

Puoluevaltuuston kokous 2020, kuvassa Jussi Halla-aho ja Simo Grönroos.
PS-johto: Kuntavaaleja ei tule siirtää
Puheenjohtaja Jussi Halla-aho (ps.) ja puoluesihteeri Simo Grönroos (ps.) eivät kannata kuntavaalien siirtämistä.
Halla-ahon ja Grönroosin yhteinen tiedote:
Virkamiesten puheenvuoroissa on kuultu vihjauksia huhtikuulle suunniteltujen kuntavaalien siirtämisestä epämääräiseen tulevaisuuteen. Perussuomalaiset pitää näitä puheita vastuuttomina ja vaarallisina.
Huomautamme, että Yhdysvallat ja Portugal järjestivät juuri onnistuneesti presidentinvaalit ja Katalonia paikallisvaalit huomattavasti Suomea vaikeammissa epidemiatilanteissa. Edelleen huomautamme, että koulut, kaupat ja ravintolat ovat Suomessa auki epidemiasta huolimatta, koska niiden aukipitämiseen on vahva yhteiskunnallinen intressi. On käsittämätön ajatus, että vaalit, jotka ovat vapaan demokratian peruspilari, voitaisiin peruuttaa matalammalla kynnyksellä.
Suomi on ollut epidemian kourissa jo vuoden, ja kaikkien tiedossa on ollut, että poikkeustilanne jatkuu pitkään. Ihmettelemme syvästi, elleivät hallitus ja viranomaiset ole saaneet aikaiseksi suunnitelmaa vaalien järjestämisestä poikkeusoloissa, vaan ensisijaisena ratkaisuna esitetään vaalien siirtämistä. Kansalaiselle syntyy helposti vaikutelma siitä, että vaaleja halutaan siirtää eräille hallituspuolueille epäedullisten poliittisten suhdanteiden vuoksi.
Ei ole mitään takeita siitä, että tautitilanne olisi oleellisesti parempi syksyllä. Vaaliajankohdan roikottaminen ilmassa ja vaalien siirtämisen heikot perustelut nakertavat luottamusta demokraattisiin instituutioihin ja todennäköisesti vähentävät äänestysaktiivisuutta.
Hallituksen ja eduskunnan tulee sitoutua vaalien järjestämiseen ajallaan ja viranomaisten ryhtyä viivyttelemättä toimiin, jotta äänestäminen voidaan toteuttaa mahdollisimman turvallisesti.
puheenjohtaja Jussi Halla-aho
puoluesihteeri Simo Grönroos
SUOMEN UUTISET
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Helsinki Pride järjestää penistyöpajan 13-vuotiaille – Aittakumpu: Kantaako Helsingin kaupunki vastuun nuorten mielenterveydestä?
Helsingin kaupungin nuorisopalvelut ja Helsinki Pride järjestävät yhdessä 13–17-vuotiaille tytöille työpajan, jossa on mahdollisuus ommella itselleen packer eli penistä esittävä lötkäle haaroväliin laitettavaksi.

Tampereen kaupunki ja hyvinvointialue mainostivat seksitapahtumaa: ”Verileikit sallittuja yhdessä huoneessa”
Tampereen kaupungin ja Pirkanmaan hyvinvointialueen virallisista tapahtumakalentereista löytyy edelleen tiedote tilaisuudesta, jonka kuvauksessa luvataan BDSM-leikkejä, sadomasokistista toimintaa, alastomuutta, seksiä – ja "verileikkejä" erillisessä huoneessa.

Ulkomaalaisten rikollisten poistamista tehostetaan Helsingissä – poliisi lisää käännytyksiä ja maasta poistamisia satamissa
Helsingin poliisi on tehostanut rikoksiin syyllistyneiden ulkomaalaisten maasta poistamisia ja lisännyt käännytyksiä satamissa. Toimet kohdistuvat erityisesti henkilöihin, joiden epäillään liittyvän rikolliseen toimintaan tai vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta.

Pride-hype hiipuu – öykkäröivä politisoituminen ja woke-konkurssi karkottavat kannattajia
Männävuosien kiihkeä pridetys on hiipumaan päin. Yhä useammat organisaatiot ovat laittaneet sordiinon päälle skandaaleissa rypevän ja politisoituneen Priden suhteen.

Kepun takki kääntyi: Suorassa lähetyksessä Antti Kaikkonen perui puolueensa tavoitteen 40 000 uudesta maahanmuuttajasta
SuomiAreenan puheenjohtajatentissä eilen käytiin tiukkaa debattia maahanmuutosta. Perussuomalaisten Joakim Vigelius puolusti hallituksen tiukkaa linjaa ja muistutti oppositiota siitä, kenen käsialaa ongelmat ovat. Keskustan Antti Kaikkonen joutui ensimmäistä kertaa tv-tentissä vastaamaan kysymykseen oman puolueensa tavoitteesta koskien 40 000 ihmisen nettomaahanmuuttoa vuosittain.

Korkein hallinto-oikeus hylkäsi valituksen: Vastaanottokeskus lähtee Espoon Miilukorvesta
Lähes kolmen vuoden oikeustaistelu rauhalliselle pientaloalueelle luvatta ilmestyneestä vastaanottokeskuksesta päättyi 18.6.2026 korkeimman hallinto-oikeuden ratkaisuun. KHO hylkäsi valituksen ja Espoon päätös lopettaa toiminta uhkasakon uhalla jäi lopullisesti voimaan.

Vigelius Rydman-äänestyksen jälkeen: ”Mikä nykyisissä kriteereissä ei kelpaa?”
Eduskunta äänesti tänään sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin luottamuksesta äänin 88–74. Vasemmistoliitto esitti ministerille epäluottamusta sen jälkeen, kun Rydman oli ilmoittanut, että järjestörahoitusta kohdennettaisiin jatkossa nykyistä enemmän varsinaiseen kohtaavaan työhön ja vähemmän hallintoon, vaikuttamiseen, varakkaille järjestöille sekä ei-terveysperusteiseen toimintaan

Vigelius haastoi vasemmisto-oppositiota SuomiAreenan puheenjohtajatentissä: ”Mikä Rydmanin kriteereistä ei teille käy?”
SuomiAreenan puheenjohtajatentissä oppositio hyökkäsi järjestöavustuskriteerien uudistamista vastaan. Oppositiojohtajista kukaan ei pystynyt vastaamaan perussuomalaisten Joakim Vigeliuksen kysymykseen siitä, mikä tarkalleen kriteereissä on vialla.

Pirkanmaan hyvinvointialue myöntää: Veriseksitapahtuman mainos virallisilla kanavilla oli virhe
Pirkanmaan hyvinvointialueen strategiajohtaja Tuukka Salkoaho myöntää, että BDSM-saunaillan päätyminen viralliseen tapahtumakalenteriin oli virhe.

Elon Musk vaatii Saksan yleisradiota tilille valeuutisen levittämisestä – Saksan entinen tiedustelujohtaja näkee Belfastin tapahtumissa yhtäläisyyksiä Chemnitzin veitsi-iskun kanssa
Yhdysvaltalaisen teknomiljardöörin Elon Muskin joutumisella kerta toisensa jälkeen Saksan valtamedian ja siellä erityisesti Saksan yleisradion hampaisiin ei ole mikään sattuma. Häntä pidetään vastakampanjoista huolimatta vauhdilla suosiotaan kasvattavan AfD-puolueen tukijana. Tällä kertaa Muskin mustamaalamisessa saatettiin mennä liian pitkälle.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












