

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Mäkynen: Kuntavaalit järjestettävä ajallaan koronasta huolimatta
Kansanedustaja Jukka Mäkysen mukaan kuntavaalit pitää järjestää keväällä koronasta huolimatta. Julkisuudessa on viime aikoina ollut eri asiantuntijoiden pohdintaa siitä, pitäisikö kuntavaaleja siirtää koronatilanteen vuoksi. Mäkysen mukaan mitään todellisia esteitä kuntavaalien järjestämiseen ei ole.
– Jätin kuukausi sitten kirjallisen kysymyksen kuntavaalien terveysturvallisuudesta oikeusministeri Anna-Maja Henrikssonin vastattavaksi. Ministeriltä tuli vastaus, josta selviää, että vastuu kuntavaalien järjestämisestä on oikeusministeriöllä, joka on maamme ylin vaaliviranomainen, Jukka Mäkynen kertoo.
– Oikeusministeriö ja THL ovat valmistelleet yhdessä kuntavaalien turvallista järjestämistä. Oikeusministeri Henrikssonin mukaan oikeusministeriössä on tekeillä erilaisia toimenpiteitä kuntavaalien terveysturvallisuuden varmistamiseksi. Myös keskusvaalilautakunnilla on vastuu paikallisesti noudattaa oikeusministeriön ja THL:n valtakunnallisten ohjeistusten toimeenpanoa kuntavaalien aikana.
Kunnille ohjeet erityisjärjestelyistä
Mäkysen mukaan hänen kirjallisen kysymyksensä ansiosta tiedetään, että oikeusministeriö kantaa suurimman vastuun vaalien järjestämisestä myös korona-aikana.
– Kirjallisessa kysymyksessäni en siis ehdottanut kuntavaalien siirtoa, vaan halusin selvittää vastuutahon, etteivät tavalliset ihmiset vaalilautakunnissa joudu vastuuseen mahdollisista koronan aiheuttamista ongelmista vaalihuoneistoissa.
Oikeusministerin mukaan vaalihuoneistoja ei tulla sulkemaan koronaepidemian vuoksi. Kunnille lähetetään helmikuussa yksityiskohtaiset ohjeet tarvittavista erityisjärjestelyistä, kuinka vaalit toimitetaan koronatilanteessa.
– Terveysturvallista äänestämistä käsitellään myös kuntien vaaliviranomaisille järjestettävässä vaalikoulutuksessa, Mäkynen toteaa.
Vaalipaniikki lietsoo tiettyjä puolueita
Tiedotusvälineissä on viime päivinä ehdotettu usean asiantuntijan taholta, että kuntavaaleja tulisi siirtää koronaepidemian vuoksi. Mäkysen mukaan tällaiset ehdotukset tulevat aivan liian myöhään – ja että niiden taustalla vaikuttaa olevan pelko perussuomalaisten kuntavaalimenestyksestä.
– Perussuomalaisilla on niin hyvä kannatus, ettei tiettyihin puolueisiin iskenyt vaalipaniikki tule yllätyksenä. Pidän erikoisena sitä, että kirjallista kysymystäni ei huomioitu missään valtakunnan mediassa. Asiasta olisi voitu käydä julkista keskustelua jo kuukausi sitten, Mäkynen muistuttaa.
– Tietyt asiantuntijat näkevät ongelmia joka paikassa kuntavaalien järjestämisen suhteen, kun äänestyspaikkoja voitaisiin aivan hyvin järjestää esimerkiksi marketteihin, koska siellä ihmiset ovat käyneet koko korona-ajan sankoin joukoin, eikä turvaväleistä eikä maskeista ole usein tietoakaan. Missä maailmassa nämä asiantuntijat oikein elävät?
Kaupoissa suurempi tartuntariski
Mäkynen ihmettelee, miksi turvallisesti järjestettäviä kuntavaaleja vaaditaan siirrettäväksi, kun samaan aikaan ei välitetä siitä, että korona saattaa levitä kaupoissa, marketeissa, junissa ja busseissa.
– Ihmiset liikkuvat ja tekevät ostoksia siitäkin huolimatta, vaikka kuntavaalit nyt väkisin siirrettäisiin. Eli kaupoissa ja joukkoliikennevälineissä korona-rajoitukset eivät siis ole mikään ongelma, kun ihmiset kokoontuvat suurella joukolla sisätiloihin. Ei hallitus sano, että kaupassa saa käydä vain 10 henkilöä kerrallaan.
– Ihmiselle, joka on käynyt kaupassa koronaepidemian aikana ei voi olla ongelma käydä äänestämässä. Oikeusministeriö vastaa vaalien järjestämisestä, mutta hallituksella on vastuu siitä, että kokoontumisrajoitukset mahdollistavat äänestämisen myös muualla kuin perinteisissä vaalihuoneistoissa, Mäkynen linjaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vaalipaniikki koronaepimedia muut puolueet Anna-Maja Henriksson kirjallinen kysymys Kuntavaalit Oikeusministeriö Jukka Mäkynen Turvallisuus kannatus perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaisten kannatus vahvistuu kunnissa – keskustan alamäestä puhuminen tuottaa tuskaa edustaja Kurviselle

Halla-aho moittii hallitusta ylimääräisestä kuntavaalimiljardista eli holtittomasta velkarahan kylvämisestä: ”Osumatarkkuus rahojen jakamisessa ollut heikko”

Perussuomalaiset jatkaa gallupien kärjessä – kannatusta tulee nyt tasaisesti kaikilta ryhmiltä ja kaiken ikäisiltä

Antikainen kannustaa ihmisiä lähtemään ehdolle ja äänestämään perussuomalaisia: ”On aika tuulettaa valtuustot ympäri maata ja potkaista vihervasemmiston tukipuolue keskusta ulos”

Wihonen: Viranomaisten suunnattava energiansa keskinäisestä nokittelusta taudin tukahduttamiseen

Perussuomalaiset kansanedustajat: Kaikki Suomeen saapuvat on testattava nyt eikä vasta huhtikuussa

Mäkynen: Kaatumisharjoittelu lisättävä koulujen opetussuunnitelmiin – kaatumisten ja liukastumisten kustannukset valtavia

Mäkynen: Miksi oikeusministeri ei kertonut kotiäänestyksen ongelmista?
Viikon suosituimmat

Marinin hallituksen senioriministeri aiheutti hirvittävän vahingon, tappiot miljardeissa – myöntää ettei tajunnut mitä teki – nyt vasen laita valehtelee asiaa Purran syyksi
KOLUMNI | Sosiaalinen media on täyttynyt erityisesti vasemmalla laidalla väitteistä, että nykyhallitus olisi vaihtanut Marinin pitkät nollakorkolainat vaihtuvakorkoisiksi. Tämä on ihan puhdasta valehtelua, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Kiihtynyt Sofia Virta puhui päälle ja haastoi riitaa A-studiossa
Eilisessä Ylen A-studiossa vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta korotti ääntään, elehti voimakkaasti ja keskeytti sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin useaan kertaan, Virran puolustaessa järjestöjen oikeutta jatkaa toimintaansa veronmaksajien rahoilla.

Rydman: Ylen faktantarkastus on luokatonta – tarkastaa eri asiaa mistä puhuttiin, asiantuntijana veronmaksajien rahoittamien järjestöjen päälobbari
Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri kritisoi kovin sanoin Ylen harjoittamaa "faktantarkastusta" koskien taannoista A-studion debattia hallituksen sote-säästöistä kehysriihessä. "Faktantarkastus" on jälleen kerran tyypillisen yleläistä, sillä tarkastelun kohteeksi on otettu jotain aivan muuta kuin kehysriihessä tehdyt päätökset ja asiantuntijaksi on napattu SOSTE ry:n pääsihteeri, jonka päivätyö on lobata järjestöille lisää veronmaksajien rahaa.

Aino-jäänmurtaja rakennetaan Suomessa – ministeri Ranne: ”Ilouutinen koko Suomelle!”
Väylävirasto kertoi tänään, että Suomen uusi jäänmurtaja rakennetaan Suomessa joko Rauman tai Helsingin telakalla. Suomen omista kahdeksasta jäänmurtajasta useampi on jo käyttöikänsä päässä, ja hallitus onkin liikenne- viestintäministeriön johdolla uudistamassa vanhenevaa jäänmurtolaivastoa sekä jäänmurron järjestämistapaa.

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa
KOLUMNI | Useimmat aikuiset ovat jossain kohtaa elämäänsä törmänneet siihen meluisaan ja kiusalliseen hetkeen, jolloin pieni lapsi alkaa kovaan ääneen vaatimaan kaupassa karkkia. Vanhempien järkipuhe hammaspeikoista tai kunnon ruoan syömisestä ei tehoa, makealle perso jälkeläinen vain korottaa ääntään. Vanhempien ”Ville-kulta, äidillä ei ole nyt rahaa karkkiin” ei tehoa. Ipanan mieli on lukinnut tavoitteensa – karkkia on saatava hinnalla millä hyvänsä. Jos äiti asettuu poikkiteloin, sen pahempi hänelle. Muut vanhemmat sitten seuraavat huvittuneena tahtojen taistelua.

Vigeliukselta pitkä lista STEA-järjestöavustuksia: ”Miljoonien eurojen tukia maahanmuuttajille ja monikulttuurisuuteen”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius vaatii kriittisempää tarkastelua sosiaali- ja terveysalan järjestöille myönnettäviin avustuksiin.

Saksa patoaa turvapaikanhakijoiden määrää luokittelemalla lähtömaita turvallisiksi
Talousvaikeuksissa painiskeleva Saksa hillitsee siirtolaisvirtaa listaamalla yhä useampia maita turvallisiksi. Näistä maista tulevia ei pidetä suojelun tarpeessa olevina, ja viranomaiset palauttavat heidät nopeasti. Taustalla vaikuttavat myös EU‑parlamentin päätökset.

Bergbom: Perussuomalaiset aloitti rikollisten palautusrallin
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom kiittää Facebook‑videollaan hallituksen toimia palautusten lisäämisessä ja arvostelee vasemmistoliittoa hallituksen esitysten vastustamisesta eduskunnassa. Bergbom korostaa, että tiukemmalla maahanmuuttopolitiikalla ja ennakollisella maahantulokiellolla voitaisiin rikollisten pääsy Suomeen estää kokonaan.

Päivän Pointti: Vasemmistoliitto vaatii työajan lyhentämistä – vaikka työntekijä voi sopia siitä oman työnantajansa kanssa vaikka jo tänään

Rostila pöyristyi Heinäluoman taivaan portti -puheista: ”SDP:n pohjakosketuksen on oltava lähellä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila ei sulata SDP:n Eveliina Heinäluoman ulostuloa. Heinäluoma kysyi tiedotteessaan: ”Saakohan Riikka Purra nämä petetyt vaalilupaukset anteeksi edes taivaan porteilla?”
Uusimmat

Iloista vappua

Talous nousuun – oppositio hyökkää välikysymyksellä

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää











