Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Raatikainen: Helsingin telakan siirtyminen venäläisomistukseen voi olla turvallisuusuhka

13.01.2015 |15:45

Helsingin Hietalahdessa sijaitseva telakka, Arctech Helsinki Shipyard siirtyi Venäjän valtion telakkayhtiön United Shipbuilding Corporationin eli USC:n omistukseen vuoden 2014 lopussa. Nyt Helsingin telakka on sataprosenttisesti venäläisessä omistuksessa.

– Ostohinnan on arvioitu olleen melko vaatimattomat 20 miljoonaa euroa. Telakalla on nykyisin tilauskanta, joka takaa työllisyyden noin 500 laivanrakentajalle kahdeksi ja puoleksi vuodeksi, kesään 2017 saakka. Rakennettavana on kuusi jäänmurtajaa. Ukrainan kriisin johdosta USC on Yhdysvaltojen pakotelistalla. Uhkana voi olla, että telakan toiminta aiheuttaa jopa kansainvälisiin suhteisiin heijastuvia seurannaisvaikutuksia. USC on mukana sekä sota- että siviilipuolen laivanrakennuksessa, perussuomalaisten kansanedustaja Mika Raatikainen varoittaa.

Onko turvallisuusriskiin varauduttu?

Raatikainen jätti aiheesta kirjallisen kysymyksen, jossa hän kysyy hallitukselta, onko puolustusministeriötä konsultoitu kauppaa suunniteltaessa ja jos ei ole, miksi näin ei ole tehty.

– Onko varauduttu mahdolliseen turvallisuusriskiin, jonka venäläisomisteinen telakka Helsingin ydinkeskustassa voi aiheuttaa kriisitilanteessa? Raatikainen kysyy.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Sahateollisuus varoittaa miljardipommista – Tynkkynen varoitti jo aiemmin: Ilmastokiimassa unohtuvat talous ja huoltovarmuus

02.02.2026 |15:03
4.
Suomen uutiset logo

Trump antaa tonnin ”pesämunan” jokaiselle lapselle – osakesäästötilin tuoton saa haltuunsa 18-vuotiaana

30.01.2026 |12:01
7.
Suomen uutiset logo

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot

03.02.2026 |15:34
9.
Suomen uutiset logo

Aittakumpu ihmettelee aikamme hulluutta: Suomi rahtaa Italiasta jätettä poltettavaksi – samaan aikaan turve on pannassa

03.02.2026 |10:18
10.
Suomen uutiset logo

Jopas nyt! WEF hylkäämässä massasiirtolaisuuden ihanteet

30.01.2026 |18:01

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää