

Lehtikuva
Perussuomalaiset kansanedustajat: Kaikki Suomeen saapuvat on testattava nyt eikä vasta huhtikuussa
Koronan leviämistilanne on Virossa EU:n toiseksi pahin, mutta hallitus ei ole edelleenkään saanut aikaan pakollista koronatestausta kaikille saapuville matkustajille. Sosiaali- ja terveysvaliokunnan perussuomalaiset kansanedustajat Arja Juvonen, Kaisa Juuso ja Minna Reijonen vaativat, että pakollinen testaus on otettava käyttöön välittömästi.
– Hallitus on siirtämässä Suomea poikkeustilaan ja sulkemassa ravintolat, mutta samaan aikaan ulkomailta Suomeen tulevien tartuntojen torjuntaan ei kiinnitetä riittävää huomiota. Naapurimaassamme Virossa, josta on paljon työmatkaliikennettä erityisesti pääkaupunkiseudulle, korona leviää tällä hetkellä toiseksi nopeimmin koko Euroopassa. Tilanne edellyttää hallitukselta välitöntä reagointia, kansanedustajat Arja Juvonen, Kaisa Juuso ja Minna Reijonen korostavat.
Nopeasti leviävät virusmuunnokset huolettavat
Erityisen huolestuttavaa on nopeasti leviävien virusmuunnosten leviäminen Suomeen.
– Viimeisimpien tietojen mukaan Suomessa on todettu 660 virusmuunnostartuntaa, joista peräti 529 pääkaupunkiseudulta. Jos nämä nopeasti leviävät virusmuunnokset pääsevät leviämään laajalti, hoitokapasiteetin rajat voivat tulla äkkiä vastaan. Nyt olisi äärimmäisen tärkeää testata kaikki Suomeen saapuvat matkustajat, jotta virusmuunnokset saadaan kiinni heti rajalla ja sairastuneet määrättyä oikeaan karanteeniin, Juvonen, Juuso ja Reijonen painottavat.
Ohjeistukset sekavia, päätökset näennäisia
Niin kauan kuin ministeriö ei ohjeista viranomaisia, tilannetta rajoilla ei saada hallintaan.
– Useat asiantuntijat ovat todenneet, että tartuntatautilain 16 § mahdollistaa jo nykyisin pakollisen testauksen. STM:n ohjeistukset kuitenkin ovat olleet sekavia ja päätökset näennäisiä. Ministerien pitää nyt avata suunsa ja ohjeistaa aluehallintovirastoja, että pakolliset koronatestaukset rajoilla on otettava käyttöön nyt eikä vasta huhtikuussa.
– Ministeri Krista Kiuru, miksi ette ohjeista viranomaisia käynnistämään testauksia? Teillä olisi tähän perussuomalaisten täysi tuki, Juvonen, Juuso ja Reijonen kysyvät.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- poikkeustila koronaepidemia koronatestit poikkeusolot rajakontrolli sosiaali- ja terveysvaliokunta Kaisa Juuso Minna Reijonen perussuomalaiset Arja Juvonen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Wihonen: Viranomaisten suunnattava energiansa keskinäisestä nokittelusta taudin tukahduttamiseen

Halla-aho: on perusteltua yrittää katkaista huono kehitys kolmen viikon sululla, mutta vaikeampi on ymmärtää, miksi sulku alkaa vasta yli viikon kuluttua

Juvonen: Anestesialääkärin ja -hoitajan kamelin selkä katkesi – henkilöstöpulan ja väsymyksen juuret syvällä

Antikainen: Hallituksen sähläys koronarajoituksissa tekee rajavartijoiden työstä tarpeettoman hankalaa

Perussuomalaiset kyselytunnilla: Sisäiset koronatoimet eivät riitä, jos rajat vuotavat

Perussuomalaiset: Sote-esityksen käsittelyä lykättävä koronakriisin yli

Reijonen vaatii apteekkien työntekijöille ja poliiseille nopeasti rokotteita: ”Lääkkeiden toimittaminen asiakkaille ei saa vaarantua”

Leena Meri: Testitodistukset käyttöön rajoilla

Perussuomalaiset sosiaali- ja terveysvaliokunnassa: Koronarajoitusten perustuttava todellisiin riskeihin
Viikon suosituimmat

Ylen työntekijöiden käytös työterveysvastaanotoilla kuohuttaa
Ylen työntekijöiden epäasiallinen käytös työterveysvastaanotoilla on herättänyt huolta palveluntarjoajassa. Asiasta kertoo Ylen ohjelmatyöntekijöiden ammattijärjestö YOT jäsenviestissään. Järjestön mukaan tilanne voi pahimmillaan vaikuttaa työterveyslääkäreiden saatavuuteen.

Saksan liittokansleri haluaa eroon 80 prosentista Saksassa asuvista syyrialaisista – paha mieli purkautui välittömästi punavihreässä kuplassa
Saksan kristillisdemokraattinen liittokansleri Friedrich Merz ilmoitti maanantaina pyrkivänsä siihen, että noin 80 prosenttia Saksassa oleskelevista yli 900 000 syyrialaisista voisi palata kotimaahansa kolmen vuoden kuluessa. Merz teki ilmoituksen yhteisessä lehdistötilaisuudessa Syyrian siirtymävaiheen presidentin kanssa Berliinissä.

Koponen: Miksi Opetushallitus valkopesee islamia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ihmettelee Facebook-kirjoituksessaan Opetushallituksen harjoittamaa islamin valkopesua. Koposen mukaan Opetushallituksen tavoitteet islamin osalta sisältävät jopa suoranaisia valheita.

Nyt tuli reaktio työterveyskohuun – Ylen hyvinvoinnin päällikkö kommentoi tilannetta
Ylen osaamisen, uudistumisen ja hyvinvoinnin päällikkö Elisa Venäläinen kommentoi nyt Suomen Uutisten esille nostamaa kohua, joka kytkeytyy Ylen työntekijöiden epäasialliseen käytökseen työterveyshuollossa.

Kokoomus puolustaa järjestörälssiä – syy löytyy vallasta ja palkintoviroista
Kokoomusnaiset tyrmistyivät sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin esityksestä säätää järjestöpomoille palkkakatto. Se uhkaa horjuttaa maan tapaa, jossa poliittinen eliitti on hallinnut veronmaksajien rahoilla pyöriviä järjestöjä.

Jopa 1,57 miljardia Suomesta ulkomaille: Maahanmuuttajien rahalähetykset kasvussa, epäviralliset siirrot jäävät piiloon
Maahanmuuttajien rahalähetykset kotimaihinsa ovat kasvaneet merkittävästi viimeisen vuosikymmenen aikana. Tilastot kertovat tosin vain osan totuudesta, sillä epävirallisia kanavia pitkin kulkeva valuutta jää virallisten lukujen ulkopuolelle. Romahtaneessa valtiossa siirtorahalla voi olla ratkaiseva merkitys arjen selviämistaistelussa.

Kansanedustaja Eveliina Heinäluoma omistaa useita Hitas-asuntoja – samaan aikaan SDP vaatii omistuksille rajoituksia
Sosialidemokraattien kansanedustaja ja Helsingin kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Eveliina Heinäluoma omistaa kolme hintasäänneltyä Hitas-asuntoa Helsingissä. Samaan aikaan SDP ajaa usean Hitas-asunnon omistusrajoituksia.

Teemu Keskisarja: ”Antirasistinen teollisuus syntyi vaurastumisen myötä”
Suvaitsevaisuuden ja antirasismin edistämisestä on tullut Suomeen oma teollisuudenhaaransa, jota enimmäkseen julkinen sektori rahoittaa.

Perussuomalaisten eduskuntavaaliehdokas menetti Facebook-tilinsä – epäilee poliittista motiivia
Perussuomalaisten poliitikko Aki Mäkipernaa kertoo, että Facebook poisti hänen tilinsä viime viikonloppuna. Hän arvioi, että taustalla voi olla poliittisesti motivoituneita ilmoituksia.

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”
Perussuomalaiset esitti Oulussa hiilineutraalisuustavoitteen siirtoa vuodesta 2035 vuoteen 2050, jotta veronmaksajille ei koituisi tyyristä lisälaskua. Yksikään valtuutettu perussuomalaisten lisäksi ei hyväksynyt siirtoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu ihmettelee Oulun valtuutettujen tärkeysjärjestystä, etenkin kun samaiset puolueet aikovat kesäkuussa lakkauttaa jopa 17 lähikoulua tai kouluyksikköä rahanpuutteen takia.
Uusimmat

Ylen työntekijöiden käytös työterveysvastaanotoilla kuohuttaa

Koponen: Miksi Opetushallitus valkopesee islamia?
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää








