Artikkeli kuva

lehtikuva Heikki Saukkomaa

PS: Ei talouspakotteita Venäjälle – vastatoimet kohdistuisivat Suomeen

18.03.2014 |14:34

Perussuomalaisten eduskuntaryhmä hyväksyy EU:n päättämät Venäjään kohdistuvat henkilöpakotteet, mutta suhtautuu kriittisesti talouspakotteisiin. Ryhmän mielestä pakotteista koituisi Euroopalle ja varsinkin Suomelle taloudellista haittaa. Eduskuntaryhmän mukaan Venäjältä on odotettavissa kovia vastatoimia, jotka eivät kohdistu tasapuolisesti koko EU:n alueelle, vaan suurimpina kärsijöinä ovat Suomi, Baltian maat ja Saksa.

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jari Lindström muistuttaa, että suomalaisilla yrityksillä on paljon investointeja Venäjällä.

– Esimerkkeinä mainittakoon vaikkapa Fortum ja S-ryhmä. Eikä ongelmia ole tiedossa ainoastaan yrityksille, vaan viime kädessä seuraukset tuntuvat kipeästi suomalaisten veronmaksajien kukkarossa.

Lindström muistuttaa myös, että Ukrainan tilanteesta on jo nyt koitunut haittaa Suomen taloudelle ruplan kurssin heikkenemisen myötä.

Krimin kansanäänestys laiton

Perussuomalaiset tukevat Suomen valitsemaa ulkopoliittista linjaa.

– Katsomme, että Krimin kansanäänestys oli laiton, ja Venäjän toimintaa on perustellusti kritisoitu. Perussuomalaiset toivovat kuitenkin nyt EU:lta malttia ja harkintaa toimissaan. Kaikkien osapuolten tulisi laittaa jäitä hattuun ja pyrkiä neuvotteluratkaisuun, Lindström toteaa.


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Sahateollisuus varoittaa miljardipommista – Tynkkynen varoitti jo aiemmin: Ilmastokiimassa unohtuvat talous ja huoltovarmuus

02.02.2026 |15:03
4.
Suomen uutiset logo

Trump antaa tonnin ”pesämunan” jokaiselle lapselle – osakesäästötilin tuoton saa haltuunsa 18-vuotiaana

30.01.2026 |12:01
7.
Suomen uutiset logo

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot

03.02.2026 |15:34
9.
Suomen uutiset logo

Aittakumpu ihmettelee aikamme hulluutta: Suomi rahtaa Italiasta jätettä poltettavaksi – samaan aikaan turve on pannassa

03.02.2026 |10:18
10.
Suomen uutiset logo

Jopas nyt! WEF hylkäämässä massasiirtolaisuuden ihanteet

30.01.2026 |18:01

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää