Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Purra: Kehysriihen kasvu- ja työllisyystoimista jo alustava sopu, yrittäjien eläkemaksuihin tulossa helpotusta

21.04.2026 |11:30

Tänään alkaneesta hallituksen kehysriihestä odotetaan päätöksiä tulevista kasvutoimista ja säästöistä. Myös yrittäjien eläkemaksuihin on luvassa helpotuksia.

Hallitus kokoontuu tiistaina ja keskiviikkona kehysriiheen, jossa päätetään tulevien vuosien säästöistä ja kasvutoimista. Kehysriihessä käsitellään julkisen talouden suunnitelmaa vuosille 2027–2030.

Riihessä on tarkoitus löytää 400 miljoonan euron korvaavat säästöt sekä mahdollisia elvyttävämpiä toimia.

Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että hallitus ei riko kehystään, vaikka ulkoiset shokit vaikeuttavat tekemistä. Purra muistuttaa Suomen olevan EU:n tarkkailuluokalla.

– Meitä sitovat myös EU:n finanssipoliittiset säännöt. Jos teemme uusia toimia jotka kustantavat jotain, meidän on löydettävä niille rahoitus kehyksen sisältä. Sen takia olemme tehneet korvaavia ja uusia säästöjä hieman enemmän, kuin olisi ollut välttämätöntä.

Vaikeita mutta välttämättömiä päätöksiä

Purran mukaan tarvittavista säästöistä sekä kasvu- ja työllisyystoimista on jo alustava sopu, joistakin asioista vielä neuvotellaan.

– Toteutamme merkittäviä kasvu- ja työllisyystoimia, jotka rahoitetaan olemassa olevilla varoilla.

Epävakaa maailmantilanne lisää kehysriihen vaikeuskerrointa. Valtiovarainministeri kuitenkin toppuuttelee huolestuneita.

– On erotettava kaksi asiaa: maailmantilanne on vakava, mutta me teemme ratkaisuja niissä asioissa, joihin voimme itse vaikuttaa. Hallitus on erittäin toimintakykyinen, kantaa vastuuta ja tekee päätöksiä Suomen ja suomalaisten hyväksi.

– Julkisen talouden vaikea tilannekin on ratkaistavissa. Se edellyttää, että puolueet ja hallitukset tekevät myös poliittisesti vaikeita, mutta välttämättömiä päätöksiä tulevaisuuden eteen.

Yel-korjauksesta apua yrittäjille

Kehysriihestä odotetaan myös päätöksiä yrittäjien eläkeuudistuksesta, eli korjauksia edellisen hallituksen epäonnistuneeseen uudistukseen.

Hallitus linjasi jo kevään 2025 puoliväliriihessä, että osana hallituksen päättämää tulevaisuuden kasvupakettia myös yrittäjien eläkejärjestelmän ongelmia korjataan.

Purra korostaa, että yel-korjaus on samalla kasvutoimi.

–  Olemme alusta asti olemme sanoneet korjaavamme yel-asiaa. Tämä on kasvutoimi ja parantaa yritysten toimintaedellytyksiä. Pienyrittäjiä on jo kaatunut näiden maksujen alle, ja me pyrimme korjaamaan sitä.

Hallituspuolueiden puheenjohtajat, pääministeri Petteri Orpo, valtiovarainministeri Riikka Purra, opetusministeri Anders Adlercreutz, sekä maa- ja metsätalousministeri Sari Essayah kohtasivat median edustajia tiistaina aamulla ennen kehysriihen alkua.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Huhtikuun kehysriihessä ei enää uusia mittavia säästöpäätöksiä – Purra: Ostovoima paranee, EU tyytyväinen Suomen linjaan

10.03.2026 |22:26

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Feminismi halusi eroon miesten ahtaista ja ”toksisista” roolimalleista, mutta kuinkas sitten kävikään?

17.04.2026 |17:22

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää