Pro:n Antti Rinne: Märkä rätti Stora Ensolta

19.06.2013 |22:57

Stora Enso läiskäytti märän rätin vasten Suomen päättäjien kasvoja antaessaan potkut 650 suomalaiselle työntekijälleen. Näin sanoo ammattiliitto Pro:n puheenjohtaja Antti Rinne (sd.) Stora Enson kohu-uutisesta.

Yhtiö ilmoitti maanantaina vähentävänsä 2500 työpaikkaa, joista 650 Suomesta. Tämä liittyy 200 miljoonan euron säästöohjelmaan, josta ilmoitettiin huhtikuussa. Rinteen mukaan tämä on märkä rätti paitsi henkilöstölle, myös Suomen päättäjille, jotka uskoivat yhteisöveroa alentaessaan sinisilmäisesti pörssiyhtiöiden tahtoon sitoutua Suomeen ja sen kehittämiseen.

Suomalaisten omistajien puututtava asiaan

Valtio ja Kela omistavat Stora Ensosta yhteensä 35,2 prosenttia yhtiön äänivallasta. Kaksi suurta työeläkeyhtiötä Varma ja Ilmarinen nostavat omistusosuuden 43,9 prosenttiin äänivaltaisista osakkeista.

– Suomen valtiolla on erittäin suuri intressi vaikuttaa yhtiössä niin, ettei toimitusjohtaja Jouko Karvinen kykene sabotoimaan suurta osaa suomalaisesta metsäteollisuudesta, Rinne vetoaa.

Yhtiö on investoinut viime aikoina Uruguaihin ja Kiinaan.

– Karvinen on osoittanut poikkeuksellista ketteryyttä ja nopeutta vähentää työpaikkoja Suomessa ja Euroopassa, Rinne toteaa.

ps verkkotoimitus


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä

08.12.2025 |11:21
3.
Suomen uutiset logo

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä

12.12.2025 |15:24
10.
Suomen uutiset logo

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”

10.12.2025 |18:00

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää