

LEHTIKUVA
Riikka Purra: Perussuomalaisten ministeriryhmä ja eduskuntaryhmä ovat sitoutuneet yhdenvertaisuustiedonantoon
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra korosti hetki sitten tiedotustilaisuudessa, että perussuomalaiset puhuu jatkossakin maahanmuutosta ja maahanmuuttopolitiikan ongelmista. - Samaan aikaan, mitä herkemmistä aiheista on kyse, sitä tärkeämpää on, että liian provokatiivisilla tai tulkinnanvaraisilla muotoiluilla asioita ei viedä sivuraiteelle.
Hallituspuolueiden puheenjohtajien tiedotustilaisuudessa puhunut Riikka Purra korostaa nelikon käyneen tänään vakavahenkisen keskustelun, jossa ei vielä käsitelty budjettiin kuuluvia asioita.
Purra totesi olevansa pahoillaan siitä, että perussuomalaisten sitoutumista yhdenvertaisuustiedonantoon epäillään.
– Se ei ole tarkoituksemme. Emme hae vastakkainasettelua hallituksen sisälle tai yhteiskuntaan. Haluan korostaa, että olemme täysin sitoutuneita yhdenvertaisuustiedonantoon, yhdenvertaisuuteen, demokratiaan ja oikeusvaltioon.
– Kaikki ihmiset ovat yhtä arvokkaita. Ihmisarvo on jakamaton, tämä on meille täysin selvää. Hallituksen linja on jaettu ja ymmärretty.
Tärkein tehtävämme on puuttua ongelmiin
Purra sanoo, että perussuomalaiset puhuu jatkossakin maahanmuutosta ja maahanmuuttopolitiikan ongelmista, joskus myös kovaa ja värikkäästi.
– Se ei poistu. Samaan aikaan, mitä herkemmistä aiheista on kyse, sitä tärkeämpää on, että liian provokatiivisilla tai tulkinnanvaraisilla muotoiluilla asioita ei viedä sivuraiteelle. Tärkein tehtävämme on puuttua ongelmiin, ja tehdä lainsäädäntömuutoksia hallituksessa.
– Me uudistamme maahanmuuttopolitiikkaa hallituksessa, ja teemme tärkeitä lainsäädäntömuutoksia. Ongelmien tunnistaminen ja niihin puuttuminen on tärkeää. Kyse ei ole riidan haastamisesta.
Hallitus vastaa vaikeisiin taloushaasteisiin
Purran mukaan on selkeää, että ihmisarvoa kyseenalaistavaa puhetta ei hyväksytä.
– Yhdenvertaisuusselontekoon ovat sitoutuneet kaikki, ministeriryhmä ja eduskuntaryhmä. Kaikki syksyllä 2023 sovittu on siten voimassa. Eduskuntaryhmissä käydään selontekoa ja sen sisältöä läpi jatkossakin. Mahdollisia rikkomuksia käydään läpi eduskuntaryhmissä.
– Suomi on vaikeassa tilanteessa maailman myrskytessä ympärillä talouden osalta. Tässä budjettiriihessä suuria asioita joihin joudumme vastaamaan ja korjaamaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”
Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila julkaisi viestipalvelu X:ssä kirjoituksen, jossa hän syyttää SDP:tä ja vasemmistoa uusien äänestäjien haalimisesta maahanmuuton avulla sekä yhdistyskentän käyttämisestä poliittisiin tarkoituksiin. Turkkila sanoo puolueiden rakentavan järjestelmää, joka hyödyntää julkisia varoja ylläpitääkseen korruptiivista koneistoa.

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.