Ranskan Kansallisen rintaman päämajaan tuhopolttoiskun yritys – Le Pen epäilee vasemmistoradikaaleja

13.04.2017 |21:35

Ranskan uutistoimisto AFP:n mukaan Kansallisen rintaman kampanjapäämaja on yritetty tuhopolttaa. Poliisilähteet kertovat vahinkojen jääneen pieniksi. Ulko-ovi ja kynnysmatto ovat kärsineet lieviä vaurioita.

Kansallisen rintaman puheenjohtaja ja presidenttiehdokas Marine Le Pen epäilee iskun takana olleen vasemmistoradikaalit.

Hiljattain nimetty sisäministeri Matthias Fekl tuomitsi iskun.

– Näitä toimia ei voi hyväksyä. Demokraattinen keskustelu käydään vaaliuurnilla, Fekl kertoi.

Fekl kertoi olleensa yhteydessä Kansalliseen rintamaan. He selvittävät mahdollisen turvapalvelutason noston tarpeen.

Le Pen arveli iskun takana olleen pienen vasemmistoryhmän. AFP kertoi saaneensa yhteydenoton ”Muukalaispelkoa vastaan” -ryhmältä. Ryhmä kertoi olleensa iskun takana.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

01.11.2025 |14:41
4.
Suomen uutiset logo

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa

03.11.2025 |16:00
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu

06.11.2025 |19:31
10.
Suomen uutiset logo

Lontoon junassa joukkopuukotus – poliisi ei pidä tekoa terrori-iskuna

02.11.2025 |18:52

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää