

LEHTIKUVA
Hakkarainen: Reumasairaalan rahat valuivat terroristeille
Perussuomalaisten kansanedustaja Teuvo Hakkarainen muistutti taannoisessa Facebook-päivityksessään, kuinka Suomen ainoa reumasairaala Heinolassa hakeutui konkurssiin 2010, kun valtiolta ei herunut kahta miljoonaa euroa, jotka Reumasäätiö olisi tarvinnut toiminnan jatkamiseksi. Nyt tiloihin aiotaan sijoittaa 100-200 turvapaikanhakijaa.
– Aivan älytön homma. Nyt rahaa löytyy kyllä, kun sijoitetaan maahanmuuttajia, joista osa on terroristeja tai raiskaajia, joiden tekosista saamme lukea päivittäin joka puolelta. Tätä maata miehitetään tällä hetkellä, ja sen tukemiseen löytyy valtiolta rahaa. En ymmärrä tällaista, Hakkarainen sanoo.
Suomi osallistuu terroristien tukemiseen
Viime vuoden lopussa lakkautettiin säästösyistä Kauhavalla vuodesta 1929 lähtien toiminut maineikas Lentosotakoulu. Tänä syksynä sen tiloihin sijoitettiin vastaanottokeskus.
– Suomella on kunniakkaat perinteet maanpuolustuksessa, ja näihin tiloihin nyt majoitetaan terroristeja. Varmasti kaikki tietävät, että turvapaikkaturismi on ihmiskauppabisnestä, jolla rahoitetaan muun muassa Isiksen toimintaa. Nyt se soluttautuu tänne ja me osallistumme siihen. En ymmärrä yhtään, enkä hyväksy, Hakkarainen tuohtuu.
Edes ruoka ei ole kyllin hyvää
Hakkarainen mainitsee tästä hulluudesta vielä yhden esimerkin. Kouluruokailulla on myös pitkät ja kunniakkaat perinteet Suomessa. Se on ollut kaikille maksuton 40-luvun lopulta saakka, ja sen avulla on edistetty suomalaisten terveyttä ja hyvinvointia näihin päiviin.
– Tämä ruoka ei sitten kelpaa näille maahanmuuttajille, jotka alkavat lakkoilla ja valittaa siitä. Suomalaiset ovat eläneet ja hyvinvointivaltionsa rakentaneet näiden ruokien voimalla, ja nyt sitten pitäisi näille vielä parempaa järjestää? Hakkarainen ihmettelee.
MIKA MÄNNISTÖ
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Äärimäisen synkkä arvio – Kaikki leikkaukset turhia, jos turvapaikkakriisiä ei hoideta

Tossavainen: Miksi maahanmuuton kustannuksia hyssytellään?

Savolaiskylä torjuu turvapaikkaturistit: ”Itku pääsee, jos pakotetaan ottamaan pakolaisia”

Vastaanottokeskusten kustannukset julkisiksi – vai estävätkö poliittiset sidonnaisuudet?

PS-ryhmä pakolaiskriisistä: Suomen kantokyky on ylitetty

HS: Pakolaisjärjestöt älähtivät toimeentuloedellytyksestä – ”estäisivät perheenyhdistämiset kokonaan”

PS esti: Kaustiselle ei tule turvapaikanhakijoita

EU: Terrorismi ja pakolaiskriisi voi hidastaa talouskasvua

Ministeri Mäntylä Huomenta Suomessa: ”Turvapaikanhakijoista miljardikustannukset – näin ei voi jatkua”
Viikon suosituimmat

AfD voitti Saksassa Saksi-Anhaltin osavaltiovaalit mutta jäi ovensuukyselyn mukaan paikan tai kahden päähän ehdottomasta enemmistöstä

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Tutkimus: Norjassa lapsiperheet välttelevät maahanmuuttajavaltaisia asuinalueita – varsinkin tyttölasten vanhemmat
Norjalaistutkimuksen mukaan lapsiperheet yrittävät välttää niitä Oslon asuinalueita, joilla asuu paljon ei-länsimaisia maahanmuuttajia. Erityisen tarkkoja asuinympäristöstään ovat sellaiset vanhemmat, joilla on tyttöjä.

Mielenosoittajat kahlasivat mereen vastustamaan laittomasti maahan tulevien saapumista Britannian Portsmouthiin: ”Nyt riittää!”
Ranskan rannikkovartiosto seurasi Normandiasta lähtenyttä kumivenettä kymmenen tunnin ajan puuttumatta sen matkaan. Poikkeuksellisen pitkän ylityksen jälkeen Britannian viranomaiset toivat Portsmouthiin 140 laittomasti maahan tullutta henkilöä.

Britannian sisäministeriön entinen virkamies: Vain yksi sadasta turvapaikkahakemuksesta on aito
Sadoilla irakilaisilla turvapaikanhakijoilla on ollut suhde samaan pääministerin tyttäreen. Monikuluiset bangladeshilaiset kertovat puolestaan kuuluneensa saman puolueen ylimpään johtoon. Turvapaikkajärjestelmä on siten ”valtava petos”, sanoo entinen Britannian sisäministeriön virkamies The Timesin julkaisemassa haastattelussa.

Vaihtoehtopuolueen suurmenestys Saksi-Anhaltin vaaleissa aiheutti Saksassa poliittisen maanjäristyksen
Saksalainen politiikka järisee Vaihtoehto Saksalle -puolue AfD:n voitettua Saksi-Anhaltin vaalit. Osavaltion tähänastinen valtapuolue ja koko Saksaa hallitseva Kristillisdemokraattinen Unioni CDU kärsi historiallisen tappion. Maahanmuutto, rajavalvonta, talous ja energiapolitiikka sekä koulutus nousivat tärkeimmiksi äänestyskriteereiksi. Erityisen innokkaasti AfD:lle antoivat ääniään nuoret ja ensikertalaiset.

Polttoaineiden hinnat kuohuttavat – PS:n Vigelius ja SDP:n Lindén sanasodassa
Viime viikkoina polttoaineiden hinnat ovat nousseet poikkeuksellisen korkealle. Tilastokeskuksen mukaan esimerkiksi eniten tankattu bensiini 95 maksoi elokuussa keskimäärin 2,1 euroa litralta ja dieselin keskihinta oli elokuussa peräti 2,3 euroa litralta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää












