

Puoluevaltuuston kokous 2020, kuvassa Jussi Halla-aho ja Simo Grönroos.
PS-johto: Kuntavaaleja ei tule siirtää
Puheenjohtaja Jussi Halla-aho (ps.) ja puoluesihteeri Simo Grönroos (ps.) eivät kannata kuntavaalien siirtämistä.
Halla-ahon ja Grönroosin yhteinen tiedote:
Virkamiesten puheenvuoroissa on kuultu vihjauksia huhtikuulle suunniteltujen kuntavaalien siirtämisestä epämääräiseen tulevaisuuteen. Perussuomalaiset pitää näitä puheita vastuuttomina ja vaarallisina.
Huomautamme, että Yhdysvallat ja Portugal järjestivät juuri onnistuneesti presidentinvaalit ja Katalonia paikallisvaalit huomattavasti Suomea vaikeammissa epidemiatilanteissa. Edelleen huomautamme, että koulut, kaupat ja ravintolat ovat Suomessa auki epidemiasta huolimatta, koska niiden aukipitämiseen on vahva yhteiskunnallinen intressi. On käsittämätön ajatus, että vaalit, jotka ovat vapaan demokratian peruspilari, voitaisiin peruuttaa matalammalla kynnyksellä.
Suomi on ollut epidemian kourissa jo vuoden, ja kaikkien tiedossa on ollut, että poikkeustilanne jatkuu pitkään. Ihmettelemme syvästi, elleivät hallitus ja viranomaiset ole saaneet aikaiseksi suunnitelmaa vaalien järjestämisestä poikkeusoloissa, vaan ensisijaisena ratkaisuna esitetään vaalien siirtämistä. Kansalaiselle syntyy helposti vaikutelma siitä, että vaaleja halutaan siirtää eräille hallituspuolueille epäedullisten poliittisten suhdanteiden vuoksi.
Ei ole mitään takeita siitä, että tautitilanne olisi oleellisesti parempi syksyllä. Vaaliajankohdan roikottaminen ilmassa ja vaalien siirtämisen heikot perustelut nakertavat luottamusta demokraattisiin instituutioihin ja todennäköisesti vähentävät äänestysaktiivisuutta.
Hallituksen ja eduskunnan tulee sitoutua vaalien järjestämiseen ajallaan ja viranomaisten ryhtyä viivyttelemättä toimiin, jotta äänestäminen voidaan toteuttaa mahdollisimman turvallisesti.
puheenjohtaja Jussi Halla-aho
puoluesihteeri Simo Grönroos
SUOMEN UUTISET
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Ilta-Sanomat teetti faktantarkistuksen Teemu Keskisarjan puheista, mutta lukijoille ei kerrota, että faktantarkistaja on vihreissä vaikuttanut kuntapoliitikko
Suomen Uutiset teki faktantarkistuksen Ilta-Sanomien käyttämän faktantarkistajan poliittisista kytköksistä. Tarkistuksessa selvisi, että Keskisarjan puheita arvioivalla faktantarkistajalla on taustaa ja kytköksiä vihreisiin.

Teemu Keskisarjan kolumni: V-sana, T-sana ja R-sana

Teemu Keskisarja: Väestönvaihto on ruma sana, mutta se on totta
Eilisessä A-studiossa Yle oli etukäteen tavoitellut asetelmaa, jossa maahanmuuton haittoja ja kustannuksia veronmaksajalle hämärretään tunnepuheella ja pöyristelyllä. Tällä kertaa Yle ei täysin onnistunut.

Päivän pointti: Vihreiden Sofia Virran puheet työtä tekevistä maahanmuuttajista ovat suuresti liioiteltuja

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Reijonen: Apteekit juoksuttavat asiakkaita turhaan – ”Tähän on tultava loppu”
Onko sellainen tilanne tuttu, ettet saanutkaan kerralla apteekista mukaasi kaikkia Kela-korvattavia lääkkeitäsi? Suomessa on voimassa älytön systeemi, josta puhutaan liian vähän. Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen vaatii loppua apteekeissa asioivien turhalle edestakaisin juoksuttamiselle.

Juutalaisia vihaava ”transnainen” murhasi lapsia katolisessa koulussa USA:ssa
Minneapolisissa tapahtui kouluammuskelu, jossa hyökkääjä tappoi kaksi lasta ja haavoitti lähes kahtakymmentä. Suomen valtamedia jätti järjestelmällisesti kertomatta, että ampuja oli Trumpia ja juutalaisia vihaava "transnainen".

Teemu Keskisarja: Maahanmuuton lieveilmiöistä pitää puhua oikeilla nimityksillä – ”Työperäinen on valheellinen sana”
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Teemu Keskisarja palaa vielä tämän viikon mediakohuun toteamalla, että hän hyvin ymmärtää, miltä Jussi Halla-ahosta aikoinaan tuntui selittää sata kertaa sama asia samoille ihmisille, jotka eivät ymmärrä tai eivät tahdo ymmärtää varsin selkeitä seikkoja.

Pridetys kuumentaa tunteita Tampereella – PS-valtuutettu Marika Puolimatka: ”Tällainen ei ole Tampereen kaupunginvaltuuston eettisten ohjeidenkaan mukaista toimintaa”
Tampereen kaupunginvaltuuston ensimmäisessä syyskokouksessa käytiin eilen vilkas keskustelu pride-liputuksesta luopumisesta, josta perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Marika Puolimatka ja joukko perussuomalaisten, kristillisdemokraattien sekä kokoomuksen valtuutettuja oli jättänyt aloitteen viime kaudella.

Helsingin Sanomat kaivoi esille asiantuntijan, joka lausuu huntukiellon olevan islaminvastaisuutta – Purra: ”Väitteet eivät kestä loogista ja moraalista tarkastelua”
Uusimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: V-sana, T-sana ja R-sana

Tulkkausvilppi yleistynyt ajokokeissa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää