
PS varoitti hallitusta flirttailusta EU:n miljardipaketin kanssa: ”Opetelkaa sanomaan ei”
Talousvaliokunnan perussuomalaisjäsenet jättivät eriävän mielipiteen valiokunnan lausuntoon – tukipaketista ei pitäisi edes keskustella, vaan siitä pitää kieltäytyä suoraan.
Eduskunnan talousvaliokunta antoi tänään lausunnon suurelle valiokunnalle koskien EU:n ehdottamaa elvytysrahastoa. Rahaston perustamisesta ehdotuksen mukaisena aiheutuisi Suomelle viisi miljardia enemmän maksettavaa, kuin mitä rahastosta saisimme takaisin.
Lausunnossaan valiokunta toi esiin perinteiset huolet järjestelyn laillisuusongelmista ja vallan siirtämisestä EU:lle, mutta päätyi kuitenkin lopulta kannattamaan Suomen hallituksen linjaa.
”Rahojamme ette saa, tästä ei neuvotella”
Valiokunnan perussuomalaiset jäsenet eivät voineet allekirjoittaa näin lepsua kantaa, vaan jättivät asiasta oman eriävän mielipiteensä, että hallituksen pitäisi yksinkertaisesti kieltäytyä heti ja täysin.
– Suomen hallituksen linja on, että neuvotteluita jatketaan, ja jos joitain muutoksia saataisiin läpi, esimerkiksi ehkä hieman vähemmän rahaa lahjoittava ratkaisu, niin sellainen kelpaisi. Me perussuomalaiset halusimme tehdä heti selväksi, että Suomen rahojen pois lahjoittamiseen emme tule suostumaan, tästä ei neuvotella, talousvaliokunnan jäsen Minna Reijonen linjaa.
”Hallitus, opetelkaa sanomaan ei”
Elpymisrahaston perustaminen edellyttää yksimielistä päätöstä, ja jokaisella maalla on yksi ääni. Siten Suomi voi halutessaan estää ehdotuksen toteutumisen, tai ainakin oman osallistumisensa rahastoon. Muut maat voivat perussuomalaisten mielestä menetellä, kuten haluavat, mutta ilman Suomen seuraa tai rahoja.
– Hallituksen selvityksessä ei edes harkittu ajatusta, että Suomi jättäytyisi ulos rahastosta. Siten välttyisimme tämän rahastuksen maksumieheksi joutumiselta. Siitä ei ole edes kymmentä vuotta, kun viimeksi takasimme Ranskan ja Saksan pankkien saatavat, ja nyt ne ovat taas soittelemassa meille ja kertomassa, miten kiire päätöksellä on. Hallituksen on opeteltava sanomaan ”ei”. Painostuksen edessä ei pidä taipua, talousvaliokunnan jäsen Veikko Vallin jyrähtää.
Liittovaltiota koronakepillä ja rahaporkkanalla
Ei ole sattumaa, että ehdotuksen mukanaan tuomia asioita valiokuntakin kutsui ongelmallisiksi. EU:n alijäämäinen budjetti, yhteinen velka, tulonsiirrot ja verotusoikeus EU:lle voivat olla lainvastaisia tai ainakin lain hengen vastaisia, ja vievät EU:ta vääjäämättä kohti liittovaltiota.
– Koronan varjolla EU yrittää kahmia itselleen lisää valtaa, ja hyödyllisinä apureina sillä on rahastosta ja liittovaltiokehityksestä itse hyötyvät maat kuten Ranska ja Italia, talousvaliokunnan varajäsenenä eriävän mielipiteen allekirjoittanut Ville Vähämäki toteaa.
Kukaan ei kysy, miksi
Jostain syystä kukaan ei kysy, miksi elvytysrahasto pitäisi perustaa. Jokainen EU-maa voisi ottaa itse velkaa, vastata siitä yksin ja käyttää lainaamansa varat koronataantuman ylittämiseen ja investointeihin parhaaksi näkemällään tavalla.
– EU tekee saman kuin aina. Se verhoaa yksinkertaisen asian monimutkaisen näköiseksi ja lisää päälle muodikkaita sanoja, kuten tulevaisuus, ilmastonmuutostorjunta ja digitaalisuus. Ja sitten on muka kauhea kiire ja pakko. Tämä ehdotus on todellisuudessa ylivelkaisten eurokriisimaiden tukipaketti. Ja sitä meille ei haluta kertoa, talousvaliokunnan jäsen Sakari Puisto toteaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- elvytysrahasto Veikko Vallin Minna Reijonen Talousvaliokunta Sakari Puisto Tukipaketit velka Ville Vähämäki hallitus talous EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


VM:n ex-ylijohtaja arvioi erittäin kriittisesti EU-elvytysrahastoa ja EU-veroja – ”Lopputuloksena hallitsematon byrokratia, viimeiseen pisaraan puristettu veronmaksaja, palkansaaja ja yrittäjä”
Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan
Kansanedustaja Sanna Antikainen pitää vakavana sitä, että vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula on tehnyt oikeuskanslerille kantelun sisäministeriön virkamiehestä, joka antoi hallintovaliokunnalle lausunnon sisäisen turvallisuuden selonteosta. Lausunnossa virkamies nimesi jihadistisen, äärioikeistolaisen sekä äärivasemmistolaisen ja anarkistisen ekstremismin merkittäviksi väkivaltauhkiksi Suomessa.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Purra: En halua espanjalaista sosialismia Lindtmanilta, Palestiinan tunnustamista Razmyarilta enkä Tuppuraista neuvottelemaan Saksaan
Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä
Presidentti Trumpin uusimmasta murhayrityksestä epäilty mies on vangittuna. Häntä on pidetty eristyksissä muista vangeista ja erityistarkkailussa itsemurhariskin takia. Ihmisoikeuksien edistämiselle omistautunut tuomari Zia Faruqui oli sitä mieltä, että murhaepäiltyä on kohdeltu poikkeuksellisen tiukasti, joten tuomari päätti aivan ensimmäiseksi pyytää tutkintavangilta anteeksi.

Purra ja Rantanen Kiihdytysajoissa: ”Yksikään muu puolue ei tule tekemään maahanmuutolle mitään”
Valtiovarainministeri Riikka Purra ja sisäministeri Mari Rantanen debatoivat maahanmuutosta perussuomalaisten puoluetapahtuma Kiihdytysajojen paneelikeskustelussa.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.

Ex-kansanedustaja Reijo Tossavaiselle sakot somekommentista: ”Tuomiossa on aika vahva poliittinen vivahde”
Helsingin käräjäoikeus tuomitsi perussuomalaisten entisen kansanedustajan Reijo Tossavaisen kunnianloukkauksesta. Tossavainen oli arvostellut Veronika Honkasalon osallistumista Palestiina-mielenosoitukseen.

Espanjan talous nojaa EU-tukien ja halpatyövoiman varaan – SDP haluaa samaa Suomeen
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman on nostanut Espanjan sosialistihallituksen Suomen vasemmiston esikuvaksi. Pohjoismaiset demarit Tanskassa ja Ruotsissa hän sivuuttaa. Tanska ja Ruotsi vaativat menokuria ja tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa, Espanja ei kumpaakaan.
















