

LEHTIKUVA
PS esti: Kaustiselle ei tule turvapaikanhakijoita
Pienessä keskipohjanmaalaisessa Kaustisen kunnassa koettiin eriskummallinen tilanne, kun turvapaikanhakijoita yritettiin ujuttaa kuntaan virkamiespäätöksenä – ilman valtuuston hyväksyntää.
Koko prosessi alkoi 11. marraskuuta ja eteni tavattoman nopeasti.
– Silloin Ankkurin Lastensuojelupalvelut -niminen yksityinen yritys kertoi meille pitämässään infotilaisuudessa olevansa kiinnostunut vuokraamaan kunnan tyhjillään olevia tiloja, jonne olisi majoitettu, kuten meille oli kerrottu, ”noin kaksikymmentä 6-15-vuotiasta lasta”. Infotilaisuuden päätyttyä kävi ilmi, että oikeasti kysymys oli neljästäkymmenestä 17-vuotiaasta nuoresta miehestä, kertoo Kaustisen kunnanvaltuuston varapuheenjohtaja Marko Kulpakko.
Päätös asiasta haluttiin tehdä ensin kokonaan virkamiestasolla, mutta siirrettiin kuitenkin kunnanhallituksen päätettäväksi seuraavana päivänä.
Kunnanhallituksessa äänet menivät tasan 4-4, joten puheenjohtajan ääni ratkaisi. Puheenjohtaja oli hyväksyvällä kannalla, mutta hallituksen esitys päätettiin kuitenkin viedä valtuuston kokouksen päätettäväksi vielä samana iltana.
Demokratiaa yritetään kiertää
Kaustisen kunnanvaltuustossa on 15 keskustalaista, 11 perussuomalaista ja yksi sosialidemokraatti. Usein äänestyksissä tulokset noudattelevat linjaa perussuomalaiset vastaan muut, mutta tällä kertaa neljä keskustalaista siirtyi äänestyksessä perussuomalaisten leiriin ja esitys hylättiin äänin 15-12.
– Asia herätti tavattoman paljon keskustelua ja puheenvuoroja käytettiin kolmisenkymmentä. Esitystä vastustavien mielestä asia oli hyvin epämääräinen, sillä tilavuokralle ei ollut mitään aikarajaa eikä takeita siitä, etteikö turvapaikanhakijoita olisi voinut tulla lisääkin. Kaikkiaan entisen vanhainkodin tiloihin voisi majoittaa jopa sata henkeä. Voi sanoa, että koko seutukunta olisi muuttunut dramaattisesti tämän päätöksen myötä, Kulpakko kertoo.
Kulpakko ihmettelee suuresti, että kuntien päätösvaltaa yritetään kiertää erinäisten yritystenkin kautta. Tämä huolestuttava kehitys on viime vuosina ollut nähtävissä Suomessa muuallakin kuin Kaustisella. Kuntien asiat tulisi kuitenkin päättää demokraattisesti valituissa kunnanvaltuustoissa.
Suuri palvelus koko seudulle
Kulpakkoa ihmetyttää sekin, että asian valmistelu oli aivan käsittämättömän nopeaa. Ensimmäisen kerran Kaustisella kuultiin tällaisen yrityksen olevan mahdollisesti kiinnostunut vuokraamaan kunnan tiloja muutama viikko sitten. Infotilaisuus pidettiin keskiviikkona 11. marraskuuta ja jo seuraavana päivänä pidettiin sekä hallituksen että valtuuston kokoukset.
– Vastapuolen pääargumentti kuului, että ei ole tulossa muita. Henkilökohtaisesti pidin kuitenkin riskiä äärettömän suurena ja olen vakaasti sitä mieltä, että teimme Kaustisen kunnalle ja koko seudulle juuri suuren palveluksen, Kulpakko painottaa.
Perussuomalaisilla on ollut Kaustisella aina paljon vaikutusvaltaa ja puolue on toiminut ikään kuin vastavoimana keskustan hegemonialle. Tällä on ollut seurauksensa kunnan paikallispolitiikkaan. Kaustisen yhdelletoista perussuomalaisvaltuutetulle ei esimerkiksi ole hellinnyt yhtään lautakunnan puheenjohtajapaikkaa. Sen sijaan kunnan ainokaiselle demarille on annettu tarkastuslautakunnan puheenjohtajan paikka.
– Hän onkin tavallaan siirtynyt keskustan hommiin, toteaa Kulpakko.
Kuvassa: Turvapaikanhakijoita Kemin rautatieasemalla 14. syyskuuta 2015.
MIKA MÄNNISTÖ
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vastaanottokeskusten kustannukset julkisiksi – vai estävätkö poliittiset sidonnaisuudet?

Halla-aho: Ruotsista tulijat käännytettävä rajalta, vaellus saatava loppumaan keinolla millä hyvänsä

Hakkarainen: Reumasairaalan rahat valuivat terroristeille
Viikon suosituimmat

Razmyar ja Vigelius kiivaina Espanjan kriisistä – ”SDP levittää laittomille siirtolaisille punaista mattoa”
Marokosta saapui vuorokaudessa yli 60 000 siirtolaista Espanjan Ceutaan. Perussuomalaiset vaativat Espanjan sulkemista Schengen‑alueen ulkopuolelle, kun taas SDP:n Nasima Razmyar ehdottaa lähtöalueiden olojen parantamista. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius tyrmää Razmyarin puheet epärealistisina.

Kymmenet tuhannet afrikkalaiset tunkeutuivat väkisin Eurooppaan – Espanjan Ceutassa ”täysi kaaos”
Espanjan vasemmistohallituksen myötäsukainen maahanmuuttopolitiikka kärjistyy parhaillaan Ceutassa. Valtava määrä lähinnä nuoria miehiä on tunkeutunut väkisin EU:n alueelle. Espanjan hallitus on päättänyt lähettää armeijan selvittämään totaalista kaaosta ja ryöstelyä. Euroopan tulevaisuus on Ceutassa käsillä jo tänään.

Iranin vallankumouskaarti uhoaa: Näin tapamme Melanie Trumpin
Iranin pappisjohto on vannonut kostoa Yhdysvalloille siitä lähtien, kun amerikkalaisesta droonista ammuttu ohjus tappoi islamilaisen tasavallan vallankumouskaartin komentajan. Nyt vallankumouskaartia lähellä oleva uutistoimisto on julkaissut videon, jossa uhataan seikkaperäisesti Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin perhettä.

Antikainen: Espanjan raja murtui – tätäkö Lindtman haluaa Suomelle?
Torstaina laittomien maahantulijoiden massa vyöryi Espanjan Ceutaan Marokosta. Ceutan aluehallinnon johtaja Juan Jesús Vivas julisti alueelle hätätilan ja pyysi Madridilta armeijaa rajalle. Espanjan sisäministeriö kieltäytyi julistamasta kansallista hätätilaa.

Kielimuuri suojaa: Maahanmuuttajalapset eivät kelpaa ruotsinkielisiin kouluihin
Vieraskielisten oppilaiden osuus on suomenkielisissä kouluissa liki kymmenkertainen ruotsinkielisiin verrattuna. Samaan aikaan kun koulushoppailu ja oppilasalueiden pakkomuutokset mullistavat satojen suomenkielisten koulujen arkea, ruotsinkielinen koulujärjestelmä on säästynyt ilmiöltä lähes kokonaan.

Heinäluoma selittää koulushoppailun asuntopolitiikalla – tilastot kertovat toista
SDP:n Eveliina Heinäluoma selitti tällä viikolla koulushoppailun asuntopolitiikan syyksi ja nosti Myllypuron esimerkiksi onnistuneesta kehityksestä. Asuntomarkkinadata kertoo kuitenkin toista tarinaa.

Nizzan terroristi tappoi 86 ihmistä – pikkuveli rehenteli veriteolla ennen karkotustaan
Ranskassa vietettiin heinäkuun puolivälissä surujuhlaa, kun Nizzan tuhoisasta terrori-iskusta tuli kuluneeksi kymmenen vuotta. Harrasta tunnelmaa järkytti tieto terroristin veljen rikoksista tapahtumapaikan läheisyydessä.

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä
Valtaväestölle vieraan uskonnon tavat ja rituaalit hiipivät Englannin arkeen ilmeisen hyvää tarkoittavien toimien myötä. Muslimipoliisit haluaisivat koko virkakunnan osallistuvan ramadanin paastoon, jotta työtoverit ymmärtäisivät uskonnon merkityksen muslimeille. Toisaalta kukaan ei tiettävästi ole vastavuoroisesti ehdottanut joulukinkun tarjoamista vieraan uskonnon edustajille vuoden pimeimpänä aikana kristittyjen tapoihin tutustumiseksi.

22 EU-maata haastaa Espanjan löysän maahanmuuttolinjan – uppiniskainen sosialistipääministeri ei taivu
22 Euroopan unionin jäsenmaata, Suomi mukaan lukien, ilmaisi viikonloppuna lähettämässään kirjeessä epäluottamuksensa Espanjan maahanmuuttopolitiikkaan. EU-maiden sisäministerit kokoontuvat tiistaina kiireelliseen videopalaveriin.

Kolumni: Sokea suvaitsevaisuus islamismille tappaa
Islamistien massamittainen päästäminen Eurooppaan koituu vielä Euroopan tuhoksi. Tämä tapahtuu, kun avoimet länsimaat avaavat ovensa islamistiselle ideologialle, joka valtaan päästessään hylkää avoimuuden periaatteet ensimmäisenä, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













