Artikkeli kuva

Viikon 3/2026 luetuin

PS-Nuoriso: Kaikki työttömät maahanmuuttajat on palautettava kotimaihinsa

12.01.2026 |10:20

Perussuomalainen Nuoriso esittää, että Suomi ryhtyy välittömästi palauttamaan työttömiä maahanmuuttajia kotimaihinsa, koska heillä ei ole hyvää syytä olla Suomessa.

Suomen työttömyystilastot ovat ylittäneet uuden synkän rajapyykin, kun maamme työttömyysaste on nyt virallisesti korkein koko Euroopan unionissa, 10,6 %. Työttömien määrä on kasvanut hälyttävästi.

Perussuomalainen Nuoriso penää tarkempaa keskustelua siitä, keitä Suomen uudet työttömät oikeastaan ovat. Suomessa syntyneiden työttömyysaste on nimittäin 7,8 % ja ulkomailla syntyneiden jopa 19,3 %.

– Hallitusta on haukuttu saamattomasta työllisyyspolitiikasta, mutta muistutamme, että maamme uudet työttömät ovat suureksi osaksi edellisten hallitusten löperön maahanmuuttopolitiikan tuotoksia”, huomauttaa PS-Nuorison puheenjohtaja Elias Rosengrén.

Suomeen ei kaivata uutta työttömien alaluokkaa

Perussuomalainen Nuoriso esittääkin, että Suomi ryhtyy välittömästi palauttamaan työttömiä maahanmuuttajia kotimaihinsa, koska heillä ei ole hyvää syytä olla Suomessa.

Lisäksi Suomen on viipymättä siirryttävä PS-Nuorison maahanmuuttopoliittisessa ohjelmassa esitettyyn vierastyöläismalliin, jossa maahanmuuttajan työsuhde tai opiskelupaikka ei enää automaattisesti luo väylää perheenyhdistämiselle. Näin ulkomaalaisten perheenjäsenistä ei muodostu Suomeen uutta työttömien alaluokkaa.

– Jos haluaa tulla Suomeen töihin tai opiskelemaan, niin täällä saa vapaasti tienata rahaa kotimaahan jäävälle perheelle. Jos perheen haluaa mukaan, voi heidät elättää omilla rahoillaan”, linjaa PS-Nuorison hallituksen jäsen Fanny Tahvanainen.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

”Kela maksaa vuokran” – lupaus, joka johti vuokranantajan ansaan

05.12.2025 |20:14
Suomen uutiset logo

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”

17.10.2025 |12:11
Suomen uutiset logo

Mäenpää: Kuinkahan paljon taloudelle haitallinen maahanmuutto kasvattaa bruttokansantuotettamme?

29.12.2025 |14:33

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”

11.02.2026 |14:41
3.
Suomen uutiset logo

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”

15.02.2026 |18:50
4.
Suomen uutiset logo

Uusi kansalaisaloite: Turve määriteltävä uusiutuvaksi ja pois EU-päästökaupan piiristä

11.02.2026 |13:57
5.
Suomen uutiset logo

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa

11.02.2026 |15:35

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää