiskaussyyte, jota käsitellään oikeudessa.

Tuore tutkimus: Vasemmisto on liikkunut 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin oikeisto oikealle
Yhdysvaltain poliittisen polarisaation on usein liberaalissa mediassa selitetty johtuvan ennen kaikkea oikeiston radikalisoitumisesta. Nyt tuore vertaisarvioitu tutkimus haastaa tämän yleisen käsityksen. Yli 35 000 vastaajan pitkittäistutkimuksessa selvisi, että vuosina 1988–2024 vasemmistolaiset liikkuivat 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin mitä oikeistolaiset oikealle.

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Kaikki laittomasti maahan tunkeutuneet eivät palanneet Marokkoon – Ceutan naiset elävät ainaisessa väkivallan pelossa: ”Tilanne on hirvittävä”
Asukkaiden protestit laittomia siirtolaisia vastaan ovat voimistuneet entisestään Espanjan Ceutassa. Naiset elävät jatkuvassa väkivallan pelossa, koska enklaaviin oleskelemaan jääneet ovat pääosin nuoria miehiä. Samalla kiista maahan tunkeutuneiden todellisesti määrästä käy kaiken aikaa kuumempana.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää













