Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

PS-Nuoriso: Sinivilkkusabotaasilainsäädäntö tuo turvaa ensihoidolle

09.09.2025 |09:44

Ensihoidossa kohdattuun työväkivaltaan puuttuminen on ollut yksi perussuomalaisten ja alan liittojen pitkäaikaisimmista tavoitteista.

Tänään eduskunnan täysistunnossa käydään lähetekeskustelua rikoslain muutoksesta, jolla kriminalisoidaan niin kutsuttu sinivilkkusabotaasi ja vahvistetaan sisäisen turvallisuuden viranomaisten ja ensihoidon henkilöstön rikosoikeudellista suojaa.

Väkivalta puhuttanut pitkään

PS-Nuorison puheenjohtajiston ensihoitajat, AMK-opiskelijat Lauri Laitinen ja Nanna Väätäinen kommentoivat tulevaa lakimuutosta:

– Ensihoidossa kohdattu työväkivalta on puhuttanut pitkään alalla ja ongelmaan puuttuminen on ollut yksi perussuomalaisten ja alan liittojen pitkäaikaisimmista tavoitteista.

Teoille oikeat seuraamukset

Viiden vuoden takaisessa Tehyn, SEHL:n, SPAL:in ja SSPL:n ensihoitajille ja pelastajille suunnatussa jäsenkyselyssä jopa 3/4 oli kokenut väkivaltaa tai sen uhkaa työtehtävässä uransa aikana ja lähes 90% sanallista uhkaa.

– Toivomme, että ensihoitajien koskemattomuus toteutuu jatkossa, kun teoille saadaan oikeat seuraamukset, Laitainen ja Väätäinen sanovat.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

PS-Nuoriso: Perussuomalaiset on ainoa suomalaista hoitajaa puolustava puolue

25.03.2025 |12:29
Suomen uutiset logo

Lakiehdotus puuttuisi ankarammin hälytystehtävissä kohdattuun väkivaltaan – hallitus haluaa varmistaa poliisien, pelastajien ja ensihoitajien rikosoikeudellisen suojan kaikissa tilanteissa

06.02.2025 |11:06
Suomen uutiset logo

Suomen kriminaalipolitiikassa tapahtui suunnanmuutos: Rangaistukset kiristyvät, lisää resursseja poliisille, vankeinhoitoon ja oikeuslaitokselle – ”Yleisen oikeustajun mukaista”

28.11.2024 |18:51
Suomen uutiset logo

Hallitus turvaa poliisin ja Rajavartiolaitoksen resurssit – ministeri Ranne: Kaikkein tärkeintä on Suomen sisäisestä turvallisuudesta huolehtiminen

25.09.2024 |16:24

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä

12.12.2025 |15:24
2.
Suomen uutiset logo

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä

08.12.2025 |11:21
8.
Suomen uutiset logo

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”

10.12.2025 |18:00
10.
Suomen uutiset logo

Anarkistiryhmälle potkut Helsingin yliopiston ylioppilaskunnasta – erottamisen taustalla valtiovarainministeriin kohdistuva häirintä ja uhkaava toiminta

09.12.2025 |14:31

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää