Puolan valtiovarainministeri: EU:lta 700 miljardia euroa elvytykseen

15.09.2014 |10:35

Puolan valtiovarainministeri Mateusz Szczurek ehdottaa 700 miljardin euron elvytysrahastoa eurokriisin runtelemille maille. Viiden vuoden ohjelmaan rahat kerättäisiin EU:n jäsenmailta. Tarkkaa rahoitusmallia hän ei kuitenkaan esitellyt. Szczurekin mukaan liian tiukka vyönkiristys aiheuttaa tarpeetonta taloudellista vahinkoa.

– Eurooppa kuristaa itsensä tarpeettomasti, Szczurek toteaa Financial Timesille.

Hän myöntää, ettei ehdotusta oteta Saksassa riemuiten vastaan. Sen sijaan FT arvelee, että ehdotus saa tukea ainakin Ranskalta ja Italialta. Lisäksi Puolan valtiovarainministeriön mukaan ehdotuksella on myös marraskuussa Euroopan komission puheenjohtaksi nousevan Donald Tuskin tuki.

Szczurek myöntää myös, että talouskuri on suitsinut valtiolainojen korkoja, mutta että se ei ole onnistunut pysäyttämään Euroopan talouden alamäkeä.

Henri Myllyniemi


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
3.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
4.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
6.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää