

LEHTIKUVA, SU
Putkonen: Kokoomus oli ajoittanut Turusen siirron hyvin tarkasti – mutta hallitus tulee pysymään kasassa, sinisten julmistelusta huolimatta
Kokoomukseen tänään loikanneen Kaj Turusen erittäin hyvin tunteva työmies Matti Putkonen kommentoi Suomen Uutisten videohaastattelussa loikkauksen syvävirtoja. Putkosen mukaan kyse on ennen muuta työehtosopimusten yleissitovuudesta ja energiapolitiikasta. Hän pitää myös todennäköisenä, että loikka toimii ovenavauksena muille sinisille.
– Juuri nyt on hallituksen käsittelyyn ja eduskuntaan työelämän ja energiapolitiikan kannalta suuria asioita. Kokoomus ajaa työehtosopimusten yleissitovuuden purkamista. Samoin Kaj Turunen on perussuomalaisissa olleessaan yrittänyt ajaa yleissitovuuden purkamista, Putkonen avaa.
– Se aina täällä torpattiin, Putkonen kertoo.
– Nyt kokoomus yhdessä muiden hallituspuolueiden kanssa käyttää Turusta keppihevosena, jotta työehtosopimusten yleissitovuus voitaisiin purkaa.
– Uskon, että PS yhdessä ammattiyhdistysliikkeen kanssa pystyy estämään yleissitovuuden purkamisen.
Putkosen mukaan toisena keskeisenä asiana ovat energiapoliittiset kysymykset.
– Turusella on talousvaliokunnan puheenjohtajana ratkaiseva rooli, kun tuulivoiman syöttötariffien jatkoa käsitellään. Hän kääntää tässä takkinsa ja tulee mitä todennäköisimmin ajamaan jatkoa tuulivoiman syöttötariffeille. Tämä merkitsee useiden satojen miljoonien lisälaskua vuodessa.
– Kokoomusta ei ole koskaan kiinnostanut köyhemmän asia. Turunen on nyt omiensa joukossa tältäkin osin.
Kolmantena asiana on Putkosen mukaan kivihiilen täyskielto.
– Noin sadalla paikkakunnalla asumisen kustannukset tulevat tämän päätöksen myötä kasvamaan. Mutta tämähän ei Westendissä asuvia kokoomuslaisia kiinnosta.
– Siniset tulevat muutaman päivän julmistelemaan tästä siirrosta. Mutta hallitus tulee pysymään kasassa, siitä ei ole hetkenkään epäilystä.
– Asia sopii suurelle osalle sinisten eduskuntaryhmää, sillä Kaj Turunen toimii tässä ovenavaajana kokoomukseen, jonne suurin osa sinisistä tulee todennäköisesti siirtymään.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Razmyar ja Vigelius kiivaina Espanjan kriisistä – ”SDP levittää laittomille siirtolaisille punaista mattoa”
Marokosta saapui vuorokaudessa yli 60 000 siirtolaista Espanjan Ceutaan. Perussuomalaiset vaativat Espanjan sulkemista Schengen‑alueen ulkopuolelle, kun taas SDP:n Nasima Razmyar ehdottaa lähtöalueiden olojen parantamista. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius tyrmää Razmyarin puheet epärealistisina.

Kymmenet tuhannet afrikkalaiset tunkeutuivat väkisin Eurooppaan – Espanjan Ceutassa ”täysi kaaos”
Espanjan vasemmistohallituksen myötäsukainen maahanmuuttopolitiikka kärjistyy parhaillaan Ceutassa. Valtava määrä lähinnä nuoria miehiä on tunkeutunut väkisin EU:n alueelle. Espanjan hallitus on päättänyt lähettää armeijan selvittämään totaalista kaaosta ja ryöstelyä. Euroopan tulevaisuus on Ceutassa käsillä jo tänään.

Iranin vallankumouskaarti uhoaa: Näin tapamme Melanie Trumpin
Iranin pappisjohto on vannonut kostoa Yhdysvalloille siitä lähtien, kun amerikkalaisesta droonista ammuttu ohjus tappoi islamilaisen tasavallan vallankumouskaartin komentajan. Nyt vallankumouskaartia lähellä oleva uutistoimisto on julkaissut videon, jossa uhataan seikkaperäisesti Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin perhettä.

Antikainen: Espanjan raja murtui – tätäkö Lindtman haluaa Suomelle?
Torstaina laittomien maahantulijoiden massa vyöryi Espanjan Ceutaan Marokosta. Ceutan aluehallinnon johtaja Juan Jesús Vivas julisti alueelle hätätilan ja pyysi Madridilta armeijaa rajalle. Espanjan sisäministeriö kieltäytyi julistamasta kansallista hätätilaa.

Kielimuuri suojaa: Maahanmuuttajalapset eivät kelpaa ruotsinkielisiin kouluihin
Vieraskielisten oppilaiden osuus on suomenkielisissä kouluissa liki kymmenkertainen ruotsinkielisiin verrattuna. Samaan aikaan kun koulushoppailu ja oppilasalueiden pakkomuutokset mullistavat satojen suomenkielisten koulujen arkea, ruotsinkielinen koulujärjestelmä on säästynyt ilmiöltä lähes kokonaan.

Heinäluoma selittää koulushoppailun asuntopolitiikalla – tilastot kertovat toista
SDP:n Eveliina Heinäluoma selitti tällä viikolla koulushoppailun asuntopolitiikan syyksi ja nosti Myllypuron esimerkiksi onnistuneesta kehityksestä. Asuntomarkkinadata kertoo kuitenkin toista tarinaa.

Nizzan terroristi tappoi 86 ihmistä – pikkuveli rehenteli veriteolla ennen karkotustaan
Ranskassa vietettiin heinäkuun puolivälissä surujuhlaa, kun Nizzan tuhoisasta terrori-iskusta tuli kuluneeksi kymmenen vuotta. Harrasta tunnelmaa järkytti tieto terroristin veljen rikoksista tapahtumapaikan läheisyydessä.

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä
Valtaväestölle vieraan uskonnon tavat ja rituaalit hiipivät Englannin arkeen ilmeisen hyvää tarkoittavien toimien myötä. Muslimipoliisit haluaisivat koko virkakunnan osallistuvan ramadanin paastoon, jotta työtoverit ymmärtäisivät uskonnon merkityksen muslimeille. Toisaalta kukaan ei tiettävästi ole vastavuoroisesti ehdottanut joulukinkun tarjoamista vieraan uskonnon edustajille vuoden pimeimpänä aikana kristittyjen tapoihin tutustumiseksi.

22 EU-maata haastaa Espanjan löysän maahanmuuttolinjan – uppiniskainen sosialistipääministeri ei taivu
22 Euroopan unionin jäsenmaata, Suomi mukaan lukien, ilmaisi viikonloppuna lähettämässään kirjeessä epäluottamuksensa Espanjan maahanmuuttopolitiikkaan. EU-maiden sisäministerit kokoontuvat tiistaina kiireelliseen videopalaveriin.

Kolumni: Sokea suvaitsevaisuus islamismille tappaa
Islamistien massamittainen päästäminen Eurooppaan koituu vielä Euroopan tuhoksi. Tämä tapahtuu, kun avoimet länsimaat avaavat ovensa islamistiselle ideologialle, joka valtaan päästessään hylkää avoimuuden periaatteet ensimmäisenä, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













