Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Ronkainen ja Slunga-Poutsalo tyytyväisiä Hanko-Hyvinkää-radan sähköistämiseen

18.06.2019 |16:45

Perussuomalaiset kansanedustajat Jari Ronkainen ja Riikka Slunga-Poutsalo ovat tyytyväisiä hallituksen lisäbudjetissa esittämään Hanko-Hyvinkää-radan sähköistämiseen. Hankkeen ratasuunnittelu on käynnissä ja hanke käynnistetään vuonna 2020. Kustannusarvio on 62 miljoonaa euroa.

– Olin asiasta viime kaudella yhteyksissä liikenneministeri Anne Bernerin kanssa ja rattaat saatiin pyörimään. Nykyisen hallituksen päätös käynnistää hanke on kuin kirsikka kakun päälle, edellisen kauden liikenne- ja viestintävaliokunnan jäsenenä toiminut Jari Ronkainen kertoo.

Osa rahtiliikenteestä raiteille

Hankkeen teollisuudelle koituvien taloushyötyjen lisäksi asian etenemistä päätöksentekoon ovat tukeneet hankkeen ympäristövaikutukset.

– Sen lisäksi, että hanke tukisi Hangon sataman kasvavaa vienti- ja tuontitoimintaa sekä piristää niin Uudenmaan kuin valtakunnankin yritysten elinvoimaa, niin vaakakupissa on todennäköisesti painanut myös mahdollisuus siirtää osa Hanko—Mäntsälä-tien rahtikuljetuksista raiteille. Samalla vähennetään liikennepäästöjä ja parannetaan liikenneturvallisuutta, kun saadaan valtatien raskaan liikenteen osuutta vähennettyä, perustelee uusimaalainen ensimmäisen kauden kansanedustaja Riikka Slunga-Poutsalo.

Tasoristeysten turvallisuus huomioitu

Raaseporin tasoristeysonnettomuuden jälkeen runsaasti keskustelua herättänyt tasoristeysten turvallisuus tulee niin ikään kaksikon mielestä huomioitua.

– Väylävirasto teki aivan oikein yhdistäessään tasoristeysten turvallisuussuunnitelman Hangonradan sähköistämiseen, sillä nyt toteutettavalla hankkeella päästään samalla kertaa eroon useista vaarallisista tasoristeyksistä, joita on etenkin Hanko—Karjaa-rataosuudella, Slunga-Poutsalo summaa.

Yhdistää poikittaisliikenteen pääväylään

Hämeen kansaedustaja Ronkainen näkee hankkeessa positiivisia talousvaikutuksia ei pelkästään Länsi-Uudellemaalle, vaan laajemmallekin työssäkäyntialueelle.

– Radalla on tärkeät yhteydet Vuosaaren ja Hangon satamiin, Kirkniemen paperitehtaalle sekä Hämeenlinnan terästehtaalle. Tämän lisäksi Hanko—Hyvinkää-radan sähköistäminen yhdistää Uudenmaan poikittaisliikenteen Helsinki—Oulu-pääväylään ja palvelee näin valtakunnallisestikin ihmisten ja rahdin kuljetusta.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät

06.05.2026 |10:00
2.
Suomen uutiset logo

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan

05.05.2026 |09:13
3.
Suomen uutiset logo

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”

04.05.2026 |11:51
4.
Suomen uutiset logo

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä

05.05.2026 |17:39
6.
Suomen uutiset logo

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?

06.05.2026 |17:24

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää