Artikkeli kuva

SU

Purra ja Luukkanen Suomalainen ensin -kiertueella: ”Meillä ei ole rahaa maailman kunnianhimoisimpaan ilmastopolitiikkaan” (video)

07.11.2021 |18:40

Suomalainen ensin -kiertue matkasi tänä viikonloppuna Kymiin ja Etelä-Karjalan seudulle. Letkaa vetävät puheenjohtaja Riikka Purra ja puoluesihteeri Arto Luukkanen.

Riikka Purra korosti puheessaan, että vielä joitakin kymmeniä vuosia sitten kaikki puolueet pitivät itsestäänselvänä suomalaisten tulevan ensin, kun rahaa jaetaan. Hän totesi myös, että nykyisin tällä linjalla on vain perussuomalaiset. Purran mukaan nykyinen ilmastopolitiikka johtaa maan kurjistumiseen, sillä Suomella ei ole rahaa olla maailman kunnianhimoisin.

Puoluesihteeri Arto Luukkanen painotti aluevaaleissa äänestämisen tärkeyttä, sillä hänen mukaansa varsinkin keskustalaiset äänestävät varmasti.

Katso tunnelmia paikan päältä:

Videolla kiertueen tunnelmia ja puhetta politiikasta.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
3.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
4.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21
5.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
6.
Suomen uutiset logo

Turistit ottivat oikeuden omiin käsiinsä ja työnsivät laittomat maahantulijat takaisin merelle – katso video!

17.09.2025 |14:55

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää