

www.projectveritas.com
Project Veritas teki kohupaljastuksia CNN:n räikeästä puolueellisuudesta: mediayhtiö ajaa tarkoituksellisesti Trumpille virkasyytettä
Kaksi vuotta yhdysvaltalaiselle mediajätti CNN:lle työskennellyt Cary Poarch sai tarpeekseen median poliittisesta puolueellisuudesta ja pakkomielteisestä asennoitumisesta presidentti Donald Trumpia kohtaan. Hän päätti kerätä salaa materiaalia osoittaakseen yhtiössä vallitsevan poliittisesti puolueellisen ilmapiirin. Materiaali ja Poarchin haastattelu julkaistiin WikiLeaksin kaltaisen Project Veritas -ryhmän sivuilla. CNN reagoi tapaukseen korostamalla, ettei Poarch tai yksikään hänen haastattelemista henkilöistä ole ollut yhtiössä töissä varsinaisena journalistina. Saatavilla olevan tiedon perusteella näyttää, ettei CNN varsinaisesti kommentoi vuodetun materiaalin sisältöä tai pyri vastaamaan syytöksiin poliittisesta puolueellisuudesta. Yhtiön vaisu puolustautuminen jättää tilaa tulkinnoille.
CNN:n Washington D.C:n toimistolla satelliittiyhteyksien parissa työskennellyt Cary Poarch kertoi keränneensä aineistoa kuukausien ajan. Hän oli mm. kuvannut salaa keskusteluja kollegojensa kanssa sekä nauhoittanut poliittisesti värittyneen vaikutelman antavaa puhetta toimitusjohtaja Jeff Zuckerilta.
Poarch otti yhteyttä Project Veritas -aktivistiryhmään paljastaakseen keräämiensä todisteiden avulla mediajätin puolueellisuuden presidentti Trumpia koskevassa uutisoinnissa. Project Veritas julkaisi 14.10. nettisivuillaan Poarchin haastattelun ja koosteen autenttisesta todistusaineistosta.
CNN:n toimitusjohtaja Zucker on toiminut kansainvälisen televisioyhtiön toimitusjohtajana vuodesta 2013 lähtien. Nauhoitetuissa puheluissa hän on osoittanut mm. innokkuutta edistää poliittisesti motivoitunutta narratiivia, jossa presidentti Trump joutuisi virkasyytteeseen:
”Haluan sanoa tämän meidän johtaville toimittajillemme, analyytikoillemme ja muille johtaville työntekijöillemme. Okei, eli muistakaa tehdä töitä sen eteen. Kaikki nämä siirrot ovat siirtoja kohti [Trumpin] virkasyytettä. Eli, älkää, älkää missään kohtaa unohtako suurta tarinaa, josta tässä on kyse.”
CNN:n mediakoordinaattori Nick Neville kertoo toimitusjohtaja Zuckerin olevan henkilökohtaisella kostoretkellään Trumpia vastaan. Tämä näkyisi hänen mukaansa myös johtamiskulttuurissa ja kompromisseissa journalistisen ammattietiikan kanssa:
”Monet ihmiset täällä yrittävät toimia sen mukaan, minkä he uskovat olevan rehellistä journalismia. Vaan sitten aamukatsauksessa iso pomo Jeff Zucker v***u kertoo, mitä tehdään…”
Toinen mediakoordinaattori Christian Sierra tunnustaa, että CNN kohtelee haastatteluissaan republikaaneja systemaattisesti tiukemmin kuin demokraatteja:
”Haastattelumme demokraattien kanssa ovat kuin softballia republikaaneihin verrattuna…”
Tuotantopäällikkönä CNN:llä toimineen Hiram Gonzalezin nauhoitetusta kommentista selviää yhtiön puolueellinen asenne:
”Näin meidän kesken, me loimme tämän hirviön, ja nyt syömme häntä täyden lautasellisen kerrallaan joka päivä. Media loi Trump-hirviön.”
Poarchin haastattelun tuottanut ja ilmiannetun materiaalin jakanut Project Veritas on yhdysvaltalaisen oikeistoaktivisti James O’Keefen vuonna 2010 perustama, taloudellista voittoa tavoittelematon ryhmä. Sen missiona on oman julistuksensa mukaan “tutkia ja paljastaa korruptiota, epärehellisyyttä, vallan väärinkäyttötapauksia, törsäilyä, petoksia ja muuta yksityisissä ja julkisissa instituutioissa tapahtuvaa sopimatonta toimintaa, eettisemmän ja läpinäkyvämmän yhteiskunnan puolesta.”
Project Veritas ja epätavalliset toimintatavat ovat herättäneet skeptisyyttä sekä myös suoraa kritiikkiä. Ryhmän operaatioiden toteuttamisessa on sorruttu mm. journalistisen etiikan kannalta kyseenalaisiin keinoihin kuten jallituksiin. Jo lähes kolme vuotta sitten O’Keefe aloitti sosiaalisessa mediassa CNN-vastaisen kampanjan ja julisti Project Veritaksen tarjoavan näkyvän kanavan CNN:n sisältä kerätyn materiaalin ilmiantajille.
Tuoreimmista paljastuksista on uutisoitu kuluneen puolen viikon aikana erilaisissa pienemmissä medioissa. Silti Fox Newsin ja Yahoon lisäksi hyvin harva suurempi media on ottanut tapausta käsittelyyn. Esimerkiksi CNN:n omilta sivuilta tapauksesta ei löydy hakutuloksia.
Yahoon uutisten tavoittama CNN:n edustaja puolusti yhtiötään toteamalla, että Poarch sekä hänen videokuvaamansa kollegat eivät yksikään työskennelleet journalistisissa tehtävissä. Yhtiön mukaan kenelläkään heistä ei ole ollut suoraa kontaktia Zuckeriin tai omakohtaista kokemusta hänestä. Tähän mennessä ei kuitenkaan ole löytynyt julkilausumaa, jossa CNN kiistäisi toimitusjohtajan puheiden aitouden tai poliittiset motiivit journalistisen työn takana.
Toimitusjohtaja Zucker on aikaisemminkin noussut otsikoihin huomiota herättävistä ja poliittisesti leimallisista lausunnoistaan. Esimerkiksi vuonna 2018 hän luonnehti republikaaneihin assosioitunutta Fox News -kanavaa “propagandakoneeksi”.
Kaiken kaikkiaan tapaus jättää tilaa lukemattomille tulkinnoille ja jossittelulle koskien sekä CNN:n toimintatapoja että mahdollisia poliittisia ennakkoasenteita. Edustaako CNN:n minimalistinen viestintä ja mielikuvituksellisten tulkintojen mahdollistaminen nykyaikaisen kriisiviestinnän ihanteita? Onko kenties CNN:n ja sen kaltaisten suurten mediatalojen poliittinen kulttuuri jo niin itsestäänselvyys, ettei se enää edes hetkauta ketään?
CNN:n puolueelliset uutiset toistetaan Suomessa
CNN:n uutisvalinnoilla on vaikutusta Suomeen. Helsingin Sanomat solmi 2016 CNN:n kanssa sopimuksen sisältökumppanuudesta. HS:n uutisille onkin jo vuosien ajan ollut leimallista, että CNN:n näkemykset toistetaan sellaisenaan, niitä millään tavalla kyseenalaistamatta.
Yleisradio toimii vastaavalla tavalla. Se esittää CNN:n esittämän, voimakkaan vääristyneen hypertodellisuuden ainoana varteenotettavana totuutena Yhdysvalloista. On sanomattakin selvää, että republikaaneja ja Trumpia syvästi inhoavan CNN:n kautta ei ole mahdollista saada sellaista puolueetonta kuvaa, mihin Yleisradiota sääntelevä lainsäädäntö velvoittaa.
Suomen laki edellyttää Yleltä monipuolisten tietojen tarjoamista kansanvallan tueksi.
SUOMEN UUTISET
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää
Sofia Virran ja Wille Rydmanin väittely Ukkola-ohjelmassa oli malliesimerkki siitä, miksi asiallinen keskustelu maahanmuuttopolitiikasta on niin vaikeaa. Rydman säilytti ihailtavasti rauhallisuutensa, kun Virta vyörytti vihervasemmiston pelikirjasta tuttuja temppuja keskustelun kampittamiseksi. Lopuksi Virta pyysi toimittajilta faktantarkistusta aiheesta. Nyt niitä Virran toivomia faktoja vieraskielisille maksetuista toimeentulotuista on tarjolla, mutta tulos tuskin miellyttää Sofia Virtaa.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Turistit ottivat oikeuden omiin käsiinsä ja työnsivät laittomat maahantulijat takaisin merelle – katso video!
Viime viikonloppuna turistit reagoivat omalla tavallaan Euroopan pakolaisongelmaan. He työnsivät Miloksen saarelle rantautumista yrittäneet laittomat maahanmuuttajat takaisin merelle. Kreikka on palauttanut kesän ja alkusyksyn aikana satoja turvapaikanhakijoita takaisin Pakistaniin, Bangladeshiin ja Egyptiin. Ihmisoikeusjärjestöt ovat arvostelleet Kreikan toimia.