

LEHTIKUVA
Ranne: Kuinka pihalla ministeri saa olla hallinnonalastaan ja sen lainsäädännöstä?
Perussuomalaisten kansanedustaja, diplomi-insinööri Lulu Ranne Hämeestä ihmettelee suomalaisen hallintokulttuurin rappeutumista Suomi-radan valmistelussa: liikenneministeriö ja liikenneministeri ajavat Suomi-radan laitonta päätöksentekojärjestystä kuin käärmettä pyssyyn.
– Laittoman valmistelun kohteena on Suomi-radalle haviteltu vaihtoehtoinen, tunnin matka-ajan mahdollistava suora linjaus Tampereelta Helsinki-Vantaan lentoasemalle. Tätä pidetään edelleen esillä vaihtoehtona nykyisen ratalinjauksen kapasiteetin ja nopeuden kasvattamiselle, Lulu Ranne taustoittaa.
– Uusi linjaus vaatisi Hämeen maakuntakaavaan muutoksen, jota ei näillä askelmerkeillä ole tulossa. Ratalain mukaan ratasuunnitelmaa ei saa hyväksyä vastoin maakuntakaavaa.
Miksi demarihallitus ulkoistaa päätöksenteon yhtiölle?
Ongelman ydin on Ranteen mukaan liikenneministeriön ja liikennemisterin uppiniskaisesti ajama näkemys, että Suomi-radan suunnitteluun perustettu hankeyhtiö päättäisi ratalinjauksesta. Ranne teki kuukausi sitten asiasta kirjallisen kysymyksen, ja viime viikolla ministeri Timo Harakka vastasi mm. näin:
– Hankeyhtiö tuottaa molemmista [linjaus]vaihtoehdoista esiselvityksen. Selvitysten valmistuttua yhtiön omistajat päättävät yhtiökokouksessa, kumpi vaihtoehto suunnitellaan rakentamisvalmiuteen saakka.
Harakka ei usko edes viisaampaa puoluetoveriaan
Ministeri voi toki viitata kintaalla oppositiokansanedustajan kysymykselle. Kuitenkin ministeri Harakan puoluetoveri, kansanedustaja ja valtionvarainvaliokunnan puheenjohtaja Johannes Koskinen väänsi tämän asian rautalangasta Hämeen Sanomissa (21.2.):
– Hankeyhtiön päätösvallalle ratalinjauksesta ei ole oikeudellista pohjaa.
Koskinen on koulutukseltaan varatuomari, ja hän on toiminut oikeusministerinä 1999-2005 sekä perustuslakivaliokunnan puheenjohtajana 2011-2015.
– Kuinka pihalla ministeri saa ja voi olla hallinonalastaan ja sen alaista hanketta koskevasta keskeisestä lainsäädännöstä ilman, että siihen kukaan puuttuu? Liikenneministeri Harakan vastaus pakottaa pohtimaan jatkotoimia, Ranne toteaa.
Hankkeen suunnitteluaikataulu ei ole nykypäivää
Ranne ihmettelee hankkeen käsittämättömän pitkää suunnitteluaikataulua vertaamalla sitä kuun valloitukseen.
– Toukokuussa 1960 presidentti Kennedy lupasi amerikkalaisten laskeutuvan kuuhun ennen vuosikymmenen loppua. Näin kävikin kesäkuussa 1969. Puoli vuosisataa ennennäkemätöntä teknistä kehitystä myöhemmin, helmikuussa 2020 Suomen väylävirasto lupaa suunnitella Riihimäki–Tampere-pääradan lisäraidetta ainakin vuoteen 2027.
– Todennäköisesti ihminen laskeutuu Marsiin ennen radan valmistumista, Ranne suree.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Johannes Koskinen päätöksentekojärjestys liikenneministeri Suomi-rata Timo HArakka Lulu Ranne perussuomalaiset SDP hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Maahanmuuton ongelmat nousivat vihdoin esiin mediassa – Purra: ”Jos olisin toimittaja, hävettäisi”
Valtiovarainministeri Riikka Purra arvostelee kovin sanoin sitä, että media ja muut puolueet ovat heränneet maahanmuuton ongelmiin vasta nyt, pitkällä viiveellä. Perussuomalaiset on puhunut samoista asioista vuosikymmeniä.

Euroopan outo kuolema – tietokirjaklassikko ennustaa eurooppalaisten jäävän vähemmistöksi omalla mantereellaan
Brittiläisen Douglas Murrayn kirja maalaa lohduttoman muotokuvan Euroopan mantereesta, joka suorittaa itsemurhaa maahanmuutolla. Ellei politiikan suunta muutu, nykynuoret tulevat viettämään eläkepäivänsä muukalaisina kotimaissaan.

Laittomat maahanpyrkijät ajoivat Italiassa uimarin päälle – jatkoivat pysähtymättä rannalle ja juoksivat pakoon
17-vuotias tyttö oli Sardinian Chia Beachilla uimassa, kun hänen päälleen ajoi algerialaisten laittomien maahantulijoiden vene. Veneessä olleet 14 nuorta miestä eivät pysähtyneet katsomaan tytön saamia vammoja, vaan karauttivat rannalle muutaman kilometrin päähän ja juoksivat pakoon sisämaahan.

Saksan AfD-puolue tavoittelee Sachsen-Anhaltin osavaltiovaaleissa ehdotonta enemmistöä – muut puolueet, kirkko ja ay-liike käyvät yhdessä Antifan kanssa rajua vastakampanjaa
Saksan vaihtoehtopuolueen AfD:n Sachsen-Anhaltin vaalien kärkiehdokkaan Ulrich Siegmundin mukaan ehdottoman enemmistön saaneen puolueen on kyettävä näyttämään jo sadan ensimmäisen hallituspäivänsä aikana konkreettisella tavalla, mihin suuntaan se on matkalla. Vastaansa AfD on saanut kirkot, ammattiyhdistysliikkeen, Antifan ja suuren joukon kampanjoita. Puolueen menestys heijastuu vahvalla tavalla koko Saksan politiikkaan.

Venäläistaustainen mies ajoi väkijoukkoon Ranskassa – kaksi kuoli, useita kriittisessä tilassa
Venäjällä syntynyt 26-vuotias mies ajoi keskiviikkoiltana väkijoukkoon Caenin kaupungissa Ranskan luoteisosassa. Tapahtumapaikalla kuoli kaksi ihmistä ja 10 loukkaantui, heistä 7 sai kriittisiä vammoja. Polisi otti kuljettajan kiinni 20 kilometrin päässä Ouistrehamissa.

Marinin hallituksen aikaan tehty rahoitussopimus päättyy – UNRWA ei saa tukea enää Suomelta
Suomen ja palestiinalaispakolaisjärjestö UNRWA:n välillä Marinin hallituksen aikaan tehty monivuotinen rahoitussopimus päättyy, ja ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio kertoo, että uutta tukisopimusta ei tehdä.

Ministeri Tavio lakkauttaa kehityspolitiikan alivaltiosihteerin tehtävän – 280 000 euron säästö vuodessa
Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio kävi eilen läpi ulkomaankaupan ja kehityspolitiikan tuloksia. Hän kertoi, että kehityspolitiikan alivaltiosihteerin tehtävä lakkautetaan. Se tuo 280 000 euron vuosittaiset säästöt ulkoministeriön ylimmästä virkamiesjohdosta. Ministeri arvosteli ankarasti myös SDP:n uutta avausta veronkorotuksista, jota Tavio pitää hyökkäyksenä kansankapitalismia vastaan.

Keskisarja uutuuskirjassaan: ”Kansanedustajat eivät ole enkeleitä eivätkä piruja vaan inhimillisiä ihmisiä”
Teemu Keskisarja avaa tuoreessa Elämäni eduskunnassa -kirjassa kansanedustajan työtään, kokemuksiaan ja tarinoita kohujen taustalla.

Demarihallitus aikoo levittää turvapaikanhakijat ympäri saarivaltakuntaa – lisärahaa majoituksen tarjoajille
Maahantulijoiden tulva on pakottanut Britannian tuoreen pääministerin tositoimiin hallitsemattoman kansainvaelluksen seurausten lievittämiseksi. Demarihallitus aikookin helpottaa paikallista painetta jakamalla oleskelulupaa odottavat tasaisemmin ympäri saarivaltakuntaa. Sisäministeriö on samaan syssyyn julkaissut toisesta kulttuurista tulijoille ohjekirjasen länsimaassa soveliaasta käytöksestä.

Garedew: “Opetusministeri Adlercreutz lähti mukaan Setan aivopesukampanjaan”
Opetus- ja kulttuuriministeriö käynnisti yhdessä Seta ry:n kanssa sateenkaarinuorille suunnatun kampanjan. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew moittii kovin sanoin opetus- ja kulttuuriministeri Anders Adlercreutzia (r.) tempauksesta ja painottaa, että julkisen vallan tulee pysytellä erossa Setan ja Helsinki Priden kaltaisten kansaa jakavien poliittisten äärijärjestöjen kanssa veljeilystä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












