Puolan valtiovarainministeri: EU:lta 700 miljardia euroa elvytykseen

15.09.2014 |10:35

Puolan valtiovarainministeri Mateusz Szczurek ehdottaa 700 miljardin euron elvytysrahastoa eurokriisin runtelemille maille. Viiden vuoden ohjelmaan rahat kerättäisiin EU:n jäsenmailta. Tarkkaa rahoitusmallia hän ei kuitenkaan esitellyt. Szczurekin mukaan liian tiukka vyönkiristys aiheuttaa tarpeetonta taloudellista vahinkoa.

– Eurooppa kuristaa itsensä tarpeettomasti, Szczurek toteaa Financial Timesille.

Hän myöntää, ettei ehdotusta oteta Saksassa riemuiten vastaan. Sen sijaan FT arvelee, että ehdotus saa tukea ainakin Ranskalta ja Italialta. Lisäksi Puolan valtiovarainministeriön mukaan ehdotuksella on myös marraskuussa Euroopan komission puheenjohtaksi nousevan Donald Tuskin tuki.

Szczurek myöntää myös, että talouskuri on suitsinut valtiolainojen korkoja, mutta että se ei ole onnistunut pysäyttämään Euroopan talouden alamäkeä.

Henri Myllyniemi


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”

06.04.2026 |10:00
6.
Suomen uutiset logo

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa

08.04.2026 |15:11
7.
Suomen uutiset logo

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja

07.04.2026 |09:31
10.
Suomen uutiset logo

Johdateltu viestintä hämmentää – konsulttien käsikirjan opit ohjaavat keskustelua datakeskuksesta Mikkelissä

04.04.2026 |09:48

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää