Ranskan keltaliivit tuhoavat autojen valvontakameroita

11.01.2019 |01:03

BBC uutisoi erikoisesta ilmiöstä Ranskassa. Keltaliiviprotestoijat ovat tuhonneet tai tehneet käyttökelvottomiksi jopa 65 % autojen nopeusvalvontakameroista.

Pariisissa työskentelevä BBC:n toimittaja Hugh Schofield kertoo, että ilmiöön ei voi olla törmäämättä kaupungin katuja ajaessa. Kameroita on joko töhritty maalilla tai niiden ympärille on vedetty teippiä.

BBC:n mukaan osa keltaliiviprotestoijista pitää kameroita pelkkinä köyhien ihmisten rahastamisvälineinä.

Ranskassa on 3200 valvontakameraa.

Maan sisäministeri Cristophe Castaner moittii valdalisointia ja sanoo toiminnan vaarantavan liikenneturvallisuutta.

Ranskassa asuva Tom Fiorina twiittasi näkemästään valdalisoidusta nopeuskamerasta.


SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

01.11.2025 |14:41
3.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu

06.11.2025 |19:31
5.
Suomen uutiset logo

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa

03.11.2025 |16:00
8.
Suomen uutiset logo

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”

07.11.2025 |18:29

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää