Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Raatikainen: Helsingin telakan siirtyminen venäläisomistukseen voi olla turvallisuusuhka

13.01.2015 |15:45

Helsingin Hietalahdessa sijaitseva telakka, Arctech Helsinki Shipyard siirtyi Venäjän valtion telakkayhtiön United Shipbuilding Corporationin eli USC:n omistukseen vuoden 2014 lopussa. Nyt Helsingin telakka on sataprosenttisesti venäläisessä omistuksessa.

– Ostohinnan on arvioitu olleen melko vaatimattomat 20 miljoonaa euroa. Telakalla on nykyisin tilauskanta, joka takaa työllisyyden noin 500 laivanrakentajalle kahdeksi ja puoleksi vuodeksi, kesään 2017 saakka. Rakennettavana on kuusi jäänmurtajaa. Ukrainan kriisin johdosta USC on Yhdysvaltojen pakotelistalla. Uhkana voi olla, että telakan toiminta aiheuttaa jopa kansainvälisiin suhteisiin heijastuvia seurannaisvaikutuksia. USC on mukana sekä sota- että siviilipuolen laivanrakennuksessa, perussuomalaisten kansanedustaja Mika Raatikainen varoittaa.

Onko turvallisuusriskiin varauduttu?

Raatikainen jätti aiheesta kirjallisen kysymyksen, jossa hän kysyy hallitukselta, onko puolustusministeriötä konsultoitu kauppaa suunniteltaessa ja jos ei ole, miksi näin ei ole tehty.

– Onko varauduttu mahdolliseen turvallisuusriskiin, jonka venäläisomisteinen telakka Helsingin ydinkeskustassa voi aiheuttaa kriisitilanteessa? Raatikainen kysyy.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
3.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
5.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
7.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
8.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää