Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

PS: Turvetuotannolle taattava paremmat toimintaedellytykset

04.06.2014 |14:31

Eduskunnan ympäristövaliokunnan perussuomalaiset jäsenet, kansanedustajat Martti Mölsä, Jari Lindström ja Juha Väätäinen ovat jättäneet valiokunnassa pykälävastalauseen liittyen uuteen ympäristönsuojelulakiin. Vastalauseessa he puolustivat sekä turvetuotannon jatkumista maassamme että tiettyjen jo luonnonarvon menettäneiden soiden vapaampaa käyttämistä.

Ympäristövaliokunnan perussuomalaiset eivät myöskään hyväksy sitä, että ympäristönsuojelulaki ei jatkossakaan sisällä minkäänlaisia korvaussäännöksiä niille toimijoille, joilta lupapäätös turvetuotannon harjoittamiseen evätään. Tämän johdosta luonnonarvopykälä kuuluisi luonnonsuojelulakiin.

– Katsomme, että nykyinen hallitus ja sen lainsäädäntöhankkeet estävät yrittäjyyttä ja järkevää energiapolitiikan kehittämistä maassamme, toteavat Mölsä, Lindström ja Väätäinen.

Perussuomalaisten mielestä kotimaisen energian aseman parantaminen vaatisi myös muita käytännön ja lainsäädännöllisten esteiden purkamista pikaisesti.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
5.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
6.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää