

Puolustusvoimien Masi-ajoneuvo törmäsi junaan Raaseporissa torstaina 26. lokakuuta 2017. Onnettomuudessa kuoli neljä ihmistä. / LEHTIKUVA
PS-Nuoret: Puomit tasoristeyksiin – ”Liikennevirasto panostakoon turvallisuuteen sukupuolineutraalien liikennemerkkien sijaan”
Perussuomalaiset Nuoret haluaa parantaa tasoristeysten turvallisuutta. Suomessa on tällä hetkellä suuri joukko tasoristeyksiä, joissa ei ole puomeja. Tämä heikentää liikenneturvallisuutta oleellisesti ja altistaa henkilöliikenteen vaaraan.
– Sukupuolineutraalien liikennemerkkien sijaan kannustamme liikennevirastoa panostamaan tasoristeysten turvallisuuteen. Nykyisiin liikennemerkkeihin ei kukaan kuole, mutta vaarallisiin tasoristeyksiin kylläkin. Esimerkiksi viime vuonna Siilinjärvellä kuoli joukko nuoria juuri vartioimattomassa tasoristeyksessä. Nämäkin kuolemat oltaisiin voitu välttää. Prioriteetit on nyt laitettava kuntoon, vaatii Perussuomalaisten Nuorten puheenjohtaja Samuli Voutila.
Liikenteessä turvallisuus etusijalle
Perussuomalaiset Nuoret katsoo, että liikenneturvallisuuteen satsaamalla voidaan erityisesti kokemattomien kuljettajien riskejä karsia. Puomit tasoristeyksiin lisäämällä, infrastruktuuriin panostamalla ja yleistä tieturvallisuuteen liittyvää tietoa levittämällä saadaan parannuksia yleiseen liikenneturvallisuuteen.
– Tämä on asia, joka pitää vihdoinkin saada kuntoon. Jos meillä on varaa huolehtia liikennemerkeissä esiintyvien hahmojen sukupuolesta, on meillä oltava varaa huolehtia myös ihmishenkiä vaarantavasta epäkohdasta, toteaa Perussuomalaisten Nuorten hallituksen jäsen Harri Vuorenpää.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Meri: Hallitus vie läpi historiallista uudistusta ulosottovelallisten aseman parantamiseksi
Perussuomalainen oikeusministeri Leena Meri kertoi eduskunnan kyselytunnilla oikeusministeriön valmistelleen pitkään uudistusta, joka helpottaa ulosottovelallisten mahdollisuuksia käydä töissä ja lyhentää velkojaan. Edellinen hallitus vastusti hanketta, mutta Meri sanoo olevansa ylpeä nykyhallituksesta, joka vie uudistusta määrätietoisesti eteenpäin.

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”
Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila julkaisi viestipalvelu X:ssä kirjoituksen, jossa hän syyttää SDP:tä ja vasemmistoa uusien äänestäjien haalimisesta maahanmuuton avulla sekä yhdistyskentän käyttämisestä poliittisiin tarkoituksiin. Turkkila sanoo puolueiden rakentavan järjestelmää, joka hyödyntää julkisia varoja ylläpitääkseen korruptiivista koneistoa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää