

Kerrostalo Ruotsissa. Kuvituskuvaa. Pexels.com.
Rikollisjengiä johtaa yhä useammin alaikäinen, jopa kolmannes jäsenistä alle 18-vuotiaita – myös naisjengiläisten roolissa merkittävä muutos
Jengirikollisia on Ruotsissa jo runsaat 8 000. Yhä nuoremmat ottavat verkostoissa johdon ja käyttävät apureinaan jopa aivan lapsia. Myös naisten rooli jengirikollisuudessa on vahvistunut.
Ruotsin poliisin mukaan maassa oli vuoden 2021 lopussa 8233 rikollisverkostoon kuuluvaa henkilöä. Alle 18-vuotiaita heistä oli 1202. Eniten alaikäisiä oli maan keskiosien rikollisjengeissä – jopa kolmannes. Aivan lapsiakin eli alle 15-vuotiaita tilastoitiin siellä 70.
-Tänään ei ole mitenkään tavatonta, että 17-vuotias johtaa rikollisjengiä ja käyttää vielä nuorempia lapsia käsikassaroinaan, sanoo järjestäytyneen rikollisuuden tutkinnasta Tukholman Sollentunassa vastaava Martin Wallin Ruotsin radiolle.
Poliisin mukaan nuorten jengirikollisten määrä kasvaa siksikin, että vuoden alussa poistettiin ”ikäalennus” 18–20-vuotiaiden rikostuomioista. Nyt on yhä houkuttelevampaa käyttää vielä nuorempia eli alaikäisiä rikoksissa, joissa kiinnijäämisen riski on suurin.
Asiaa selvitetään
Ruotsin rikostentorjuntaneuvosto (Brå) sai huhtikuussa tehtäväkseen selvittää, miten rikollisjengit rekrytoivat lapsia ja mitä asialle voisi tehdä. Brå tutkii muun muassa, ”kuinka lapset ja nuoret vedetään mukaan rikollisverkostoihin ja mitkä ovat kaikkein uhanalaisimpien lasten tunnusmerkit”.
-Tutkimus luo perustan entistä varhaisemmille ja tehokkaammille toimenpiteille, jotta voimme suojella yhä useampia lapsia joutumasta rikollisverkostojen hyödyntämiksi, sanotaan hallituksen tiedotteessa. Selvityksen on määrä olla valmis marraskuun alkuun mennessä vuonna 2023.
Naisten osuus kasvussa
Jengirikollisuus ei ole enää pelkästään miesten asia, sillä naisten osuus on tuplaantunut viime vuosina. Tukholman alueella naisia ja tyttöjä pyörii jengeissä jo kymmeniä ja heidän roolinsa on muuttunut.
-Kun ennen joukossa pyöri passiivisia tyttöystäviä, niin tänään kyse on aktiivista kanssarikollisista, joilla on oma itsenäinen roolinsa ja halu valtaan sekä taloudelliseen menestykseen, kertoi Magnus Mowitz Tukholman poliisin tiedustelujaoksesta jo vuosi sitten.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- halu menestykseen halu valtaan Magnus Mowitz naisten rooli rikollisjengeissä Ruotsin rikoksentorjuntaneuvosto ikäalennus rikostuomiosta käsikassara apulainen alaikäinen jengin johtaja Martin Wallin järjestäytynyt rikolllisuus Sollentuna rikollisverkostot Brå valtiopäivävaalit 2022 rikollisjengit rekrytointi Jengirikollisuus Tukholma Ruotsi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tavio: Näpistyksestä heti putkaan

Rikollisjengi perusti oman poliisiaseman ja huijasi satoja Intiassa – asukkaat maksoivat olemattomista palveluksista
Viikon suosituimmat

AfD voitti Saksassa Saksi-Anhaltin osavaltiovaalit mutta jäi ovensuukyselyn mukaan paikan tai kahden päähän ehdottomasta enemmistöstä

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Tutkimus: Norjassa lapsiperheet välttelevät maahanmuuttajavaltaisia asuinalueita – varsinkin tyttölasten vanhemmat
Norjalaistutkimuksen mukaan lapsiperheet yrittävät välttää niitä Oslon asuinalueita, joilla asuu paljon ei-länsimaisia maahanmuuttajia. Erityisen tarkkoja asuinympäristöstään ovat sellaiset vanhemmat, joilla on tyttöjä.

Mielenosoittajat kahlasivat mereen vastustamaan laittomasti maahan tulevien saapumista Britannian Portsmouthiin: ”Nyt riittää!”
Ranskan rannikkovartiosto seurasi Normandiasta lähtenyttä kumivenettä kymmenen tunnin ajan puuttumatta sen matkaan. Poikkeuksellisen pitkän ylityksen jälkeen Britannian viranomaiset toivat Portsmouthiin 140 laittomasti maahan tullutta henkilöä.

Britannian sisäministeriön entinen virkamies: Vain yksi sadasta turvapaikkahakemuksesta on aito
Sadoilla irakilaisilla turvapaikanhakijoilla on ollut suhde samaan pääministerin tyttäreen. Monikuluiset bangladeshilaiset kertovat puolestaan kuuluneensa saman puolueen ylimpään johtoon. Turvapaikkajärjestelmä on siten ”valtava petos”, sanoo entinen Britannian sisäministeriön virkamies The Timesin julkaisemassa haastattelussa.

Vaihtoehtopuolueen suurmenestys Saksi-Anhaltin vaaleissa aiheutti Saksassa poliittisen maanjäristyksen
Saksalainen politiikka järisee Vaihtoehto Saksalle -puolue AfD:n voitettua Saksi-Anhaltin vaalit. Osavaltion tähänastinen valtapuolue ja koko Saksaa hallitseva Kristillisdemokraattinen Unioni CDU kärsi historiallisen tappion. Maahanmuutto, rajavalvonta, talous ja energiapolitiikka sekä koulutus nousivat tärkeimmiksi äänestyskriteereiksi. Erityisen innokkaasti AfD:lle antoivat ääniään nuoret ja ensikertalaiset.

Polttoaineiden hinnat kuohuttavat – PS:n Vigelius ja SDP:n Lindén sanasodassa
Viime viikkoina polttoaineiden hinnat ovat nousseet poikkeuksellisen korkealle. Tilastokeskuksen mukaan esimerkiksi eniten tankattu bensiini 95 maksoi elokuussa keskimäärin 2,1 euroa litralta ja dieselin keskihinta oli elokuussa peräti 2,3 euroa litralta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää












