Puolan valtiovarainministeri: EU:lta 700 miljardia euroa elvytykseen

15.09.2014 |10:35

Puolan valtiovarainministeri Mateusz Szczurek ehdottaa 700 miljardin euron elvytysrahastoa eurokriisin runtelemille maille. Viiden vuoden ohjelmaan rahat kerättäisiin EU:n jäsenmailta. Tarkkaa rahoitusmallia hän ei kuitenkaan esitellyt. Szczurekin mukaan liian tiukka vyönkiristys aiheuttaa tarpeetonta taloudellista vahinkoa.

– Eurooppa kuristaa itsensä tarpeettomasti, Szczurek toteaa Financial Timesille.

Hän myöntää, ettei ehdotusta oteta Saksassa riemuiten vastaan. Sen sijaan FT arvelee, että ehdotus saa tukea ainakin Ranskalta ja Italialta. Lisäksi Puolan valtiovarainministeriön mukaan ehdotuksella on myös marraskuussa Euroopan komission puheenjohtaksi nousevan Donald Tuskin tuki.

Szczurek myöntää myös, että talouskuri on suitsinut valtiolainojen korkoja, mutta että se ei ole onnistunut pysäyttämään Euroopan talouden alamäkeä.

Henri Myllyniemi


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Saksa velvoittaa turvapaikanhakijat yleishyödyllisiin töihin – kieltäytyminen leikkaa avustusta

23.01.2026 |11:09
4.
Suomen uutiset logo

Vantaalla ei haluta puhua maahanmuuton haittavaikutuksista: Valtuuston kokous meni hulinaksi – joukko valtuutettuja marssi ulos

27.01.2026 |16:30
6.
Suomen uutiset logo

Yhdysvalloissa 2,6 miljoonaa laitonta maassaolijaa vähemmän kuin vuosi sitten – demokraatit yrittävät estää karkotuksia kaikin keinoin

24.01.2026 |12:00
7.
Suomen uutiset logo

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan

28.01.2026 |17:21
8.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Vasemmistoliiton kannattajista kolmannes hyväksyy poliittisen väkivallan 

22.01.2026 |18:07

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää